2011 Track & Field Athletes of the Year

2011 Midget 15 Track & Field Award Recipients

Name

Club

Events Awarded in

Miryam Bassett

Oceanside TFC

Distance (800m, 1200m)

Erica Deschiffart

Nanaimo TFC

Distance (1200m)

Marita Deschiffart

Nanaimo TFC

Distance (800m, 1200m) Hurdles (1500Snw)

Sophie Dodd

Vancouver Olympic Club

Distance (800m) Jumps (TJ) Combined Events

Jasmine Gill

Universal Athletics Club

Distance (800m)

Olivia Moriconi

Ridge Rockets TFC

Throws (HT)

Courtenay Neville-Rutherford

Peninsula TFC

Throws (HT)

Avneet Nijjar

Universal Athletics Club

Throws (SP)

Jessica Tan

Langley Mustangs

Jumps (PV)

Keely Watts-Watling

Okanagan Athletics Club

Combined Events

Lucas Bradley

Alberni Valley TFC

Throws (DT)

Andrew De Visser

Vancouver Thunderbirds

Hurdles (100H) Jumps (LJ)

Braden Derker

Kamloops TFC

Jumps (HJ)

James Elson

NorWesters TFC

Jumps (HJ, TJ)

Jacob Gowler

Ridge Rockets TFC

Throws (JT)

Timothy Hargreaves

Langley Mustangs 

Jumps (HJ)

James Hellner

Langley Mustangs

Jumps (HJ)

Benjamin Ingvaldson

Ocean Athletics

Throws (DT, SP)

Thomas Laurie

Valley Royals TFC

Jumps (HJ)

Michael Muniak

South Fraser TFC

Jumps (LJ)

Ahmad Nizamani

New West Spartans

Jumps (LJ)

Peter Oxland

Oceanside TFC

Distance (2000m)

Thomas Oxland

Oceanside TFC

Distance (800m, 1200m) Hurdles (1500Snw)

Bogdan Pavel

New West Spartans

Hurdles (100H)

Mihailo Stefanovic

New West Spartans

Hurdles (100H, 200H) Jumps (TJ)

Aaron Stroda

Okanagan Athletics Club

Throws (DT, JT, SP)

Ethan Strome

New West Spartans

Hurdles (100H, 200H)

Nathan Wadhwani

Golden Ears Athletics

Distance (2000m) Hurdles (1500Snw)

 

2011 Youth Female Track & Field Athlete of the Year Nominees

 

Asianna Covington

Club:      Kajaks TFC

Coach: Richard Collier

Events:  Hammer / 52.40m

               Discus / 46.05m

               Shot Put / SP 12.21m

Teams:  BC Yth - Canadian Legion Yth Champs - 1st – DT, 1st – HT

               BC Jr - Canadian Jr Champs – 3rd – HT, 4th - DT

               Commonwealth Yth Champs - 4th – HT, 5th - DT

Rankings:   BC Yth – 1 (HT, DT, SP)

                    CAN Yth – 1 (HT, DT) – 3 (SP)

Records:    DT - Canadian Legion Yth Champs (45.04m)

 

-------

Katelyn Hayward

Club:      Pacific Athletics

Coach:  Keith Butler

Event:    2000mSC / 6:44.34

               1500m / 4:39.48

               3000m / 9:55.44

Teams:  BC Yth - Canadian Legion Yth Champs - 1st – 2000mSC, 4th – 1500m 

               IAAF World Yth Champs - 13th – 2000mSC

Rankings: 2000mSC: BC Yth – 1, CAN Yth – 1, WORLD Yth – 15

               1500m: BC Yth – 2, CAN Yth – 10    

               3000m: BC Yth – 1, CAN Yth – 2

Records: 2000mSC: Canadian Legion Yth Champs

 

------------

2011 Youth Female Athlete of the Year

 

Georgia Ellenwood

Club:      Langley Mustangs

Coach:  Kim Chapdelaine, Dwayne Lotnick, Tom Nielsen

Event:    Heptathlon / 5043 pts.

               High Jump / 1.70m

               Long Jump / 5.71m (-0.1)

Teams:  BC Yth - Canadian Legion Yth Champs - 1st – HEP, 1st – LJ, 1st – HJ

               IAAF World Yth Champs  - 12th - HEP

               Rankings:  HEP:  BC Yth – 1, CAN Yth – 1, WORLD Yth - 14

                    HJ:   BC Yth - 1, CAN Yth – 3

                    LJ:  BC Yth – 2, CAN Yth - 3

Records:  HEP: BC Yth Open/Native

                            Canadian Yth

                            Canadian Legion Yth Champs

 

-------------

2011 Youth Male Track & Field Athlete of the Year Nominees

 

Deon Clifford

Club:  Ocean Athletics

Coach:  Lynn Kanuka

Event:  2000m Steeplechase / 5:49.65

Teams:  BC Yth Team - Canadian Legion Yth Champs - 1st – 2000mSC

                IAAF World Yth Champs - 8th – 2000mSC

Rankings:  BC Yth – 1, CAN Yth – 1, WORLD Yth - 16

Records:  BC Yth Open/Native

 

-------------

 

