2003 BC Athletics Awards

Presented at the Annual Awards Dinner on Saturday, January 24, 2004, in Richmond, BC.

For further information please contact the BC Athletics office at (604) 737-3177 or bcathletics@bcathletics.org.

In this section:

Track & Field: Juvenile  |  Junior  |  Senior  |  Master
Road Running  |  Cross Country  |  Physical/Sensory Challenged
Officials  |  Coaching  |  Executive  |  Hall of Fame  |  Special Recognition


Track & Field

Juvenile Age Category

Juvenile Female Track & Field Athlete of the Year
Corri-Ann Campbell-Fell - Vancouver BC - Vancouver Thunderbirds

Nominees: Juvenile Female Track & Field Athlete of the Year
Carmen Ballard - Kelowna BC - Kelowna Track & Field Club
Rochelle Kokayko - Kelowna BC - Kelowna Track & Field Club

Juvenile Male Track & Field Athlete of the Year
Chris Winter - North Vancouver BC - NorWesters Track & Field Club

Nominees: Juvenile Male Track & Field Athlete of the Year
Quinton Gamble - Fort St. John BC - Sub Zero Track & Field Club
Tyrell Mara - South Surrey BC - Kajaks Track & Field Club
Geoff Martinson - Prince George BC - Prince George Track & Field Club
Michael Mason - Nanoose Bay BC - Valley Royals

Top

Junior Age Category

Junior Female Track & Field Athlete of the Year
Krista Woodward
- New Westminster BC - West Coast Pacers

Nominees: Junior Female Track & Field Athlete of the Year
Megan Huzzey - Victoria BC - Victoria Track & Field Club
Yvonne Mensah - Surrey BC - Kajaks Track & Field Club
Novelle Murray - Surrey BC - Kajaks Track & Field Club

Junior Male Track & Field Athlete of the Year
Daniel Mezheritsky
- Vancouver BC - Vancouver Thunderbirds

Nominees: Junior Male Track & Field Athlete of the Year
Kol Henrickson - Richmond BC - Kajaks Track & Field Club
Sam Pawluk - Richmond BC - Kajaks Track & Field Club

Top

Senior Age Category

Senior Female Track & Field Athlete of the Year
Courtney Babcock
- Missoula MT - Mountain West

Nominees: Senior Female Track & Field Athlete of the Year
Diane Cummins - Victoria BC - Pacific Athletics
Stephanie McCann - Surrey BC - Valley Royals
Malindi Elmore - Kelowna BC

Senior Male Track & Field Athlete of the Year
Gary Reed
- Victoria BC - Pacific Athletics

Nominees: Senior Male Track & Field Athlete of the Year
Shane Niemi - Kamloops BC - Kamloops Track & Field Club

Top

Masters Age Category

Master Female Track & Field Athlete of the Year
Maureen de St. Croix - Surrey BC - Kajaks Track & Field Club

Master Male Track & Field Athlete of the Year
Harold Morioka - Surrey BC - Tri-City Greyhounds

Top


Road Running

2003 Senior Female Road Runner of the Year
Tina Connelly - Port Coquitlam BC

2003 Senior Male Road Runner of the Year
Jeff Schiebler - New Westminster BC - Kajaks Track & Field Club

Master Female Road Runner of the Year
Nancy Tinari - Coquitlam BC - Phoenix Athletics Association

Master Male Road Runner of the Year
Richard Lee - Port Coquitlam BC

Top


Cross Country

2003 Juvenile Female Cross Country Runner of the Year
Carmen Ballard -
Kelowna BC - Kelowna Track & Field Club

2003 Juvenile Male Cross Country Runner of the Year
Chris Winter -
North Vancouver BC - NorWesters Track & Field Club

2003 Junior Female Cross Country Runner of the Year
Sabrina Reeve -
Langley BC - Royal City Track & Field Club

2003 Junior Male Cross Country Runner of the Year
Sam Pawluk -
Richmond BC - Kajaks Track & Field Club

2003 Senior Female Cross Country Runner of the Year
Malindi Elmore -
Kelowna BC

2003 Senior Male Cross Country Runner of the Year
Mark Bomba -
Coquitlam BC - Kajaks Track & Field Club

Master Female Cross Country Runner of the Year
Maureen de St. Croix - Surrey BC - Kajaks Track & Field Club

Master Male Cross Country Runner of the Year
Rob Lonergan - North Vancouver BC - Hershey Harriers

Top


Athletes With Disabilities

2003 Female Physical/Sensory Challenged Athlete of the Year
Courtney Knight -
Burnaby BC - West Coast Pacers

2003 Male Physical/Sensory Challenged Athlete of the Year
Kelly Smith -
Vancouver BC - WC Race Series

Top


Officials

2003 Official of the Year (Ian McNeil Award)
Al McLeod -
Kamloops BC - Kamloops Track & Field Club

2003 Long Standing Service Awards (Ralph Coates Memorial Award)
Peter Fejfar -
Delta BC

2003 Rookie Official of the Year (Mary Temple Award)
Karen Davidson -
Surrey BC

2003 David Coupland Inspirational Award
Daniel Mezheritsky -
Vancouver BC - Vancouver Thunderbirds

Top


Coaching

2003 Excellence in Coaching - Junior Development Category
John May -
Black Creek, BC -  Comox Valley Cougars Track & Field Club

2003 Excellence in Coaching - Senior Category
Glen Haugo -
New Westminster, BC - South Fraser Track & Field Club
Brit Townsend - Coquitlam, BC - SFU and Valley Royals Track & Field Club

2003 - Excellence in Coaching - High Performance Category
Wynn Gmitroski -
Victoria, BC - PacificSport Victoria

Top


Executive

Executive of the Year
Vancouver Thunderbirds Board of Directors

Top


Hall of Fame

BC Athletics Hall of Fame Inductee
Ron Bunting -
Surrey, BC - Kajaks Track & Field Club

Top


Special Recognition

Special Recognition
BC Members of the 2003 VIV IAAF World Championships in Athletics
Paris