BC Juvenile TrackField Team 2000
Athletes
Men Flying From Home Town Club Events
Nathan Taylor Comox Courtenay Comox V Athletics 100m, 200m, 4x100
Jaime Callica Vancouver Maple Ridge Coq Cheetahs T&F 100m, 4x100
Tim Mason Comox Courtenay Comox V Athletics 200m, 400m, 4x100, 4x400
Marcel Hewamudalige Vancouver Vancouver Kajaks T&F 1500m, 3000m
Graeme Wells Vancouver Surrey Kajaks T&F 800m, 1500m, 4x400
Andrew Cooke Vancouver Vancouver Vancouver Olympic 100m hdles, 4x100
Coleman Kohorst Prince George Prince George Prince George T&F 1500m S/C
Matt Clifford Vancouver Abbotsford Valley Royals T&F Pole Vault, 4x100 
Quinn Matthews Victoria Victoria Victoria T&F Pole Vault 
Robert Greenough Kelowna Kelowna Kelowna T&F Discus, Javelin
Irwin Wong-Sing Vancouver Vancouver Kajaks T&F Hammer, Shot Put, Discus
Michael Ankerman Kelowna Kelowna Kelowna T&F Hammer
Gurpreet Bhatti Vancouver Abbotsford Valley Royals T&F 800m, 4x400
Nick Walker Victoria Victoria Victoria T&F 3000m
Graeme Pitches Vancouver West Vancouver West Van T&F 400m, 400m hdles, 4x400
Michael Averill Kelowna Kelowna Kelowna T&F 400m hdles, 4x400
Dan Johnson Kelowna Vernon Kelowna T&F High Jump
Nathaniel Grams Vancouver Richmond Kajaks T&F High Jump
Jeff Wallis Nanaimo Duncan Nanaimo TF  Shot Put, Javelin
Tyler Christopher Vancouver Chilliwack Chilliwack T&F Long Jump, Triple Jump, 4x100
Women Flying From Home Town Club Events
Krysha Bayley Vancouver Port Coquitlam Coq Cheetahs T&F 100m, 200m, Long Jump, 4x100
Sally Wong Vancouver Vancouver Vancouver Olympic 80m hdles, 100m, 4x100
Joanna Staniszewski Kelowna Kelowna Kelowna T&F 400m, 4x400
Stephanie Hirtle Kelowna Salmon Arm Shuswap Running 800m, 1500m, 4x400
Natalie Rogers Vancouver Chilliwack Chilliwack T&F 1500m, 3000m
Maya Miguel Victoria Victoria Victoria T&F 80m H, 400m H, 4x100, 4x400
Andrea Engelmann Vancouver North Vancouver NorWesters T&F Long & Triple Jump, 4x100
Rachael Haegert Victoria Victoria Victoria T&F High Jump
Novelle Murray Vancouver Surrey Coq Cheetahs T&F Shot Put, Discus, 4x100
Roslyn Lundeen Victoria Victoria Victoria T&F Javelin, Shot Put
Alana Redfern Victoria Duncan Peninsula T&F Javelin, 
Silvia Scaldaferri Vancouver West Vancouver West Van T&F 200m, 4x100
Kirsty Smith Vancouver North Vancouver West Van T&F 800m, 3000m, 4x400 
Carly Czuba Kelowna Kelowna Kelowna T&F 400m hdles, 400m,4x100, 4x400
Jessica Moreland Victoria Victoria Victoria T&F Pole Vault
Kala Hadfield Victoria Victoria Victoria T&F Pole Vault
Caroline Hay Vancouver West Vancouver NorWesters T&F Discus
Catherine Palm Kelowna Kelowna Kelowna T&F Hammer
Kristen Johnston Nanaimo Nanaimo Nanaimo T&F Hammer
Amelie Mercier Smithers Smithers Track 54:40 Heptathlon
Team Staff
Mike Kern Kamloops Kamloops Kamloops T&F  Head Coach & Distance/Walks
Shane Wiebe Vancouver Langley Langley Mustangs  Coach - Throws & C. Events
Carol Ireson Penticton Penticton Ok-Skaha T&F Coach - Jumps
Steve Boylan Vancouver Surrey Langley Mustangs Coach - Sprints, Hdles, Relays
Tara Hovanes driving Oliver Pacific Cmd Manager/Chaperone
Ron Hovanes driving Oliver Pacific Cmd Manager/Chaperone
Barb Vida Vancouver Burnaby NorWesters  Manager/Chaperone
Dennis Hoy Vancouver Delta Cambie Sec Sch. Manager/Chaperone