Nicholas Fyffe

Club:  Kajaks TFC

Coach:   Byron Jack

Event:  Triple Jump / 14.55m

              Long Jump / 6.72m

Teams:  BC Yth - Canadian Legion Yth Champs - 2nd – TJ, 2nd - LJ

                IAAF World Yth Champs – 17qB - TJ

Rankings:  TJ:  BC Yth – 1, CAN Yth – 1

                    LJ:  BC Yth – 3, CAN Yth - 6

Records:  TJ: BC Yth Open/Native

 

------------

Christian Gravel

Club:  Vancouver Thunderbirds

Coach:   Chris Johnson

Events:  3000m / 8:40.93

              1500m / 3:55.66

              800m / 1:53.92

Teams:  BC Yth - Canadian Legion Yth Champs - 4th – 1500m, 5th – 3000m, Team BC 2nd – 4x400m

               Commonwealth Yth Champs - 6th – 1500m

Rankings:  3000m: BC Yth – 1, CAN Yth – 8

                     1500m: BC Yth – 1, CAN Yth – 7

                    800m:  BC Yth – 4, CAN Yth - 12

 

----------

Keefer Joyce

Kelowna, BC

Coach:  Brandt Fralick

Events:  100m / 10.69 (+1.1)

               200m / 22.05 (+1.0)

Teams: BC Yth - Canadian Legion Yth Champs - 3rd - 100m, 4th – 200m, Team BC 2nd – 4x100m, Team BC 2nd – 4x400m

              BC Jr – Canadian Jr. Champs – 13sf – 200m

               Commonwealth Yth Champs - 5th – 100m, 3rd – 4x100m Relay

Rankings:  100m: BC Yth – 1, CAN Yth – 2

                    200m: BC Yth – 1, CAN Yth - 6

Records: 4x100m (41.44) – Team Canada – CAN Yth

 

------

2011 Youth Male Track & Field Athlete of the Year

Brendon Restall

Club: Pacific Athletics

Coach: Dacre Bowen

Events: 200m / 22.05 (+1.0)

               400m / 47.26

               800m / 1:52.39

Teams:  BC Yth - Canadian Legion Yth Champs - 2nd – 400m, 7th – 200m, Team BC 2nd – 4x100m, Team BC 2nd – 4x400m

                IAAF World Yth Champs - 7th – 400m

Rankings: 200m: BC Yth – 2, CAN Yth – 11

               400m: BC Yth – 1, CAN Yth – 2, WORLD Yth – 21

               800m: BC Yth – 1, CAN Yth – 4

 

--------------

 

2011 Junior Female Track & Field Athlete of the Year Nominees

 

 

Katelynn Ramage

Club:  Nanaimo TFC

Coach:  Linda Keatley-Campbell

Events: 3000mRW / 15:07.00

               5000mRW / 26:26.76

Teams:  BC Western Canada Games: - 1st – 5000mRW

               USA/Canada Dual Meet - 3rd  

Rankings: 3000mRW:  BC Jr – 1, CAN Jr – 1

                   5000mRW:  BC Jr – 1, CAN Jr - 1

Records: 5000mRW (26:28.26): WCSG

 

------------

Devan Wiebe

Club:  Vancouver Olympic

Coach:  Tatjana & Besnik Mece

Event:  400mH / 1:00.57

              400m / 55.61

              800m / 2:12.14

Teams: BC Jr - Canadian Jr Champs - 4th – 400m

              BC Western Canada Games - 2nd – 400m, 5th – 800m

Rankings:  400mH:  BC Jr – 1, CAN Jr – 4

                   400m:  BC Jr – 2, CAN Jr – 8

                   800m:  BC Jr – 2, CAN Jr - 13

 

--------------

2011 Junior Female Athlete of the Year

 

Alycia Butterworth

Club:  Oceanside TFC

Coach:  Kim & Randy Longmuir

Events: 2000mSC / 6:46.06

               3000mSC/ 10:37.27

Teams: BC Jr - Canadian Jr Champs -  1st – 2000mSC 

               Canadian Pan Am Jr - 5th – 3000mSC

Rankings: 2000mSC: BC Jr – 1, CAN Jr – 1

                  3000mSC: BC Jr – 1, CAN Jr - 1

Records:  2000mSC - BC Jr

 

--------------

2011 Junior Male Track & Field Athlete of the Year Nominees

 

Adam Keenan

Club:  Pacific Athletics

Coach:  Sheldan Gmitroski

Event:  Hammer (6kg) / 66.62m

              Discus (1.75kg) / 53.50m

              Shot Put (6kg) / 15.45m

Teams:  BC Jr - Canadian Jr Champs - 1st – HT, 3rd – DT

               Canadian Pan Am Jr - 3rd – HT

Rankings:  HT (6kg):  BC Jr – 1, CAN Jr – 1

                   DT (1.75kg):  BC Jr – 1, CAN Jr – 2

                   SP (6kg):  BC Jr – 3, CAN Jr - 6

Records:  HT (6kg): BC Jr Open/Native

                  DT (1.75g): BC Jr Open/Native

                 

