Licensed to Kelowna Track & Field Club         Hy-Tek's Meet Manager 06/09/2004
                BC Senior Games 2004 - 09/02/2004 to 09/04/2004                
                                   Penticton                                   
                                    Results                                    
 
Event 7  W55 5000 Meter Run
=========================================================================
 Event Code # TR190
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   265 Stromsmoe, Marcia  W55 1 - Vancouver Is               22:46.39  
  2   258 Knott, Karen       W55 1 - Vancouver Is               23:04.98  
  3   292 Halsey-Brandt, Sue W59 4 - Lower Mainla               28:03.86  
  4   281 Lyons, Anna        W56 3 - Fraser Valle               28:55.38  
  5   317 Mortimer, Wendy    W56 5 - Okanagan Sim               30:32.97  
 
Event 7  W60 5000 Meter Run
=========================================================================
 Event Code # TR190
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   321 Rayson, Min (Mavis W62 5 - Okanagan Sim               24:45.12  
 
Event 7  W65 5000 Meter Run
=========================================================================
 Event Code # TR190
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   306 Barkman, Jean      W66 5 - Okanagan Sim               26:52.50  
  2   286 Steinfeld, Frances W66 3 - Fraser Valle               27:30.44  
  3   311 Delf, Margaret     W65 5 - Okanagan Sim               30:51.61  
  4   255 Haagensen, Jytte   W68 1 - Vancouver Is               32:19.68  
 
Event 7  W70 5000 Meter Run
=========================================================================
 Event Code # TR190
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   297 Montgomery, Lenore W74 4 - Lower Mainla               24:43.81  
  2   269 Harrison, Merrion  W71 2 - Vancouver Is               32:08.87  
  3   324 Taylor, Tina       W74 5 - Okanagan Sim               37:40.62  
  4   318 Nerfa, Irene       W73 5 - Okanagan Sim               40:36.84  
 
Event 7  W75 5000 Meter Run
=========================================================================
 Event Code # TR190
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   340 Graham, Ethel      W79 8 - South Centra               36:16.15  
 
Event 12  M65 5000 Meter Run
=========================================================================
 Event  Code # TR052
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   179 McGorman, James    M67 5 - Okanagan Sim               24:39.64  
  2   214 Hansen, Ivan       M67 9 - North Centra               24:42.16  
  3   190 Van Der Meer, Pete M66 5 - Okanagan Sim               25:04.58  
  4   115 Gehm, Bob          M66 2 - Vancouver Is               25:20.87  
 --   107 MacNeill, Les      M67 1 - Vancouver Is                    SCR  
 
Event 12  M70 5000 Meter Run
=========================================================================
 Event  Code # TR052
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   111 Sangha, Hazura     M71 1 - Vancouver Is               23:37.59  
  2   235 Meeuwissen, Adrian M74 11 - Bulkley Val               24:37.50  
  3   109 Pole, Howard       M70 1 - Vancouver Is               24:53.44  
  4   232 Thiele, Henry      M73 10 - North West                31:11.49  
  5   187 Taylor, Ian        M74 5 - Okanagan Sim               33:53.78  
 
Event 12  M75 5000 Meter Run
=========================================================================
 Event  Code # TR052
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   225 Yule, Grant        M76 9 - North Centra               26:29.57  
  2   219 Shkuratoff, Alex   M75 9 - North Centra               31:28.94  
 
Event 12  M80 5000 Meter Run
=========================================================================
 Event  Code # TR052
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   169 Greenaway, Willis  M82 5 - Okanagan Sim               29:36.52  
 
Event 12  M85+ 5000 Meter Run
=========================================================================
 Event  Code # TR052
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   192 Leyland, Les       M87 6 - West Kootena               36:26.41  
 
Event 14  M55 5000 Meter Run
=========================================================================
 Event  Code # TR050
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   205 Miller, Jack       M59 8 - South Centra               18:47.47  
  2   208 Chubb, Bryan       M56 9 - North Centra               19:15.76  
  3   113 Towler, Frank      M59 1 - Vancouver Is               20:03.59  
  4   158 Winfield, John     M58 4 - Lower Mainla               20:47.57  
  5   174 King, Stephen      M55 5 - Okanagan Sim               21:40.44  
  6   165 Ellis, Dave        M57 5 - Okanagan Sim               21:45.15  
  7   160 Bergstrom, Don     M58 5 - Okanagan Sim               22:19.94  
  8   220 Sturt, Bert        M55 9 - North Centra               23:05.75  
  9   118 Jenkins, Harvey    M55 2 - Vancouver Is               23:14.79  
 
