Norwesters Cross Country Championships

October 16, 2004, Lynn  Valley Headwaters

NorWesters T&F Club                                       Hy-Tek's MEET MANAGER
                    North Shore Cross Country Championships              Page 1
                   Lynn Valley Headwaters - Saturday 10/16/04                  
                           COMPLETE RESULTS - FINALS
                       Event 2 Girls 9-9 1,600 Meter Run                       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
        1 Hadath, Megan              9 GOLDEN EARS ATHLETICS      8:33.90      
        2 Chan, Candice              9 CROFTON HOUSE SCHOOL       8:44.90      
        3 Tung, Joanna               9 CROFTON HOUSE SCHOOL       9:07.70      
        4 Wong, Megan                9 CROFTON HOUSE SCHOOL       9:21.60      
        5 Tong, Sabrina              9 CROFTON HOUSE SCHOOL       9:45.50      
        6 Rowat, Meredith            9 CROFTON HOUSE SCHOOL       9:46.10      
        7 Konantz, Victoria          9 COLLINGWOOD SCHOOL         9:48.00      
        8 Butler, Colleen            9 SOUTH FRASER TRACK CLUB    9:48.30      
        9 Daviel, Petranell          9 KAJAKS TRACK CLUB          9:51.40      
       10 Irwin, Annabel             9 COLLINGWOOD SCHOOL        10:01.40      
       11 Flemons, Tanis             9 YORK HOUSE SCHOOL         10:11.00      
       12 Gadban, Alicia             9 York House School         10:11.80      
       13 MacDonald, Miranda         9 York House School         10:28.00      
       14 Weymveller, Tierney        9 COLLINGWOOD SCHOOL        10:49.50      
       15 Sing, Kristen              9 WEST POINT GREY ACADEMY   10:50.50      
       16 Morton, Nicole             9 York House School         10:50.90      
       17 Thom, Natasha              9 WEST POINT GREY ACADEMY   10:57.80      
       18 Harris, Caroline           9 NORWESTERS TRACK CLUB     11:06.40      
       19 Money, Elisa               9 York House School         11:15.90      
        - Goodwyn, Randall           9 York House School              DNS      
        - Pitblado, Caitlin          9 York House School              DNS      
        - Richardson, Laura          9 Kamloops                       DNS      
        - Jacobsen, Sonja            9 CROFTON HOUSE SCHOOL           DNS      
        - Dorfmann, Jessica          9 WEST POINT GREY ACADEMY        DNS      
        - McCauley, Heather          9 WEST POINT GREY ACADEMY        DNS      
        - Abrioux, Laura             9 York House School              DNS      
        - Siew, Jaylene              9 CROFTON HOUSE SCHOOL           DNS      
                                                                               
                      Event 4 Girls 10-10 2,000 Meter Run                      
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
        1 Tourigny, Katherine       10 WEST POINT GREY ACADEMY    9:48.00      
        2 Dakha, Moneeka            10 SOUTH FRASER TRACK CLUB   10:25.50      
        3 Thompson, Helen           10 VANCOUVER THUNDERBIRDS    10:33.10      
        4 Cronkhite, Amanda         10 CROFTON HOUSE SCHOOL      10:36.20      
        5 Nipp, Tamara              10 CROFTON HOUSE SCHOOL      10:39.50      
        6 Bill, Alexandra           10 NORWESTERS TRACK CLUB     10:46.10      
        7 Hadath, Emma              10 GOLDEN EARS ATHLETICS     10:51.00      
        8 Scowcroft, Amy            10 SOUTHPOINTE ACADEMY       11:55.10      
        9 Cornellison, Catherine    10 CROFTON HOUSE SCHOOL      12:07.00      
       10 Jones, Andrea             10 CROFTON HOUSE SCHOOL      12:10.90      
       11 Balomenos, Claudia        10 York House School         12:46.40      
       12 Heppenstall, Arden        10 York House School         12:58.70      
       13 Park, Catherine           10 York House School         13:00.00      
       14 Money, Kaitlyn            10 York House School         13:10.00      
       15 Gill, Sonja               10 SOUTHPOINTE ACADEMY       13:20.00      
        - Kaufmanis, Juliana        10 CROFTON HOUSE SCHOOL           DNS      
        - Wong, Evangeline          10 York House School              DNS      
        - Garrison, Alyssa          10 West Van Secondary School      DNS      
                                                                               
                      Event 6 Girls 11-11 2,000 Meter Run                      
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
        1 Slade, Erin               11 SOUTH FRASER TRACK CLUB    9:59.40      
        2 Hoolsema, Sadie           11 Kamloops                  10:15.50      
        3 Vaughan, Jade             11 LANGLEY MUSTANGS          10:23.10      
        4 Peacock, Sam              11 Kamloops                  10:39.90      
        5 LaPointe, Elsadet         11 Excelleration             10:55.50      
        6 Vogt, Jessica             11 WEST VAN TRACK CLUB       11:14.10      
        7 Nann, Abby                11 York House School         11:29.70      
        8 Yoemans, Sara             11 CROFTON HOUSE SCHOOL      11:34.00      
        9 Sze, Laura                11 York House School         11:42.60      
       10 Wong, Joanna              11 CROFTON HOUSE SCHOOL      13:12.50      
       11 Butler, Leanne            11 SOUTH FRASER TRACK CLUB   13:21.90      
       12 Wieting, Erika            11 NORWESTERS TRACK CLUB     13:26.00      
       13 Robinsmith, Hailey        11 GOLDEN EARS ATHLETICS     13:39.20      
        - Smith, Vanessa            11 SOUTH FRASER TRACK CLUB        DNF      
        - Mei, Helen                11 York House School              DNF      
        - Coote, Natasha            11 WEST POINT GREY ACADEMY        DNS      
                                                                               
