2008 BC Athletics Awards

In this section:

Outstanding Athletes  |  Track & Field  |  Athlete With a Disability  |  Road Running  |  Cross Country  |  Masters  |  Coaching  |  Officials  |  Executive  |  Jane Swan Award  |  Hall of Fame  |  Team Canada


2008 BC Athletics Outstanding Athletes (over all categories and divisions)

2008 BC Athletics Female Athlete of the Year

Michelle Stilwell - Nanoose Bay, B.C. / Wheelchair Race Series

2008 BC Athletics Male Athlete of the Year

Dylan Armstrong - Kamloops, B.C. / Kamloops Track & Field Club

2008 BC Athletics Track & Field Awards

2008 Midget 15 Female Track & Field Athlete of the Year

Shai-Ann Davis - Richmond, B.C. / Kajaks Track & Field Club

Also nominated:

2008 Midget 15 Male Track & Field Athlete of the Year

Nick Blackburn - Courtenay, B.C. / Comox Valley Cougars Track & Field Club

Also nominated:

2008 Youth Female Track & Field Athlete of the Year

Alyxandria Treasure - Prince George, B.C. / Prince George Track & Field Club

Also nominated:

2008 Youth Male Track & Field Athlete of the Year

Tom Willcox - Coquitlam, B.C. / Coquitlam Cheetahs Track & Field Club

Also nominated:

2008 Junior Female Track & Field Athlete of the Year

Jessica Smith - North Vancouver, B.C. / NorWesters Track & Field Club

Also nominated:

2008 Junior Male Track & Field Athlete of the Year

Evan Dunfee - Richmond, B.C. / Kajaks Track & Field Club

Also nominated:

2008 Senior Female Track & Field Athlete of the Year

Ruky Abdulai - Coquitlam, B.C. / Valley Royals Track & Field Club

Also nominated:

2008 Senior Male Track & Field Athlete of the Year

Dylan Armstrong - Kamloops, B.C. / Kamloops Track & Field Club

Also nominated:

2008 BC Athletics Athlete With a Disabilty, Athlete of the Year Awards:

2008 Female Athlete with a Disability Athlete of the Year:

Michelle Stilwell - Nanoose Bay, B.C. / Wheelchair Race Series

2008 Male Athlete with a Disability Athlete of the Year:

Dustin Walsh - Coquitlam, B.C.
Steve Walters - Guide Runner Surrey, B.C.

2008 BC Athletics Road Running Awards:

2008 Junior Female Road Runner of the Year:

Kyla Coates - Victoria, B.C. / University of Victoria

2008 Junior Male Road Runner of the Year

Jeffrey Phillips - Victoria, B.C. / Prairie Inn Harriers Racing Team

2008 Senior Female Road Runner of the Year

Cheryl Murphy - Victoria, B.C. / Prairie Inn Harriers Racing Team

2008 Senior Male Road Runner of the Year

Jon Brown - Victoria, B.C. / Prairie Inn Harriers Racing Team

2008 BC Athletics Cross Country Awards:

2008 Midget 15 Female Cross Country Runner of the Year:

Hannah Bassett - Nanaimo, B.C. / Nanaimo & District Track & Field Club

2008 Midget 15 Male Cross Country Runner of the Year:

Dennis Brown - Surrey, B.C. / Ocean Athletics

2008 Youth Female Cross Country Runner of the Year:

Justine Johnson - Victoria, B.C. / Pacific Athletics

2008 Youth Male Cross Country Runner of the Year:

Dylan Haight - Victoria, B.C. / Pacific Athletics

2008 Junior Female Cross Country Runner of the Year:

Jessica Smith - North Vancouver, B.C. / NorWesters Track & Field Club

2008 Junior Male Cross Country Runner of the Year:

Ahmed Mohamoud - Surrey, B.C.

2008 Senior Female Cross Country Runner of the Year:

Laura Maludzinski - Vancouver, B.C. / Hershey Harriers

2008 Senior Male Cross Country Runner of the Year:

Steve Osaduik - Langley, B.C. / Prairie Inn Harriers Racing Team

2008 BC Athletics Masters Awards:

2008 Master Female Track & Field Athlete of the Year:

Sandy Anderson - Victoria, B.C. / Peninsula Track & Field Club

2008 Master Male Track & Field Athlete of the Year:

Tom Dickson - Burnaby, B.C. / Valley Royals Track & Field Club

2008 Master Female Road Runner of the Year:

Nancy Tinari - Coquitlam, B.C. / Phoenix Athletics Association

2008 Master Male Road Runner of the Year:

Herb Phillips - Burnaby, B.C. / Prairie Inn Harriers Racing Team

2008 Master Female Cross Country Runner of the Year:

Nancy Tinari - Coquitlam, B.C. / Phoenix Athletics Association

2008 Master Male Cross Country Runner of the Year:

Norm Tinkham - Maple Ridge, B.C.

2008 BC Athletics Coaching Excellence Awards:

Junior Development Coach:

Kevin Harrison - Langley, B.C. / Langley Mustangs Track & Field Club

Senior Coach:

Gerry Dragomir - Vancouver, B.C. / Racewalk West

High Performance Coach:

Anatoliy Bondarchuk - Kamloops, B.C. / Kamloops Track & Field Club
Peter Lawless - Victoria, B.C.

2008 BC Athletics Branch Officials Awards:

Ian McNeil Award - Official of the Year

Wally Sematon - Kamloops, B.C. / Kamloops Track & Field Club
Jacqueline Barrington - Coquitlam, B.C. / Coquitlam Cheetahs Track & Field Club

Ralph Coates Award - Longstanding Service:

Alice Kubek - Sidney, B.C.

Mary Temple Award: Novice Official

Helen Newmarch - Kamloops, B.C. / Kamloops Track & Field Club

Dave Coupland Inspirational Award:

Maureen de St. Croix - Surrey, B.C. / Ocean Athletics

Wall of Honour - N.O.C.:

Keith Newell - Victoria, BC

2008 BC Athletics Executive of the Year Award:

Bob Reid - Victoria, B.C. / Prairie Inn Harriers Racing Team

2008 Jane Swan Award:

Shirley Young - Surrey, B.C. / Valley Royals Track & Field Club

2008 BC Athletics Hall of Fame

Thelma Wright - Vancouver, B.C.
Kim Young - Vancouver, B.C. / Achilles International Track & Field Society

The following British Columbia members of Team Canada were also honoured at the 2008 Annual Awards Banquet

Olympic Games - Beijing:

Paralympic Games - Beijing: