Results from 2002 BC Junior Development T&F Championships 

Langley, BC
July 26-28, 2002

Boys Sprints

Licensed to South Fraser Track Club    Hy-Tek's Meet Manager 7/29/2002 11:15 AM

Men 10 Year Olds 200 Meter Dash
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 27.12  1998        Tijan Pinnick, Prince George                
Top Ten # 10: @ 28.7h  1974        R. Small, J. Bent. S. Francis, PoCo, CC, SOF
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Heldmamn, Jared           92 LM                       29.54  
  2 Kang, Karn                92 SOF                      30.83  
  3 Karidio, Ismael           92 PGTF                     31.44  
  4 Duncan, Jordan            92 PGTF                     31.82  
  5 Riedl, Thomas             92 CC                       32.10  
  6 MacDonald, Michael        92 LM                       32.99  
  7 Jacobsen, Isaac           92 KAJ                      33.72  
  8 Graham, Jasper            92 NORW                     33.76  
 
Men 10 Year Olds 200 Meter Dash
================================================================
 Top Ten # 1: # 27.12  1998        Tijan Pinnick, Prince George                
Top Ten # 10: @ 28.7h  1974        R. Small, J. Bent. S. Francis, PoCo, CC, SOF
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Karidio, Ismael           92 PGTF                     31.29Q 
  2 Duncan, Jordan            92 PGTF                     32.13Q 
  3 Jacobsen, Isaac           92 KAJ                      32.54Q 
  4 MacDonald, Michael        92 LM                       32.65q 
  5 Eng, Jordan               92 BBY                      35.12  
  6 Little, Sean              92 NAN                      39.51  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Heldmamn, Jared           92 LM                       30.14Q 
  2 Kang, Karn                92 SOF                      31.32Q 
  3 Graham, Jasper            92 NORW                     32.63Q 
  4 Riedl, Thomas             92 CC                       32.79q 
  5 Parker, Cody              92 CVC                      32.92  
  6 D'Arcy, Christopher       92 TBIR                     33.46  
  7 Meade, Nick               92 CVC                      34.93  
 
Men 11 Year Olds 200 Meter Dash
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 26.2h  1981        Greg Anderson, South Fraser                 
Top Ten # 10: @ 27.7h  1978        G Roberts, J. Antwi, J. Flores, DEL, BS. BS 
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Mara, Elijah              91 KAJ                      29.59  
  2 Gusola, Justin            91 PR                       29.90  
  3 Norn, Mathew              91 SCA                      31.01  
  4 Larson, Johnny            91 AVTF                     31.44  
  5 Yoxall, Daniel            91 RRTF                     31.81  
  6 Kahut, Ryan               91 CC                       32.81  
  7 D'Arcy, Peter             91 TBIR                     33.37  
  7 Isaman, Kyle              91 KAJ                     J33.37  
 
Men 11 Year Olds 200 Meter Dash
================================================================
 Top Ten # 1: # 26.2h  1981        Greg Anderson, South Fraser                 
Top Ten # 10: @ 27.7h  1978        G Roberts, J. Antwi, J. Flores, DEL, BS. BS 
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Gusola, Justin            91 PR                       30.54Q 
  2 Yoxall, Daniel            91 RRTF                     31.73Q 
  3 Larson, Johnny            91 AVTF                     31.76Q 
  4 Kahut, Ryan               91 CC                       34.13q 
  5 Adair, Tim                91 NORW                     34.69  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Mara, Elijah              91 KAJ                      30.00Q 
  2 Norn, Mathew              91 SCA                      31.34Q 
  3 D'Arcy, Peter             91 TBIR                     32.60Q 
  4 Isaman, Kyle              91 KAJ                      33.37q 
  5 Anderson, Guy             91 CVC                      35.26  
  6 Campbell, Quinn           91 LM                       38.29  
 
Men 12 Year Olds 200 Meter Dash
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 25.35  1999        Matt Kowakewski, West Vancouver             
Top Ten # 10: @ 26.4h  1981        P. Locke, J. Jollymore, D. Terlicher, CC, NO
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Braun, Steven             90 KEL                      27.17  
  2 Crouse, Michael           90 Unattached               28.06  
  3 Tarzwell, Lyle            90 HT                       28.37  
  4 Aynsley, Ryan             90 KEL                      28.56  
  5 Faust, Eric               90 CVAC                     30.24  
  6 Wells, Gareth             90 LM                       30.31  
  7 Cubertson, Blake          90 PGTF                     30.33  
  8 Oel, Phillip              90 CVC                      30.35  
 
Men 12 Year Olds 200 Meter Dash
================================================================
 Top Ten # 1: # 25.35  1999        Matt Kowakewski, West Vancouver             
Top Ten # 10: @ 26.4h  1981        P. Locke, J. Jollymore, D. Terlicher, CC, NO
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Tarzwell, Lyle            90 HT                       28.46Q 
  2 Oel, Phillip              90 CVC                      30.07Q 
  3 Nyarady, Ryan             90 RRTF                     31.15  
  4 King, Frazier             90 Unattached               31.19  
  5 Allan, Mitchell           90 VR                       33.29  
 -- Knopf, Jordan             90 ALB                     X29.36  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Crouse, Michael           90 Unattached               28.75Q 
  2 Cubertson, Blake          90 PGTF                     30.18Q 
  3 Faust, Eric               90 CVAC                     30.32q 
  4 Heneghan, Conor           90 LM                       30.71  
  5 Kostovich, Tim            90 PGTF                     30.83  
  6 Harrison, Brody           90 NORW                     30.96  
Heat  3 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Braun, Steven             90 KEL                      27.71Q 
  2 Aynsley, Ryan             90 KEL                      29.34Q 
  3 Wells, Gareth             90 LM                       30.50q 
  4 McMurchy, Zack            90 LM                       33.09  
 
Men 13 Year Olds 200 Meter Dash
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 23.51  1998        Christopher Claire, Campbell River          
Top Ten # 10: @ 24.6h  1974        P. Bryant, S. Wiebe, A. Street, VTF, KAM, PE
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Lowe, Calvin              89 PGTF                     26.14  
  2 Riekki, Thomas            89 PEN                      26.68  
  3 Norn, Josh                89 SCA                      26.99  
  4 Boss, Andrew              89 CC                       27.15  
  5 Jackson, Dayne            89 WVAN                     28.53  
  6 Woykowisk, Paul           89 WVAN                     28.90  
  7 O'Neill, Blair            89 NORW                     29.50  
  8 Nielsen, Kyle             89 CC                       30.22  
 
Men 13 Year Olds 200 Meter Dash
================================================================
 Top Ten # 1: # 23.51  1998        Christopher Claire, Campbell River          
Top Ten # 10: @ 24.6h  1974        P. Bryant, S. Wiebe, A. Street, VTF, KAM, PE
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Riekki, Thomas            89 PEN                      26.34Q 
  2 Norn, Josh                89 SCA                      26.92Q 
  3 Woykowisk, Paul           89 WVAN                     28.74Q 
  4 Nielsen, Kyle             89 CC                       29.40q 
  5 Claydon, Ben              89 CITY                     30.32  
  6 Kennedy, David            89 CC                       32.08  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Lowe, Calvin              89 PGTF                     25.77Q 
  2 Boss, Andrew              89 CC                       27.36Q 
  3 Jackson, Dayne            89 WVAN                     28.39Q 
  4 O'Neill, Blair            89 NORW                     29.23q 
  5 Schiissler, Dustin        89 KEL                      30.31  
 
Men 14 Year Olds 200 Meter Dash
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 22.8h  1990        Adam Street, PEN                            
Top Ten # 10: @ 23.84  2001        Justin Kripp, OKS                           
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: 0.8 
  1 Charles, Ricardo          88 CHTF                     23.81@ 
  2 Lim, Kevin                88 NORW                     24.25  
  3 Murray, Leo               88 LM                       24.50  
  4 Malone, Aaron             88 CR                       25.34  
  5 Kan, Heston               88 TBIR                     25.35  
  6 Cardona, Brandon          88 CC                       25.53  
  7 Farrell, Leon             88 SOF                      25.72  
 
Men 14 Year Olds 200 Meter Dash
================================================================
 Top Ten # 1: # 22.8h  1990        Adam Street, PEN                            
Top Ten # 10: @ 23.84  2001        Justin Kripp, OKS                           
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.1
  1 Charles, Ricardo          88 CHTF                   @ 23.74Q 
  2 Malone, Aaron             88 CR                       25.13Q 
  3 Kan, Heston               88 TBIR                     25.17Q 
  4 Farrell, Leon             88 SOF                      26.06q 
  5 Hammerberg, Christian     88 WVAN                     27.56  
  6 Vogt, Chris               88 BBY                      28.00  
  7 Pour-Bahrami, Vandad      88 WVAN                     28.39  
Heat  2 Preliminaries   Wind: -1.2
  1 Lim, Kevin                88 NORW                     24.33Q 
  2 Murray, Leo               88 LM                       24.55Q 
  3 Cardona, Brandon          88 CC                       25.61Q 
  4 Willcox, Matt             88 CC                       26.24q 
  5 Freeland, Kevan           88 CR                       26.32  
  6 Rathjen, Matt             88 PGTF                     26.35  
 
Men 15 Year Olds 200 Meter Dash
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 22.0h  1987        Peter Ogilvie, Vancouver Olympic            
Top Ten # 10: @ 22.9h  1983        K. Jahutka, K. Turkson, VR. LAS             
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: -2.1
  1 Kripps, Justin            87 OKSK                     23.49  
  2 Kowalowski, Matthew       87 WVAN                     24.18  
  3 Quinn, Ryan               87 Unattached               24.54  
  4 Chay, Justin              87 CITY                     25.17  
  5 Karas, Jacob              87 VTF                      25.17  
  6 Layton, Elliot            87 CR                       25.68  
 
Men 15 Year Olds 200 Meter Dash
================================================================
 Top Ten # 1: # 22.0h  1987        Peter Ogilvie, Vancouver Olympic            
Top Ten # 10: @ 22.9h  1983        K. Jahutka, K. Turkson, VR. LAS             
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Kripps, Justin            87 OKSK                     23.9hQ 
  2 Quinn, Ryan               87 Unattached               24.2hQ 
  3 Zaragoza, Felipe          87 SOF                      25.4hQ 
  4 Layton, Elliot            87 CR                       26.0hq 
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Kowalowski, Matthew       87 WVAN                     24.5hQ 
  2 Weston, James             87 NORW                     25.1hQ 
  3 Chay, Justin              87 CITY                     25.2hQ 
  3 Karas, Jacob              87 VTF                      25.2hQ 
  5 Gall-tallboy, William     87 VTF                      26.7h  
  6 Schiacht, Paul            87 LM                       28.4h  
 
Men 9 Year Olds 400 Meter Dash
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 1:08.00  1988        Joel Nelson, South Fraser                 
Top Ten # 10: @ 1:10.30  1978        George Brear, Abbotsford                  
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Raps, Ben                 93 LM                     1:13.60  
  2 Goodwin, Sawyer           93 LM                     1:18.97  
  3 Donnelly, Braeden         93 LM                     1:21.60  
  4 James, Logan              93 LM                     1:28.80  
  5 Gaiesky, Kevin            93 PGTF                   1:31.77  
 