---------------

Keffri Neal

Club:  Kajaks TFC

Coach:  Bryan Onstad

Events:  800m / 1:49.43

             1500m / 3:50.16

              400m / 48.99

Teams:  BC Jr - Canadian Jr Champs - 1st – 800m

               Canadian Pan Am Jr - 4th – 800m

Rankings: 800m: BC Jr – 1, CAN Jr – 1

                  1500m: BC Jr – 1, CAN Jr – 4

                  400m – BC Jr - 5

 

---------

Benjamin Thorne

Club:  Racewalk West

Coach:  Gerry Dragomir

Event:  10km Racewalk / 41:34

             20km Racewalk / 1:24:12

             5km Racewalk / 19:49.62

Teams:  BC Jr - Canadian National Champs - 1st – 10kmRW

               Canadian Pan Am Jr

                US/Canada Jr Dual Racewalk - 1st – 10kmRW

Rankings:  10km RW:  Jr BC – 1, CAN Jr – 1, WORLD Jr - 11

                    20km RW:  Jr BC – 1, CAN Jr - 1

                    5km RW: Jr BC – 1, CAN  Jr - 1

Records:  10km RW:  BC Jr Open/Native

                                      Canadian Jr

                  20km RW: BC Jr

                                     Canadian Jr

                   5km RW:  BC Jr

                                     Canadian Jr

 

---------

James Turner

Club:  Okanagan Athletics Club

Coach:  Pat Sima-Ledding

Events:  Decathlon / 6915 pts.

                Long Jump / 6.83m

                High Jump / 1.94m

Teams:  BC Jr - Canadian Jr Champs - 1st – DEC

               BC Western Canada Games – 2nd JT, 4th – HJ, 4th - LJ

                Canadian Pan Am Jr - 5th – DEC

Rankings:  DEC:  BC Jr – 1, CAN Jr – 1

                    LJ:  BC Jr – 2, CAN Jr – 7

                   HJ:   BC Jr – 3, CAN Jr - 6

----------------

 

2011 Junior Male Athlete of the Year

 

Cody Parker

Club:  Comox Valley Cougars

Coach:  Graham Morfitt

Event:  Javelin (800g) / 73.50m

Teams:  BC Jr - Canadian Jr Champs - 1st

               BC Sr – Champs - Canadian National Champs -  5th

               BC Western Canada Games -  1st

               Canadian Pan Am Jr -  2nd

Rankings:  BC Jr – 1, CAN Jr – 1, WORLD Jr - 16

Records:  BC Jr Open/Native

 

 ----------           

 

2011 Senior Female Track & Field Athlete of the Year Nominees

 

----------

Helen Crofts

Club:  Unattached – West Vancouver, BC

Coach:  Brit Townsend

Events:  800m / 2:02.12

Teams:  BC Sr - Canadian National Champs - 1st

                Summer Universiade (FISU) - 6th

Rankings:  800m:  BC Sr – 2, CAN – 3, WORLD – 111

 

-----------

Holly Parent

Club:  Victoria TFC

Coach:  Larry Blaschuk

Event:  High Jump / 1.85m

Teams:  BC Sr - Canadian National Champs - 2nd

               BC Western Canada Games – 4th

              Summer Universiade (FISU) – 9qB

Rankings:  BC Sr – 1, CAN Sr – 1, WORLD – 99

 

------------

2011 Senior Female Track & Field Athlete of the Year

 

Ruky Abdulai

Club:  Valley Royals TFC

Coach:  Jerrold Jones & Brit Townsend

Events:  Heptathlon / 6212 pts

               Long Jump / 6.64m (+0.7)

               100mH / 13.60  

Teams: BC Sr - Canadian National Champs - 3rd – 100mH, 2nd – LJ

                IAAF World Champs - 13th – HEP

Rankings:  HEP:  BC Sr – 1, CAN Sr – 2, WORLD 14

                   LJ:  BC Sr – 1, CAN Sr – 1, WORLD – 47

                  100mH – BC Sr – 1, CAN - 9

Records:  HEP:  BC Senior Native

                  100mH:  BC Senior Native

-------------

2011 Senior Male Track & Field Athlete of the Year Nominees

 

Geoff Martinson

Club:  Prince George TFC

Coach:  Wynn Gmitroski

Events:  1500m / 3:37.56

                5000m / 13:43.45

Teams:  BC Sr - Canadian National Champs - 3rd – 1500m

                IAAF World Champs – 9h3

Rankings:  1500m:  BC Sr – 1, CAN Sr – 3

                    5000m:  BC Sr – 3, CAN Sr – 4

                    800m:  BC Sr – 1, CAN Sr - 11

 

------------

2011 Senior Male Athlete of the Year

 

Dylan Armstrong

Club:  Kamloops TFC

Coach:  Dr. Anatoliy Bondarchuk

Events: Shot Put / 22.21m

Teams:  Canadian National Champs - 1st – CRp

Pan Am Games - 1st

IAAF World Champs - 2nd

Rankings:  BC Sr – 1, CAN Sr – 1, WORLD – 1

Records:   BC Sr Open/Native

                   Canada Open

2011 IAAF Diamond League Winner

 

------

 

2011 Road Runners of the Year

 

2011 Junior Female Road Runner of the Year

 

