Home   |   Search   |   FAQ's   |   Contact Us

2010 AGM & Banquet
About BC Athletics
BCA Bulletin: News
Calendar of Events
Results Round-up
Membership & Clubs
Track and Field
RunJumpThrow
Road Running & Ultra
Cross Country & Trail
Race Walking
Junior Development
Schools
Masters (35+)
Team Selection
Athlete Support Prog.
Awards & Scholarships
Courses & Camps
Papers & Articles
Coaches
Officials
Event Directors
Forms Library
Links & Sponsors

Timex BC Road Running Series
Haney to Harrison Road Relay and 100k Ultra

Awards/Scholarships >> 2006 Awards

2006 BC Athletics Awards

2007 BC Athletics Annual Awards Banquet
A Night to Honour Athletes, Coaches, Officials & Volunteers
January 20, 2007

Photos: click here

For detailed list and winner bios, download a printable version herePDF file.

For further information please contact Sam Collier at sam.collier@bcathletics.org.

In this section:

Track & Field: Juvenile  |  Junior  |  Senior  |  Master
Road Running  |  Cross Country  |  Physical/Sensory Challenged
Officials  |  Coaching  |  Executive  |  Hall of Fame


Overall Female Athlete of the Year
Jennifer Joyce - Richmond, BC, Kajaks Track & Field Club

Overall Male Athlete of the Year
Gary Reed - Victoria, BC, Pacific Athletics


Track & Field

Juvenile Age Category

Juvenile Female Track & Field Athlete of the Year

Stacey Irvine - Track 5450, Telkwa, BC

Nominees: Juvenile Female Track & Field Athlete of the Year

Nicolle Fraser - Coquitlam Cheetahs Track & Field Club BC
Christine Lowe - Coquitlam Cheetahs Track & Field Club
Jessica Smith - NorWesters Track & Field Club

Juvenile Male Track & Field Athlete of the Year

Trey Henderson - Kajaks Track & Field Club

Nominees: Juvenile Male Track & Field Athlete of the Year

Ryan Chester - Kajaks Track & Field Club
Kyle Nielsen - Coquitlam Cheetahs Track & Field Club

Top

Junior Age Category

Junior Female Track & Field Athlete of the Year

Elizabeth Gleadle - Vancouver Thunderbirds

Nominees: Junior Female Track & Field Athlete of the Year

Corri-Ann Campbell Fell - Vancouver Thunderbirds
Whitney Wellington - Vancouver Thunderbirds

Junior Male Track & Field Athlete of the Year

Reid Gustavson - Vancouver Thunderbirds

Nominees: Junior Male Track & Field Athlete of the Year

Justin Marpole-Bird - Vancouver Thunderbirds
Curtis Moss - Unattached

Top

Senior Age Category

Senior Female Track & Field Athlete of the Year

Jennifer Joyce - Kajaks Track and Field Club

Nominees: Senior Female Track & Field Athlete of the Year

Diane Cummins - Pacific Athletics
Stephanie McCann - Valley Royals

Senior Male Track & Field Athlete of the Year

Gary Reed - Pacific Athletics

Nominees: Senior Male Track & Field Athlete of the Year

Michael Mason - Valley Royals
Dariusz Slowik - Kajaks Track & Field Club

Top

Masters Age Category

Master Female Track & Field Athlete of the Year

Avril Douglas - Kajaks Track & Field Club

Master Male Track & Field Athlete of the Year

John Hawkins - West Vancouver Track & Field Club

Top


Road Running

Senior Female Road Runner of the Year

Lucy Smith - Prairie Inn Harriers Racing Team

Senior Male Road Runner of the Year

Steve Osaduik - Prairie Inn Harriers Racing Team

Master Female Road Runner of the Year

Nancy Tinari - Phoenix Athletics Association

Master Male Road Runner of the Year

Herb Phillips - Prairie Inn Harriers Racing Team

Top


Cross Country

Juvenile Female Cross Country Runner of the Year

Justine Johnson - Pacific Athletics

Juvenile Male Cross Country Runner of the Year

Mitchell Culley - Valley Royals

Junior Female Cross Country Runner of the Year

Rachel Cliff - Vancouver Thunderbirds

Junior Male Cross Country Runner of the Year

Justin Marpole-Bird - Vancouver Thunderbirds

Senior Female Cross Country Runner of the Year

Kirsty Smith - Kajaks Track & Field Club

Senior Male Cross Country Runner of the Year

Steve Osaduik - Prairie Inn Harriers Racing Team

Master Female Cross Country Runner of the Year

Maureen de St. Croix - Ocean Athletics

Master Male Cross Country Runner of the Year

Rob Lonergan - Hershey Harriers

Top


Athletes With a Disability

Female Athlete with a Disability Athlete of the Year

Michelle Stilwell - BC Wheelchair Sports - Athletics

Male Athlete with a Disability Athlete of the Year

Kelly Smith - BC Wheelchair Sports - Athletics

Top


Officials

Mary Temple Award - 2006 Novice Official of the Year

Sandra Herd - Vancouver Thunderbirds

David Coupland - 2006 Inspirational Award

Gerry Swan - Valley Royals

Ian McNeil Award - 2006 Official of the Year

April Arsene - Valley Royals

Ralph Coates Memorial Award - Long Standing Service

Keith Newell - Victoria, BC

Top


Excellence in Coaching

Junior Development Coach

Larry Neilson - Valley Royals

Senior Coach

Laurier Primeau - Vancouver Thunderbirds

High Performance Coach

Peter Lawless - BC Wheelchair Sports - Athletics

Top


Executive

2006 Executive of the Year

Local Organizing Committee for the 2006 Legion National Track & Field Championships

Top


Hall of Fame

BC Athletics Hall of Fame Inductee

Iain Fisher - Hershey Harriers

Top

 

Home  |  News  |  Calendar  |  Results  |  FAQ  |  Site Map  |  Contact Us

Site by Attention! Web & Graphic Design