Men 10 Year Olds 400 Meter Dash
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 1:02.6h  1986        David Kennedy, Kajaks                     
Top Ten # 10: @ 1:06.9h  1977        G. Roberts, G. Brear,J. Heys,M. Brisson, D
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kang, Karn                92 SOF                    1:09.72  
  2 Rowlands, Stuart          92 CHTF                   1:13.58  
  3 D'Arcy, Christopher       92 TBIR                   1:16.92  
  4 Sawtell, Trevor           92 PGTF                   1:16.93  
  5 Koochin, Tremayne         92 KEL                    1:26.60  
  6 Little, Sean              92 NAN                    1:29.63  
Section  2  
  1 Johnston, Morgan          92 NAN                    1:09.61  
  2 Karidio, Ismael           92 PGTF                   1:10.07  
  3 Parker, Cody              92 CVC                    1:10.84  
  4 Duncan, Jordan            92 PGTF                   1:12.08  
  5 Fraser, Douglas           92 NAN                    1:12.37  
  6 Thorne, Shea              92 KAJ                    1:18.86  
 
Men 11 Year Olds 400 Meter Dash
=======================================================================
 Top Ten # 1: #   59.9h  1981        Greg Anderson, South Fraser               
Top Ten # 10: @ 1:02.9h  1981        Billy Shokar, Burnaby Striders            
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Eng, Bobby                91 PEN                    1:10.35  
  2 Norn, Mathew              91 SCA                    1:12.65  
  3 Adair, Tim                91 NORW                   1:19.09  
  4 Tathjen, Jonathan         91 PGTF                   1:28.07  
Section  2  
  1 Mara, Elijah              91 KAJ                    1:04.87  
  2 Gusola, Justin            91 PR                     1:07.12  
  3 Feil, Jonah               91 PEN                    1:08.52  
  4 Sutton, Kaleb             91 GEA                    1:10.48  
  5 Adam, Matthew             91 CC                     1:10.54  
  6 Bains, Alexander          91 TBIR                   1:18.31  
 
Men 12 Year Olds 400 Meter Dash
=======================================================================
 Top Ten # 1: #   57.34  2000        Reid Gustavson, West Vancouver            
Top Ten # 10: @ 1:00.3h  1991        Joseph Flores, Burnaby Striders           
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Tarzwell, Lyle            90 HT                     1:01.63  
  2 Crouse, Michael           90 Unattached             1:01.97  
  3 Houlton, Mathew           90 LM                     1:05.60  
  4 Gaiesky, Kris             90 PGTF                   1:05.97  
  5 Heneghan, Conor           90 LM                     1:10.16  
Section  2  
  1 Clark, James              90 GEA                    1:02.90  
  3 Cubertson, Blake          90 PGTF                   1:06.67  
  4 Skuggedal, Erling         90 PGTF                   1:08.11  
  5 Hall, Andrew              90 LM                     1:12.17  
  2 Knopf, Jordan             90 ALB                   X1:05.59  
 
Men 13 Year Olds 400 Meter Dash
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 54.4h  1982        Sheldon Hanna, Prince George                
Top Ten # 10: @ 56.1h  1982        Patrick Locke, Coquitlam Cheetahs           
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Sidhu, Gurpreet           89 UAC                    1:00.60  
  2 Law, Geoffrey             89 TBIR                   1:03.64  
  3 O'Neill, Blair            89 NORW                   1:06.13  
  4 O'Meara, Jared            89 PGTF                   1:14.39  
Section  2  
  1 Lowe, Calvin              89 PGTF                     56.71  
  2 Norn, Josh                89 SCA                      58.86  
  3 Woykowisk, Paul           89 WVAN                   1:03.20  
 
Men 14 Year Olds 400 Meter Dash
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 52.0h  1996        Josh Guggenheimer, Prince George            
Top Ten # 10: @ 53.30  1977        S. Hoogewerf, J. Francis, B. Shokar, ABB, CC
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Termes, Taylor            88 OTF                    1:00.27  
  2 Gore, David               88 KAM                    1:00.60  
  3 Mueller, Matt             88 NORW                   1:00.69  
  4 Vogt, Chris               88 BBY                    1:01.10  
  5 Pour-Bahrami, Vandad      88 WVAN                   1:01.99  
Section  2  
  1 Lim, Kevin                88 NORW                     53.07@ 
  2 Wiens, Ross               88 PGTF                     54.22  
  3 Malone, Aaron             88 CR                       56.47  
  4 Rathjen, Matt             88 PGTF                     57.85  
  5 Freeland, Kevan           88 CR                       58.02  
  6 Willcox, Matt             88 CC                       59.03  
  7 Kunzer, Kyle              88 TBIR                   1:00.84  
  8 Hammerberg, Christian     88 WVAN                   1:01.52  
 