Paula Tannert

Club:  Vancouver Thunderbirds

Coach:  Chris Johnson

Top Performances:  10K – 42:06

                                       5K – 20:55

2011 BC 10K Jr. Champion

 

-----------

2011 Junior Male Road Runner of the Year

 

Anton Humeniuk

Club:  Strathcona Lions

Coach: Robert Solmes & Brit Townsend

Top Performances:  8K – 27:02

                                     5K – 15:57

--------

2011 Senior Female Road Runner of the Year

 

Natasha Fraser-Wodak

Club: Prairie Inn Harriers Racing Team

Coach:  Brit Townsend

2011 BC 5K, 8K, 10K Champion

2011 Timex BC Road Race Series Champion

2011 Cdn 10K Road Race Champs - 6th

Rankings: 

Half Marathon / 1:15:27 BC – 1, CAN – 5

10K / 34:01 BC - 1, CAN – 5

 8K / 27:42 BC – 1, CAN – 3

5K / 16:53 BC – 1, CAN - 2

 

----------

 

2011 Senior Male Road Runner of the Year

 

Dylan Wykes

Club: Prairie Inn Harriers Racing Team

Coach:  Richard Lee

2011 BC 10K Champion

2011 Cdn 10K Road Race Champs - 4th

Rankings:

Marathon / 2:12:57 BC – 1, CAN – 3

Half Marathon / 1:02:14 BC – 1, CAN – 1

10K / 29:15 BC – 1, CAN – 2

5K / 14:44 BC – 1, CAN – 2

 

 

------------

2011 Cross Country Runners of the Year

 

2011 Midget 15 Female Cross Country Runner of the Year

 

Miryam Bassett

Club: Oceanside TFC

Coach: Randy & Kim Longmuir

BC Champs - 1st  

BC High School Champs - 4th

 

--------------

 

2011 Midget 15 Male Cross Country Runner of the Year

 

Liam McKay

Club: Ocean Athletics

Coach: Lynn Kanuka

Lower Mainland Cross Country Series - 1st

BC Champs - 4th

 

---------

 

2011 Youth Female Cross Country Runner of the Year

 

Katrina Allison

Club: Vancouver Thunderbirds

Coach: Chris Johnson

BC Junior Champs - 2nd

Canadian Junior Champs - 27th

Pinetree Classic - 1st

 

--------

 

2011 Youth Male Cross Country Runner of the Year

 

Joel DeSchiffart

Club: Nanaimo TFC

Coach: Al Johnston & Sue DeSchiffart

BC Junior Champs - 4th

BC High School Champs - 3rd

Canadian Junior Champs - 44th

 

--------

 

2011 Junior Female Cross Country Runner of the Year

 

Fiona Benson

Club: Trinity Western University

Coach: Laurier Primeau

NACAC Champs - 2nd

World Champs - 65th

BC Champs - 1st

Canadian Champs - 7th

 

------------

 

2011 Junior Male Cross Country Runner of the Year

 

Blair Johnston

Club: Trinity Western University

Coach: Laurier Primeau

BC Champs - 1st

Canadian Champs - 8th

CIS Champs - 41st (7th rookie)

 

---------------

 

2011 Senior Female Cross Country Runner of the Year

 

Jessica Smith

Club: UN-BC

Coach: Brit Townsend

BC Champs - 2nd

GNAC Champs - 2nd

Canadian Champs - 10th

 

--------------

 

2011 Senior Male Cross Country Runner of the Year

 

Cameron Levins

Club: Comox Valley Cougars

Coach: Eric Houle

Canadian Champs - 1st

NACAC Champs - 2nd

World Champs - 57th

NCAA Div. 1 Champs - 4th

 

------------

 

2011 Masters Athletes of the Year

 

2011 Masters Female Track & Field Athlete of the Year

 

Christa Bortignon - Age 74

Christa achieved a 98.07% age graded average for her best 5 performances. She set or broke 23 Canadian records in 13 different events, indoor and outdoor. At the World Masters Athletics Championships in Sacramento, she won gold in the Triple Jump, silver in the 100m and Heptathlon and bronze in the 400m and long jump. Her most outstanding performance was probably her 15.86 100m in the BC Senior Games in Trail.

 

----------

 

2011 Masters Male Track & Field Athlete of the Year

 

Andy Aadmi - Age 75

At the World Masters Athletics Championship, Andy won gold in the 300m Hurdles (55.87) and bronze in the 200m (29.22) and 400m (1:09:49). He also had fine performances in the 100 (4th), Hammer (5th) and Shot (7th). Andy set BC records in the Weight Throw (12.86m) and in the 400m and 300mH this year.

-----------

 

2011 Masters Female Road Runner of the Year

 

Lenore Montgomery - Age 81

In 2011, Lenore was the best age graded road runner with 93.5% average for 5 races. She was the winner of the 70+ age category in the BC Timex Series. She set a new BC record of 28:22 for the 5k and ran some excellent 10k’s. Her best was 59:19 in the Times Colonist 10k. She was also the 80+ winner in the prestigious Carlsbad 5k.

------------

 

2011 Masters Male Road Runner of the Year

 

Kevin O’Connor - Age 43

Kevin had another great year. His best times were 15:25 in the Longest Day 5k, 25:40 in the Harry Rosen 8k, 31:41 in the Times Colonist 10k, and 1:09:59 in the Fools Run Half Marathon. In the Canadian Masters rankings, Kevin was first in the 5k, 8k and Half and second in the 10k.

----------

 

2011 Masters Female Cross Country Runner of the Year

 

Maureen de St. Croix - Age 58Maureen was the best age graded female athlete at the BC Masters Championships and was the Canadian champion in the F5559 age group with the best BC Age Graded performance of 83.47%.  She also won four races in the F5059 division of the BC Lower Mainland Cross Country series.

------

 

2011 Masters Male Cross Country Runner of the Year

 

Mark Bomba - Age 42

Mark finished first overall in the BC Masters Cross Country Championships and in the Canadian Cross Country Championships.  He was the top age graded performer in the BC Championships and was part of the BC Team that finished second to Ontario in the Canadian Championships.  Mark also won the Fraser Valley Cross Country Ramble.

 

-------

 

2011 Athlete with a Disability – Athletes of the Year

 

2011 Female Athlete with a Disability Athlete of the Year

 

Michelle Stilwell

Club: Wheelchair Racing Series

Coach:  Peter Lawless

Events: T52 100m / 19.64

               T52 200m / 35.22 WRp

               T52 400m / 1:10.60

               T52 800m / 2:30.90

Teams: Canadian National Champs: 1st – 100m, 1st – 200m

               IPC World Champs: 1st – 100m, 1st – 200m, 1st – 400m, 2nd – 800m

Rankings: T52 100m: BC Sr – 1, CAN Sr – 1, WORLD – 1

                    T52 200m: BC Sr – 1, CAN Sr – 1, WORLD – 1

                    T52 400m: BC Sr – 1, CAN Sr – 1, WORLD – 1

Records: T52 200m – 35.22 WRp (US Paralympic Champs)

 

-----

 

2011 Male Athlete with a Disability Athlete of the Year

 

Braedon Dolfo

Club: Langley Mustangs

Coach: Kim Chapdelaine, Dwayne Lotnick, Laurier Primeau

Events: F13 HJ / 1.83m CPRp

               F13 LJ / 6.24m

               T13 4x100m / 46.55

               T13 100m / 11.34 CR

Teams: IPC World Champs: 3rd – HJ, 4th – 4x100m (T11-13)

               Para Pan Am Games: 3rd – 100m (11.34 CR)

Rankings: F13 HJ: BC Jr – 1, CAN Jr – 1, WORLD – 1

               F13 LJ: BC Jr – 1, CAN Jr – 1, WORLD – 1 

               T11 4x100m Relay Team CAN – 1, WORLD – 6

Records: F13 HJ – 1.83m CPRp (IPC World Champs)

               T13 100m – 11.34 CR (Para Pan Am Games)

 

 

---------

 

2011 Female Athlete of the Year

Michelle Stillwell

 

2011 Male Athlete of the Year

Dylan Armstrong

-----------------------

2011 Excellence in Officiating Awards

 

2011 Ian McNeil Award – Official of the Year

The Ian McNeil Award is awarded to a registered Official who made an outstanding contribution to track and field and exemplified excellence in officiating.  The recipient is automatically nominated for the “NOC Official of the Year”

 

Wayne Elke

Club: Kamloops TFC

Wayne is an invaluable Official both in Kamloops, his home city, and in the many parts of the Province where he volunteers to officiate at athletics' meets.  Wayne has gone well beyond the role of an Official at a meet and has stepped in to do so much more.  Whether it be to work at a throws competition, in the photo timing booth, or building structures to house equipment, Wayne has been there.  In the words of more than one Official "We couldn't have done it without him!"

 

----------------------

 

Ralph Coates Award – Long Standing Service

The Ralph Coaches Award is awarded to a registered Official who has contributed dependable, long term and versatile service to Track & Field.

 

Ken Serl

Club: Kamloops TFC

As a now retired school administrator, Ken Serl has been involved with officiating at athletics events for more than 40 years.  He is a well-experienced and thoughtful individual and those who have had the privilege to work with him have benefited from the knowledgeable and caring manner in which he assumes his responsibilities.  Thank you Ken, for all that you have done.

 

-----------------

Mary Temple Award – Novice Official of the Year

A registered Official who, in his/her first 5 years, has focused substantial effort on learning to be an official as well as contributed willingly and unselfishly as a beginner Official.

 

Celina Wong

Club: Coquitlam Cheetahs

Like many Officials, Celina became involved with Athletics through her son's participation in the Sport.  A big thank you to Jarrett for loaning us his Mom to help other athletes succeed in their events!  Celina has volunteered to officiate at countless numbers of events in the few years that she has been involved - The Sun Run, cross country meets and too many track and field meets to name.  Celina has been there to lend us all her invaluable help.

 

-----------

Dave Coupland Award – Inspirational Award

The Dave Coupland Award is presented to a BC Athletics member who has been an inspiration for Officials; someone who has made it fun.