Event 14  M60 5000 Meter Run
=========================================================================
 Event  Code # TR050
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   173 Kerr, Allan        M61 5 - Okanagan Sim               19:02.09  
  2   117 Hollingshead, Bill M62 2 - Vancouver Is               19:06.53  
  3   177 Link, Gary         M60 5 - Okanagan Sim               22:28.65  
  4   211 Dyer, James        M61 9 - North Centra               22:46.15  
  5   201 Williams, Bruce    M62 7 - East Kootena               22:50.36  
  6   222 Vipler, Jan        M62 9 - North Centra               25:00.85  
  7   178 Mayne, Robert      M62 5 - Okanagan Sim               25:07.93  
  8   210 Dionne, Lou        M62 9 - North Centra               27:11.74  
 
Event 16  W80 5000 Meter Race Walk Power Walk
=========================================================================
 Event Code #TR202
 Power Walk
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
 --   369 Knowles, Edith     W82 12 - Peace River                    SCR  
 
Event 18  W70 5000 Meter Race Walk Power Walk
=========================================================================
 Event Code #TR200
 Power Walk
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   288 Young, Flora       W70 3 - Fraser Valle               34:07.40  
  2   266 Watson, Sheila     W72 1 - Vancouver Is               40:26.60  
  3   312 Irvine, Merle      W73 5 - Okanagan Sim               40:43.10  
  4   335 Gordon, Victoria   W72 7 - East Kootena               42:45.20  
  5   256 Havies, Gwen       W70 1 - Vancouver Is               43:17.70  
  6   342 Campbell, Zena     W70 9 - North Centra               44:05.00  
  7   326 Wheeler, Alice     W70 5 - Okanagan Sim               44:47.40  
  8   361 Eby, Helene        W72 11 - Bulkley Val               45:34.00  
  9   359 Wideman, Elizabeth W72 10 - North West                46:12.00  
 10   352 Froese, Eleanor    W70 10 - North West                49:40.20  
 11   314 Marriott, Margaret W72 5 - Okanagan Sim               50:47.50  
 --   368 Hancock, Rita      W73 12 - Peace River                    DNF  
 
Event 18  W75 5000 Meter Race Walk Power Walk
=========================================================================
 Event Code #TR200
 Power Walk
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   271 Killat, Brigette   W76 2 - Vancouver Is               40:26.10  
  2   323 Sweep, Adriana     W76 5 - Okanagan Sim               44:11.70  
  3   370 Miller, Edith      W79 12 - Peace River               46:19.80  
  4   272 Luhtanen, Vuokko ( W75 2 - Vancouver Is               46:50.40  
  5   330 Kania, Lydia       W79 6 - West Kootena               47:30.10  
  6   362 Herman, Inez       W76 11 - Bulkley Val               50:02.10  
  7   351 Craven, Marjorie   W78 10 - North West                50:16.00  
 
Event 18  W80 5000 Meter Race Walk Power Walk
=========================================================================
 Event Code #TR200
 Power Walk
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   282 Marvin, Lenore     W84 3 - Fraser Valle               49:18.00  
  2   278 Daykin, Mary       W81 3 - Fraser Valle               49:18.70  
 
Event 18  W85+ 5000 Meter Race Walk Power Walk
=========================================================================
 Event Code #TR200
 Power Walk
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   366 Walker, Olga       W87 11 - Bulkley Val               50:15.50  
  2   308 Chamberlain, Ella  W91 5 - Okanagan Sim             1:03:35.80  
 --   319 Nicolson, Oriol    W93 5 - Okanagan Sim                    DNF  
 
Event 21  W55 5000 Meter Race Walk Power Walk
=========================================================================
 Event Code #TR197
 Power Walk
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   325 Vanderbeck, Trish  W56 5 - Okanagan Sim               36:50.80  
  2   346 Matus, Diane       W58 9 - North Centra               37:46.97  
  3   343 Dorschner, Renate  W58 9 - North Centra               38:13.97  
  4   287 Walsh, Angela      W59 3 - Fraser Valle               41:13.10  
  5   328 Caskey, Michele    W58 6 - West Kootena               45:21.60  
 
Event 21  W60 5000 Meter Race Walk Power Walk
=========================================================================
 Event Code #TR197
 Power Walk
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   253 Denby, Pat         W64 1 - Vancouver Is               36:45.35  
  2   289 Zaklan, Evelyn     W61 3 - Fraser Valle               38:14.05  
  3   333 Beauregard, Valli  W64 7 - East Kootena               39:22.44  
  4   259 London, Wendy      W63 1 - Vancouver Is               40:16.90  
  5   316 McGorman, Ann      W62 5 - Okanagan Sim               42:05.10  
  6   329 Detta, Gale        W63 6 - West Kootena               45:43.62  
  7   341 Packalen, E. Lydia W64 8 - South Centra               38:08.35  
 