Men 15 Year Olds 400 Meter Dash
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 49.97  1997        Josh Guggenheimer, Prince George            
Top Ten # 10: @ 51.6h  1983        K. Robinson, B. Shokar, T. Wheele, T. M, VR.
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Cleary, Brendan           87 NAN                      51.96  
  2 Quinn, Ryan               87 Unattached               54.04  
  3 Saunders, Doug            87 SCA                      57.00  
  4 Chay, Justin              87 CITY                     57.78  
  5 Karas, Jacob              87 VTF                      59.72  
  6 Gartner, David            87 UAC                    1:00.02  
  7 Gaster, Matthew           87 LM                     1:00.79  
 
Men 9 Year Olds 100 Meter Run
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 13.98  1997        Tijan Pinnock, Prince George                
Top Ten # 10: @ 14.6h  1978        H. Stone, B. Shokar, K. Taylor, KAJ, BS, PR 
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Raps, Ben                 93 LM                       15.54  
  2 Johnson, Dylan            93 LM                       17.03  
  3 Bell, Jivon               93 SOF                      17.05  
  4 Duncan, Justin            93 PGTF                     17.23  
  5 MacDonald, Matthew        93 LM                       17.28  
  6 Prince, Matthew           93 LM                       17.57  
  7 Goodwin, Sawyer           93 LM                       17.69  
  8 Varma, Milan              93 PR                       18.93  
 
Men 9 Year Olds 100 Meter Run
================================================================
 Top Ten # 1: # 13.98  1997        Tijan Pinnock, Prince George                
Top Ten # 10: @ 14.6h  1978        H. Stone, B. Shokar, K. Taylor, KAJ, BS, PR 
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Johnson, Dylan            93 LM                       16.78Q 
  2 MacDonald, Matthew        93 LM                       17.22Q 
  3 Bell, Jivon               93 SOF                      17.25Q 
  4 Varma, Milan              93 PR                       17.63q 
  5 Goodwin, Sawyer           93 LM                       17.89q 
  6 Kistovich, Zach           93 PGTF                     20.25  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Raps, Ben                 93 LM                       15.19Q 
  2 Duncan, Justin            93 PGTF                     17.23Q 
  3 Prince, Matthew           93 LM                       17.58Q 
  4 Mohns, Devon              93 PGTF                     18.36  
  5 Provo, Jordan             93 KAJ                      20.10  
 
Men 10 Year Olds 100 Meter Run
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 13.01  1998        Tijan Pinnock, Prince George                
Top Ten # 10: @ 13.9h  1979        J. Scott, M. Wiley, LM, OR, VOC             
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Heldmamn, Jared           92 LM                       14.36  
  2 Murray, Emerson           92 LM                       14.75  
  3 Kang, Karn                92 SOF                      14.93  
  4 Tiechko, Connor           92 CHTF                     15.04  
  5 Prince, Spencer           92 LM                       15.45  
  6 Duncan, Jordan            92 PGTF                     15.49  
  7 MacDonald, Michael        92 LM                       15.70  
  8 Riedl, Thomas             92 CC                       15.84  
 