 

Ken Christensen

Club: UN-BC

Ken Christensen embodies all that the Dave Coupland Award was meant to honour.  Ken is a dedicated, long-serving Official.  He is an enthusiastic supporter of all things Athletics, and Ken is quick to find the humour in all situations.  He puts athletes at ease, is always aware of the needs of coaches and spectators and enjoys sharing a joke or humorous comment with his fellow Officials.  Ken has a talent for making every event 'fun' for all who are there to participate.

 

-----------

 

2011 Excellence in Coaching Awards

 

Junior Development Coaching Excellence

 

Maureen de St. Croix

Club: Ocean Athletics

Maureen has been coaching since 1976 - both VOC and high school. Maureen and Ted de St. Croix opened the Ocean Athletics Club in 2006. Her responsibility in the club is as JD Head Coach, leading a staff of 5 other coaches and assistants and nearly 80 athletes ages 9 to 13. She also works also with 14 and 15 year olds and the Masters group. Maureen regularly utilizes the Run Jump Throw program as an important base component to her JD programming as well as having fun! Her athletes are successful in both the cross country and track and field program. Ocean Athletics had 6 athletes awarded at the JD Awards Banquet in October 2011. Her daily accomplishments are numerous as she is constantly working with students and athletes to help them to be the best that they can be as people and as athletes. At the BC XC Championships Maureen was the Meet Director, a Masters competitor and still did not miss a beat with coaching her JD athletes. 

 

--------

Len van Ryswyk

Club: South Fraser TFC

 

Len has been coaching with the South Fraser TFC for seven years. Recently, two JD athletes from SFTC were honoured at the JD Awards Banquet, held in October ’11. He feels that track is an excellent sport that is the bases of all other sports- power and speed, endurance, building strength, etc. As a masters athlete he understands what the body can do. He reads books, attends nutrition and skills clinics, and watches video on track & field to improve his coaching. During the summer he organized an evening high jump clinic for Langley, Oceans and South Fraser with each club sponsoring one night. He sometimes takes athletes to gymnastic facilities to improve their high jump, and pole vault technique. He was the director of the Jr. Olympics Track meet. In 2010 he was the Summer Games coach for Zone 3, and will be helping with the organization of the 2012 Summer Games which will be held at the South Fraser Track. Len coaches high jump, pole vault, power and speed, long jump and hurdles. Len is a very positive coach who always encourages his athletes to do their best in practice and at competitions. South Fraser TFC had 2 athletes awarded at the JD Banquet in October 2011.

 

 

-------

 

Senior Coaching Excellence

 

Kim Chapdelaine

Club: Langley Mustangs

Athletes who are coached by Kim Chapdelaine:

 

Braedon Dolfo

Bronze medalist at IPC World Champs (T13 HJ)

Bronze medalist at Para Pan Am Games (T13 100m)

 

Georgia Ellenwood

BC Youth Team Member

12th place at the IAAF World Yth Champs (HEP)

Gold medalist at Canadian Legion Yth Champs in HEP, LJ & HJ

 

In addition to coaching two athletes that represented Canada at world championships, Kim's athletes also set records at the Western CDN games in LJ (women and men) and her athletes won 13 medals at the BC High School Championships.   Both of Kim's international athletes set CDN records in their events this season.

 

 

---------

 

High Performance Coaching Excellence

 

Dr. Anatoliy Bondarchuk

Club: Kamloops TFC

National Throws Centre Coach

Athletes who are coached by Dr. Anatoliy Bondarchuk:

 

Dylan Armstrong (SP)

Gold medalist at Pan Am Games

Silver medalist at IAAF World Champs

IAAF Diamond League Winner 2011

 

Sultana Frizell (HT)

Silver medalist at Pan Am Games

Silver medalist at Canadian Champs

Pan Am Games Team Member

 

Crystal Smith (HT)

Bronze medalist at Canadian Champs

Pan Am Games Team Member

 

Megann Rodhe (HT)

5th place at Canadian Champs

 

Kibwe Johnson (HT)

Gold medalist at Pan Am Games

US Champion

 

Justin Rodhe (SP)

Bronze medalist at Canadian Champs

 

Dr. Bondarchuk received the Petro Canada Coaching Award and the Coaching Excellence Awards presented to coaches whose athletes have won medals over the past year at open World Championships, Olympic Games, World Games, or Paralympic Games. Dylan Armstrong was Dr Bondarchuk’s 31st athlete to win a medal at either an Olympic Games or World Championships.

 

 

------------

 

Peter Lawless

Hometown: Victoria, BC

Athlete coached by Peter Lawless:

 

Michelle Stilwell

Gold medalist at Canadian National Champs (T52 100m & 200m)

Gold medalist at IPC World Champs (T52 100m, 200m, 400m)

Silver medalist at IPC World Champs (T52 800m)

World Record holder (pending) T52 200m – 35.22 WRp (US Paralympic Champs)

 

Peter is the Provincial Coach for Athletics for BC Wheelchair Sports and as such has been responsible for the development of BC athletes from the grassroots level to the National Team. Peter has also received the Petro Canada Coaching Excellence Award. Peter is on the Board of Directors for Coaching Association of Canada (CAC) and the Coaches Association of BC (CABC).