Event 21  W65 5000 Meter Race Walk Power Walk
=========================================================================
 Event Code #TR197
 Power Walk
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   331 Lancaster, Jean    W69 6 - West Kootena               35:04.94  
  2   311 Delf, Margaret     W65 5 - Okanagan Sim               35:08.22  
  3   291 Fyson, Margaret    W66 4 - Lower Mainla               35:47.02  
  4   257 Kempster, Helen    W65 1 - Vancouver Is               36:40.67  
  5   279 Oeste, Heidi       W66 3 - Fraser Valle               37:18.47  
  6   283 McAllister, Lorrai W68 3 - Fraser Valle               37:27.23  
  8   315 Mayne, Doreen      W66 5 - Okanagan Sim               38:31.10  
  9   354 Kuechle, Dolores   W66 10 - North West                38:42.21  
 10   298 Nicholls, Shirley  W68 4 - Lower Mainla               40:05.09  
 11   284 Schwandt, Thelma   W69 3 - Fraser Valle               40:34.07  
 12   365 Vandermaal, Mary   W67 11 - Bulkley Val               41:14.08  
 13   303 Sandor, Margaret   W69 4 - Lower Mainla               41:37.91  
 14   260 Morfitt, Peggy     W66 1 - Vancouver Is               42:13.89  
 --   293 Horton, Mary       W66 4 - Lower Mainla                    DNF  
 --   350 Bartel, Helga      W68 10 - North West                     DNF  
 
Event 24  M75 5000 Meter Race Walk Power Walk
=========================================================================
 Event Code #TR061
 Power Walk
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   194 Bernard, Gordon    M76 7 - East Kootena               36:31.16  
  2   108 Monds, Douglas     M75 1 - Vancouver Is               37:19.26  
  3   133 Huckerby, Ronald   M75 3 - Fraser Valle               39:26.79  
  4   159 Antonides, John    M77 5 - Okanagan Sim               41:25.58  
  5   105 Haagensen, Borge   M77 1 - Vancouver Is               47:23.97  
  6   127 Daykin, Harold     M79 3 - Fraser Valle               49:59.83  
 --   171 Holden, George     M77 5 - Okanagan Sim                    DNF  
 
Event 24  M80 5000 Meter Race Walk Power Walk
=========================================================================
 Event Code #TR061
 Power Walk
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   206 Schneider, Wilf    M80 8 - South Centra               40:03.90  
  2   209 Dawson, Kenneth    M81 9 - North Centra               41:34.89  
  3   198 Kluczny, Edmund (E M82 7 - East Kootena               43:09.12  
  4   236 Stad, Bill         M81 11 - Bulkley Val               43:21.08  
  5   229 King, Joseph       M84 10 - North West                47:09.82  
 --   207 Benwell, Eric      M80 9 - North Centra                    DNF  
 
Event 24  M85+ 5000 Meter Race Walk Power Walk
=========================================================================
 Event Code #TR061
 Power Walk
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   102 Bell, Claude       M85 1 - Vancouver Is               42:47.90  
 --   163 Cochran, Charles   M94 5 - Okanagan Sim                    DNF  
 
Event 25  M55 5000 Meter Race Walk Power Walk
=========================================================================
 Event Code #TR060
 Power Walk
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   174 King, Stephen      M55 5 - Okanagan Sim               31:29.30  
  2   191 Waterman, Peter    M58 5 - Okanagan Sim               34:04.79  
 
Event 25  M60 5000 Meter Race Walk Power Walk
=========================================================================
 Event Code #TR060
 Power Walk
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   202 Blackburn, George  M64 8 - South Centra               41:59.93  
 
Event 25  M65 5000 Meter Race Walk Power Walk
=========================================================================
 Event Code #TR060
 Power Walk
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   215 Lougheed, Raymond  M69 9 - North Centra               32:41.33  
  2   193 Beauregard, Mauric M68 7 - East Kootena               35:34.85  
  3   182 Nicolson, John     M66 5 - Okanagan Sim               37:48.49  
  4   233 Whitty, Bill       M65 10 - North West                42:58.39  
 
Event 25  M70 5000 Meter Race Walk Power Walk
=========================================================================
 Event Code #TR060
 Power Walk
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   221 Taylor, Keith      M71 9 - North Centra               34:20.00  
  2   197 Grady, Udo         M70 7 - East Kootena               35:11.39  
  3   223 Vogt, Henry        M74 9 - North Centra               41:00.87  
  4   224 Voneugen, Dick     M72 9 - North Centra               41:03.71