Men 10 Year Olds 100 Meter Run
================================================================
 Top Ten # 1: # 13.01  1998        Tijan Pinnock, Prince George                
Top Ten # 10: @ 13.9h  1979        J. Scott, M. Wiley, LM, OR, VOC             
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Kang, Karn                92 SOF                      15.15Q 
  2 Prince, Spencer           92 LM                       15.52Q 
  3 Johnston, Morgan          92 NAN                      16.04  
  4 D'Arcy, Christopher       92 TBIR                     16.49  
  5 Meade, Nick               92 CVC                      17.55  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Heldmamn, Jared           92 LM                       14.45Q 
  2 Murray, Emerson           92 LM                       14.86Q 
  3 Duncan, Jordan            92 PGTF                     15.67q 
  4 Parker, Cody              92 CVC                      16.12  
  5 Smith, Ian                92 KAM                      16.18  
Heat  3 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Tiechko, Connor           92 CHTF                     15.29Q 
  2 MacDonald, Michael        92 LM                       15.48Q 
  3 Riedl, Thomas             92 CC                       15.58q 
  4 Jacobsen, Isaac           92 KAJ                      15.75  
  5 Little, Sean              92 NAN                      18.69  
 
Men 11 Year Olds 100 Meter Run
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 12.68  1988        Tijan Pinnock, Prince George                
Top Ten # 10: @ 13.45  1999        Spencer Watt, Norwesters                    
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Mara, Elijah              91 KAJ                      14.83  
  2 Feil, Jonah               91 PEN                      14.97  
  3 Norn, Mathew              91 SCA                      15.02  
  4 Gusola, Justin            91 PR                       15.12  
  5 Ledwon, Tyler             91 KEL                      15.20  
  6 Eichorn, Jordan           91 LM                       15.72  
  7 Larson, Johnny            91 AVTF                     15.74  
  8 D'Arcy, Peter             91 TBIR                     15.99  
 
Men 11 Year Olds 100 Meter Run
================================================================
 Top Ten # 1: # 12.68  1988        Tijan Pinnock, Prince George                
Top Ten # 10: @ 13.45  1999        Spencer Watt, Norwesters                    
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Mara, Elijah              91 KAJ                      14.97Q 
  2 D'Arcy, Peter             91 TBIR                     15.58Q 
  3 Adair, Tim                91 NORW                     16.26  
  4 Sturgeon, Sage            91 LM                       16.90  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Norn, Mathew              91 SCA                      15.00Q 
  2 Ledwon, Tyler             91 KEL                      15.21Q 
  3 Eichorn, Jordan           91 LM                       15.42q 
  4 Larson, Johnny            91 AVTF                     15.45q 
  5 Saar, Thomas              91 PGTF                     15.58  
  6 Baga, Imrose              91 UAC                      19.27  
Heat  3 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Feil, Jonah               91 PEN                      14.92Q 
  2 Gusola, Justin            91 PR                       14.93Q 
  3 Isaman, Kyle              91 KAJ                      16.01  
  4 van Poppelen, Victor      91 KEL                      16.57  
  5 Kahut, Ryan               91 CC                       16.59  
 
Men 12 Year Olds 100 Meter Run
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 12.3h  1984        Peter Oguilvie, Burnaby Strider             
Top Ten # 10: @ 12.7h  1976        R. Janzen, S. Wiebe, S. Graham, LM, KAM, SOF
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Braun, Steven             90 KEL                      13.48  
  2 Tarzwell, Lyle            90 HT                       14.01  
  3 Crouse, Michael           90 Unattached               14.07  
  4 Cubertson, Blake          90 PGTF                     14.43  
  5 Rutley, Ethan             90 KEL                      14.56  
  6 Oel, Phillip              90 CVC                      14.93  
  7 Kostovich, Tim            90 PGTF                     14.99  
 