 

--------

 

2011 Executive of the Year Award

 

Doug Clement, President, Achilles International Track & Field Society

 

BC Athletics is pleased to recognize Doug Clement as the 2011 BC Athletics Executive of the Year.  As the President of the Achilles International Track & Field Society Doug continues to innovate, promote and deliver competition opportunities in Track & Field.  In 2011 Doug was a leader in making possible the:

·        Harry Jerome International Track Classic

·        PacifiCanada International T&F Series

·        Athletics Canada National Track League – 2011 inaugural year

·        Achilles Society and Kajaks T&F Club Indoor Track & Field Meets:

o   Elementary Indoor Relays and Collegiate All-Comers Indoor T&F Meets

o   Vancouver Province High School Gran Forza High School Indoor Team Pentathlon

o   Vancouver Sun Harry Jerome Indoor Track Classic

 

Constantly promoting Athletics, Doug continues to raise the profile of our sport and the values it offers to children and adults of all ages.  Sport for Life and a Lifetime for Sport – phrases that truly represent reflect the character and commitment of Doug Clement, 2011 BC Athletics Executive of the Year.

 

------------

 

2011 Jane Swan Award

 

Tom Masich

Club: Prince George TFC

 

In 1973, Tom formed the Prince George Track and Field Club and for the past 38 years has been an active leader in the club.   Tom’s hard work and support has been a tremendous role model for many of Prince George’s young athletes.  He has opened doors for some of the city’s top athletes guiding and coaching them through their Junior Development years and on to competing for Canada. Tom was inducted in to the Prince George Sports Hall of Fame in 1998. The cities’ Masich Place Stadium was re-named after Tom in 2005, to recognize him for his continued dedication to sport in the community.

 

What keeps Tom ticking is his love for kids, watching them grow into adulthood, and making a positive contribution to society. This is the essence of his character, and hits to the very core of his values and principles, which has made him one of the most recognized names in Prince George sports history, and throughout the BC Athletics and the Junior Development Community.   

 

--------------

 

2011 BC Athletics Hall of Fame Inductee

 

Jack Taunton – Athlete, Builder, Sports Medicine Physician

 

Athlete:

Marathon Runner: Completed 62 marathons with a best performance of 2:25:29 and countless Road Races

 

Builder:

·        Co-founder with Ivor Davies in 1971 of BC’s first Road Running Club and the naming of the club – Lions Gate Road Runners - which celebrated its 40th Anniversary

·        Founding member in 1971 of the Vancouver Marathon / Vancouver International Marathon 

·        Co-founder with Doug and Diane Clement (Achilles Int’l T&F Society) of the Vancouver Sun Run in 1985

·        Instrumental in taking long distance running to the masses and the promotion of Women’s Running

·        Helped found and organize the James Cunningham Seawall Race in 1970

·        A Lifetime Member of Lions Gate Road Runners – Jack helped organize 5, 10, 15 and 20 mile Road Races in Stanley Park in the 1970’s.

 

Sports Medicine Physician:

·        Co-founder with Dr Doug Clement of the Terra Nova Sports Medicine Clinic 1977, Vancouver’s first Sports Medicine Clinic - as part of their family practice in Richmond. 

·        Co-founder with Dr Doug Clement of the UBC  Allen McGavin Sports Medicine Centre

·        Professor, Faculty of Medicine and School of Kinesiology, UBC

·        Event Physician

o   Aquatics; Marathons and Road Races; Cycling; Vintage Car Races; Track & Field; Rugby; Gymnastics; Field Hockey, Diving, Soccer and Cirque de Soleil

·        Team Physician:

o   Women’s National Field Hockey Team for 24 yrs

o   Vancouver Grizzlies NBA Basketball

o   Vancouver Canucks

o   Vancouver Whitecaps

·        Medical Officer

o   Summer Olympic Games – Los Angeles 1984, Seoul 1988, Barcelona 1992

o   Winter Olympic Games – Calgary 1988

o   Commonwealth Games

o   World Student Games

·        Chief Medical Officer

o   World Student Games 1987

o   Pan American Games 1991

o   Olympics Games – Sydney 2000

o   Winter Olympic/Paralympic Games – Vancouver 2010

·        IOC Medical Commission – 2006, 2008, 2010 Olympic Games

 

---------------

 

2011 Canadian Teams Recognition

 

The following BC members of Canadian Teams competing in 2011 are recognized for their accomplishments

 

