2005 BC Athletics Awards

2006 BC Athletics Annual Awards Banquet
A Night to Honour Athletes, Coaches, Officials & Volunteers
January 21, 2006

Photos by Alice Kubek: click here for gallery (new window)

For further information please contact Sam Collier at sam.collier@bcathletics.org.

In this section:

Track & Field: Juvenile  |  Junior  |  Senior  |  Master
Road Running  |  Cross Country  |  Physical/Sensory Challenged
Officials  |  Coaching  |  Executive  |  Hall of Fame  |  Special Recognition


Overall Female Athlete of the Year
Jennifer Joyce - Richmond, BC, Kajaks Track & Field Club

Overall Male Athlete of the Year
Gary Reed - Victoria, BC, Pacific Athletics


Track & Field

Juvenile Age Category

Juvenile Female Track & Field Athlete of the Year
Elizabeth Gleadle - Vancouver Thunderbird Track & Field Club

Nominees: Juvenile Female Track & Field Athlete of the Year
Lisa Egami - Valley Royals Track and Field Club
Emily Sheppard - NorWesters Track and Field Club

Juvenile Male Track & Field Athlete of the Year
Justin Marpole-Bird - Vancouver Thunderbird Track and Field Club

Nominees: Juvenile Male Track & Field Athlete of the Year
Reid Gustavson - Vancouver Thunderbird Track and Field Club
Trey Henderson - Kajaks Track and Field Club
Kevin Lim - NorWesters Track and Field Club

Junior Age Category

Junior Female Track & Field Athlete of the Year
Corri-Ann Campbell-Fell - Vancouver Thunderbird Track and Field Club

Nominees: Junior Female Track & Field Athlete of the Year
Heather Zavaduk - Track 54.50

Junior Male Track & Field Athlete of the Year
Mike Mason - Valley Royals Track and Field Club

Nominees: Junior Male Track & Field Athlete of the Year
Aaron Dixon - Thunderbird Track and Field Club
Curtis Moss - Central Track Club
Chris Winter - NorWesters Track and Field Club

Senior Age Category

Senior Female Track & Field Athlete of the Year
Jennifer Joyce - Kajaks Track and Field Club

Nominees: Senior Female Track & Field Athlete of the Year
Diane Cummins - Pacific Athletics
Krista Woodward - New Westminster, BC

Senior Male Track & Field Athlete of the Year
Gary Reed - Pacific Athletics

Nominees: Senior Male Track & Field Athlete of the Year
Dylan Armstrong - Kamloops Track and Field Club
Jaswinder Gill - Valley Royals Track and Field Club

Masters Age Category

Master Female Track & Field Athlete of the Year
Maureen De St. Croix - Surrey, BC

Master Male Track & Field Athlete of the Year
Tom Dickson - Burnaby, BC


Road Running

Junior Male Road Runner of the Year
Kevin Friesen - Nanaimo, BC

Senior Female Road Runner of the Year
Leah Pells - Coquitlam, BC

Senior Male Road Runner of the Year
Jim Finlayson - Victoria, BC

Master Female Road Runner of the Year
Nancy Tinari - Coquitlam, BC

Master Male Road Runner of the Year
Herb Phillips - Burnaby, BC


Cross Country

Juvenile Female Cross Country Runner of the Year
Rachel Cliff - Vancouver, BC

Juvenile Male Cross Country Runner of the Year
Justin Marpole-Bird - Vancouver, BC

Junior Female Cross Country Runner of the Year
Kristen Kolstad - Surrey, BC

Junior Male Cross Country Runner of the Year
Daniel Mallie - Delta, BC

Senior Female Cross Country Runner of the Year
Tina Connelly - Port Coquitlam, BC

Senior Male Cross country Runner of the Year
Steve Osaduik - Nanaimo, BC

Master Female Cross Country Runner of the Year
Maureen de St. Croix - Surrey, BC

Master Male Cross Country Runner of the Year
Herb Phillips - Burnaby, BC


Athletes With a Disability

Female Athlete with a Disability
Michelle Stilwell - BC Wheelchair Sports - Athletics

Male Athlete with a Disability
Kelly Smith - BC Wheelchair Sports - Athletics


Officials

Official of the Year - Ian McNeil Award
Iain Fisher - Coquitlam, BC

Long Standing Service - Ralph Coates Memorial Award
Dave Hopkins - Victoria, BC

Rookie Official of the Year - Mary Temple Award
Michele Peacock - Kamloops, BC

David Coupland Inspirational Award
Marion Crowley & Geraldine Bagot - West Vancouver, BC & Vancouver, BC


Excellence in Coaching

Junior Development Coach:
Jim Clifford - White Rock, BC

Senior Coach:
Richard Collier - Richmond, BC
Frank Reynolds - West Vancouver, BC
Graeme Fell - Vancouver, BC

High Performance Coach:
Wynn Gmitroski - Victoria, BC


Executive

Executive of the Year:
Torsten Allander - Naramata, BC


Hall of Fame

BC Athletics Hall of Fame Inductee:
John Hill - Vancouver, BC
Sue & Kevin Kydd - Langley, BC
Shirley Young - North Vancouver, BC


Special Recognition

Special Recognition:
BC Members of the 2005 Canadian Team at the Helsinki 10th IAAF World Championships