Men 12 Year Olds 100 Meter Run
================================================================
 Top Ten # 1: # 12.3h  1984        Peter Oguilvie, Burnaby Strider             
Top Ten # 10: @ 12.7h  1976        R. Janzen, S. Wiebe, S. Graham, LM, KAM, SOF
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Aynsley, Ryan             90 KEL                      14.05Q 
  2 Crouse, Michael           90 Unattached               14.11Q 
  3 Rutley, Ethan             90 KEL                      14.51q 
  4 Faust, Eric               90 CVAC                     14.97  
  5 Butler, Michael           90 SOF                      15.17  
 -- Knopf, Jordan             90 ALB                     X14.35  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Braun, Steven             90 KEL                      13.60Q 
  2 Kostovich, Tim            90 PGTF                     14.78Q 
  3 Oel, Phillip              90 CVC                      14.79q 
  4 Heneghan, Conor           90 LM                       14.95  
Heat  3 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Tarzwell, Lyle            90 HT                       14.57Q 
  2 Cubertson, Blake          90 PGTF                     14.91Q 
  3 Kwiatkowski, Brendan      90 LM                       15.12  
  4 Nordal, Ryan              90 LM                       16.05  
  5 Cronkhite, Michael        90 CC                       16.35  
 
Men 13 Year Olds 100 Meter Run
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 11.5h  1985        Peter Ogilvie, Burnaby Strider              
Top Ten # 10: @ 12.0h  1972        M. Reubens, S. Hanna, J. Pierre, KAJ, PG, SO
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Lowe, Calvin              89 PGTF                     13.02  
  2 Riekki, Thomas            89 PEN                      13.24  
  3 Boss, Andrew              89 CC                       13.28  
  4 Norn, Josh                89 SCA                      13.44  
  5 Shum, Mike                89 VR                       13.81  
  6 Schiissler, Derek         89 KEL                      14.35  
  7 O'Neill, Blair            89 NORW                     14.37  
  8 Marshall, Tom             89 RRTF                     14.73  
 
Men 13 Year Olds 100 Meter Run
================================================================
 Top Ten # 1: # 11.5h  1985        Peter Ogilvie, Burnaby Strider              
Top Ten # 10: @ 12.0h  1972        M. Reubens, S. Hanna, J. Pierre, KAJ, PG, SO
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Lowe, Calvin              89 PGTF                     12.94Q 
  2 Riekki, Thomas            89 PEN                      13.20Q 
  3 Shum, Mike                89 VR                       13.80Q 
  4 O'Neill, Blair            89 NORW                     14.58q 
  5 Marshall, Tom             89 RRTF                     14.74q 
  6 Claydon, Ben              89 CITY                     14.93  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Boss, Andrew              89 CC                       13.34Q 
  2 Norn, Josh                89 SCA                      13.40Q 
  3 Schiissler, Derek         89 KEL                      14.35Q 
  4 Woykowisk, Paul           89 WVAN                     14.74  
  5 Baptie, Adam              89 KEL                      14.75  
  6 Swartz, Shawn             89 CC                       14.95  
  7 Kennedy, David            89 CC                       15.03  
 
Men 14 Year Olds 100 Meter Run
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 10.9h  1986        Peter Ogilvie, Vancouver Olympic            
Top Ten # 10: @ 11.4h  1983        S. Loewen, J. Nelson, SOF., SOF             
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: -2.3
  1 Charles, Ricardo          88 CHTF                     12.04  
  2 Murray, Leo               88 LM                       12.23  
  3 Lim, Kevin                88 NORW                     12.30  
  4 Kan, Heston               88 TBIR                     12.34  
  5 MacDonnell, Mitch         88 CVAC                     12.47  
  6 Gustavson, Reid           88 WVAN                     12.60  
  7 Malone, Aaron             88 CR                       12.62  
  8 Cardona, Brandon          88 CC                       12.64  
 