2011 IPC World Championships

Braedon Dolfo

Langley Mustangs

Langley, BC

F12/13 High Jump

Michelle Stilwell

Wheelchair Racing Series

Nanoose Bay, BC

T52 100m,200m,400m

Dustin Walsh

UN-BC

Coquitlam, BC

T11 400m/4x100m T11-13

Steve Walters

UN-BC

Surrey, BC

Guide - Dustin Walsh

2011 NACAC Cross Country Champs

Fiona Benson

Trinity Western University

Dawson Creek, BC

Jr. Women 4km

Cameron Levins

Comox Valley Cougars

Black Creek, BC

Sr. Men 12km

Natasha Fraser-Wodak

Prairie Inn Harriers Racing Team

Port Moody, BC

Sr. Women 6km

Thelma Wright

UN-BC

Vancouver, BC

Team Leader

IAAF World Cross Country Championships

Fiona Benson

Trinity Western University

Dawson Creek, BC

Jr. Women 6km

Cameron Levins

Comox Valley Cougars

Black Creek, BC

Sr. Men 12km

Thelma Wright

UN-BC

Vancouver, BC

Team Leader

2011 Panamerican Race Walking Cup

Creighton Connolly

UN-BC

 Vancouver, BC

20km Race Walk

IAAF World Youth Championships

Deon Clifford

Ocean Athletics

White Rock, BC

2000m SC

Georgia Ellenwood

Langley Mustangs

Langley, BC

Heptathlon

Nicholas Fyffe

Kajaks

Vancouver, BC

Triple Jump

Nathan George

Coquitlam Cheetahs

Coquitlam, BC

400m

Katelyn Hayward

Pacific Athletics

Victoria, BC

2000m SC

Tanya Humeniuk

Strathcona Lions

Vancouver, BC

2000m SC

Brendon Restall

Pacific Athletics

Victoria, BC

400m

Voloshin, Elena

NorWesters

Vancouver, BC

Team Coach

Markus Bill

Achilles Int.

West Vancouver, BC

Team Manager

Brent Fougner

Univ. Victoria

Victoria, BC

Event Coach

NACAC Mountain Running Championship

Kris Swanson

UN-BC

Victoria, BC

Senior Men 12K

2011 Pan Am Junior Championships

Alycia Butterworth

Oceanside

Parksville, BC

3000m SC

Lindsey Butterworth

UN-BC

North Vancouver, BC

1500m

Joanna Franke-Kuhn

Kajaks

Duncan, BC

Hammer

Sean Keane

UN-BC

Surrey, BC

800m

Adam Keenan

Pacific Athletics

Victoria, BC

Hammer

Samantha Kennedy

Kajaks

Surrey, BC

Hammer

Django Lovett

Valley Royals

Langley, BC

High Jump

Keffri Neal

Kajaks

Surrey, BC

800m

Cody Parker

Comox Valley Cougars

Comox, BC

Javelin

Kathie Reid

Kajaks

Surrey, BC

400m

Jade Richardson

Nanaimo TFC

Nanaimo, BC

Discus

Zaria Storm

Pacific Athletics

Victoria, BC

Heptathlon

Benjamin Thorne

Racewalk West

Kitimat, BC

10km Racewalk

Alyx Treasure

Prince George TFC

Prince George, BC

High Jump

James Turner

Okanagan Athletics Club

Kelowna, BC

Decathlon

World Trail Running Championships

Jason Loutitt

Prairie Inn Harriers Racing Team

Vancouver, BC

Senior Mens 70K

2011 Summer Universiade (FISU)

Helen Crofts

UN-BC

West Vancouver, BC

800m

Evan Dunfee

Kajaks

Richmond, BC

20km Race Walk

Inaki Gomez

Racewalk West

Vancouver, BC

20km Race Walk

Chantelle Groenewoud

UN-BC

North Vancouver, BC

3000m SC

Natasha Miller

Valley Royals

Abbotsford, BC

Heptathlon

Janet Neufeld

UN-BC

New Westminster, BC

Team Manager

Kyle Nielsen

Langley Mustangs

Langley, BC

Javelin

Holly Parent

Victoria TFC

Mill Bay, BC

High Jump

2011 IAAF World Championships in Athletics

Ruky Abdulai

Valley Royals

Coquitlam, BC

Heptathlon

Dylan Armstrong

Kamloops TFC

Kamloops, BC

Shot Put

Martinson, Geoffrey

Prince George TFC

Prince George, BC

1500m

Garfield Crooks

 

Victoria, BC

Massage Therapist

Wynn Gmitroski

 

Victoria, BC

Event Coach

Dr. Wilbour Kelsick

 

Port Moody, BC

Chiropractor

Bob Powls

 

Vernon, BC

Physiotherapist

Dr. Linda Thyer

 

Vancouver, BC

Physicial

Commonwealth Youth Games

Asianna Covington

Kajaks

Surrey, BC

Discus/Hammer

Christian Gravel

Vancouver Thunderbirds

Vancouver, BC

3000m SC

Keefer Joyce

UN-BC

Kelowna, BC

100m

Matthew Swanson

NorWesters

Vancouver, BC

800m

World Mountain Running Championships

Kris Swanson

UN-BC

Victoria, BC

Senior Men 12K

Shane Ruljancich

Prairie Inn Harriers Racing Team

Victoria, BC

Senior Men 12K

Melissa Ross

UN-BC

Parksville, BC

Senior Women 8K

Sonja Yli-Kahila

Prairie Inn Harriers Racing Team

Victoria, BC

Senior Women 8K

2011 Pan Am Games

Dylan Armstrong

Kamloops TFC

Kamloops, BC

Shot Put

Malindi Elmore

UN-BC

Kelowna, BC

1500m

Sultana Frizell

Kamloops TFC

Kamloops, BC (Perth ON)

Hammer

Crystal Smith

Kamloops TFC

Kamloops, BC

Hammer

2011 Parapanamerican Games 

Braedon Dolfo

Langley Mustangs

Langley, BC

100m T13

 

---------