Men 14 Year Olds 100 Meter Run
================================================================
 Top Ten # 1: # 10.9h  1986        Peter Ogilvie, Vancouver Olympic            
Top Ten # 10: @ 11.4h  1983        S. Loewen, J. Nelson, SOF., SOF             
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -2.7
  1 Kan, Heston               88 TBIR                     12.40Q 
  2 Malone, Aaron             88 CR                       12.71Q 
  3 Cardona, Brandon          88 CC                       12.74Q 
  4 Farrell, Leon             88 SOF                      12.95  
  5 Rathjen, Matt             88 PGTF                     13.16  
  6 Pour-Bahrami, Vandad      88 WVAN                     14.25  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Charles, Ricardo          88 CHTF                     11.99Q 
  2 Murray, Leo               88 LM                       12.14Q 
  3 Lim, Kevin                88 NORW                     12.26Q 
  4 Gustavson, Reid           88 WVAN                     12.48q 
  5 MacDonnell, Mitch         88 CVAC                     12.53q 
  6 Ward, Bryant              88 NORW                     12.78  
  7 Termes, Taylor            88 OTF                      13.54  
  8 Kemp, Andrew              88 KEL                      13.66  
 
Men 15 Year Olds 100 Meter Run
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 10.9h  1987        Peter Ogilvie, Vancouver Olympic            
Top Ten # 10: @ 11.43  1999        Dexter Alandi, Coquitlam Cheetahs           
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: -3.0
  1 Kripps, Justin            87 OKSK                     11.77  
  2 Kowalowski, Matthew       87 WVAN                     12.12  
  3 Quinn, Ryan               87 Unattached               12.41  
  4 Zaragoza, Felipe          87 SOF                      12.57  
  5 Chay, Justin              87 CITY                     12.66  
  6 Karas, Jacob              87 VTF                      12.84  
  7 Layton, Elliot            87 CR                       12.90  
  8 Gall-tallboy, William     87 VTF                      13.29  
 
Men 15 Year Olds 100 Meter Run
================================================================
 Top Ten # 1: # 10.9h  1987        Peter Ogilvie, Vancouver Olympic            
Top Ten # 10: @ 11.43  1999        Dexter Alandi, Coquitlam Cheetahs           
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -2.4
  1 Kowalowski, Matthew       87 WVAN                     12.28Q 
  2 Zaragoza, Felipe          87 SOF                      12.65Q 
  3 Chay, Justin              87 CITY                     12.66Q 
  4 Layton, Elliot            87 CR                       13.00q 
  5 Gall-tallboy, William     87 VTF                      13.28q 
Heat  2 Preliminaries   Wind: -2.7
  1 Kripps, Justin            87 OKSK                     11.93Q 
  2 Quinn, Ryan               87 Unattached               12.49Q 
  3 Karas, Jacob              87 VTF                      12.74Q 
  4 Smee, Andrew              87 DCA                      13.57  
  5 Alvarez, Ricky            87 CC                       13.91  
 
Men 9 Year Olds 200 Meter Run
=======================================================================
 Top Ten # 1: # 28.77  1997        Tijan Pinnock, Prince George                
Top Ten # 10: @ 30.7h  1988        M. Nelson, G. Gates, SOF, CRCT              
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Raps, Ben                 93 LM                       32.53  
  2 Bell, Jivon               93 SOF                      34.38  
  3 Johnson, Dylan            93 LM                       35.47  
  4 Duncan, Justin            93 PGTF                     36.14  
  5 Goodwin, Sawyer           93 LM                       36.49  
  6 Lloyd, Adam               93 GEA                      36.57  
  7 Mohns, Devon              93 PGTF                     37.84  
 
Men 9 Year Olds 200 Meter Run
================================================================
 Top Ten # 1: # 28.77  1997        Tijan Pinnock, Prince George                
Top Ten # 10: @ 30.7h  1988        M. Nelson, G. Gates, SOF, CRCT              
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Bell, Jivon               93 SOF                      35.35Q 
  2 Duncan, Justin            93 PGTF                     35.67Q 
  3 Goodwin, Sawyer           93 LM                       36.02Q 
  4 Provo, Jordan             93 KAJ                      44.46  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Raps, Ben                 93 LM                       31.72Q 
  2 Johnson, Dylan            93 LM                       35.22Q 
  3 Lloyd, Adam               93 GEA                      36.34Q 
  4 Mohns, Devon              93 PGTF                     38.92q 
  5 Kistovich, Zach           93 PGTF                     42.35q 

                                   Top of page