                      Event 8 Girls 12-12 3,200 Meter Run                      
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
        1 Flores-Aguilera, Micaela  12 SOUTH FRASER TRACK CLUB   14:12.80      
        2 Brooks, Katie             12 SOUTH FRASER TRACK CLUB   14:15.30      
        3 de Faye, Amanda           12 KAJAKS TRACK CLUB         14:48.40      
        4 Heyes, Kajsa              12 VANCOUVER THUNDERBIRDS    15:06.70      
        5 Smith, Karen              12 NORWESTERS TRACK CLUB     15:20.50      
        6 Poirier-Hardy, Jocelyn    12 WEST VAN TRACK CLUB       15:50.40      
        7 Robinson, Danielle        12 York House School         17:25.10      
        8 Butler, Shannon           12 SOUTH FRASER TRACK CLUB   18:33.40      
        - Kendrick-Koch, Lyndsy     12 NORWESTERS TRACK CLUB          DNF      
        - Janke, Dana               12 CROFTON HOUSE SCHOOL           DNF      
        - White, Alison             12 NORWESTERS TRACK CLUB          DNS      
        - Wass, Alison              12 CROFTON HOUSE SCHOOL           DNS      
                                                                                
                      Event 10 Girls 13-13 3,200 Meter Run                     
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
        1 Gill, Nikki               13 SOUTH FRASER TRACK CLUB   14:30.10      
        2 Harrison, Paige           13 VANCOUVER THUNDERBIRDS    14:36.30      
        3 Dakha, Maneesha           13 SOUTH FRASER TRACK CLUB   15:00.20      
        4 Lord, Victoria            13 NORWESTERS TRACK CLUB     18:44.70      
        - Revi, Rebecca             13 NORWESTERS TRACK CLUB          DNF      
        - Horsley, Alejandra        13 KAJAKS TRACK CLUB              DNS      
                                                                               
                      Event 12 Girls 14-14 4,000 Meter Run                     
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
        1 meehan, erin              14 VALLEY ROYALS TRACK CLUB  18:26.10      
        2 Cukor, Alexandra          14 COQUITLAM CHEETAHS        18:52.00      
        3 Chappaz, Katy             14 NORWESTERS TRACK CLUB     19:20.90      
        4 Santa Cruz, Stephanie     14 KAJAKS TRACK CLUB         19:25.00      
        5 Daviel, Melisendra        14 KAJAKS TRACK CLUB         19:30.00      
        6 Kits, Rebecca             14 LANGLEY MUSTANGS          19:35.00      
        7 Foster, Alexi             14 LANGLEY MUSTANGS          19:40.00      
        8 Ling, Grace               14 KAJAKS TRACK CLUB         20:04.00      
        9 Warwick, Heather          14 KAJAKS TRACK CLUB         20:10.00      
        - Spurr, Hayley             14 WEST VAN TRACK CLUB            DNS      
                                                                               
                      Event 14 Girls 15-15 4,000 Meter Run                     
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
        1 Smith, Jessica            15 NORWESTERS TRACK CLUB     16:49.80      
        2 Farnan, Emily             15 West Van Secondary School 17:54.10      
        3 Stutz, Linda              15 KAJAKS TRACK CLUB         18:53.00      
        4 Shoults, Katherine        15 WEST VAN TRACK CLUB       19:55.20      
        5 Mesri, Mari               15 WEST VAN TRACK CLUB       21:56.30      
        - Sing, Jaclyn              15 WEST POINT GREY ACADEMY        DNS      
                                                                               
                     Event 15 Women's 16-19 4,000 Meter Run                    
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
                       ----------  Women 16-17 ----------                      
        1 Ershou, Victoria          16 Unattached                19:33.00      
        - Dennis, Stacey            17 NORWESTERS TRACK CLUB          DNS      
                                                                               
                     Event 18 Women's 20-85 6,000 Meter Run                    
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
                       ----------  Women 20-39 ----------                      
        1 Grant, Martha             34 Unattached                29:49.00      
                                                                               
                       ----------  Women 40-49 ----------                      
        1 Morton, Cathy             45 Lions Gate Road Runners   29:59.00      
        2 Daku, Laurie              42 Semiahmoo Runners         32:23.00      
                                                                               
                       ----------  Women 50-59 ----------                      
        1 Marcellus, Sally          51 Unattached                28:10.00      
        2 Dinning, Kathy            54 Semiahmoo Runners         30:55.00      
        3 Hastie, Suzanne           53 Semiahmoo Runners         36:12.00      
                                                                               
                       ----------  Women 60-69 ----------                      
        1 Webb, Sherrie             60 Semiahmoo Runners         38:21.00      
                                                                               
                       ----------  Women 80-85 ----------                      
        1 Forsman, Karen            18 Excelleration             27:15.00      
                                                                               
                        Event 1 Boys 9-9 1,600 Meter Run                       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
  PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     HT PTS 
  ===== ============================ ========================= ======== == === 
      1 Bibby, Oliver              9 ST. GEORGE'S JUNIOR SCHOO  7:41.70  2     
      2 Miles, James               9 WEST VAN TRACK CLUB        7:51.30  1     
      3 Meinke, Connor             9 Kamloops                   8:21.80  1     
      4 Theriault, Alec            9 ST. GEORGE'S JUNIOR SCHOO  8:24.20  2     
      5 Moldavanov, Vladislav      9 RIDGE ROCKETS TRACK CLUB   8:34.10  1     
      6 Benson, Jake               9 GOLDEN EARS ATHLETICS      8:38.70  1     
      7 Cornelissen, Conrad        9 ST. GEORGE'S JUNIOR SCHOO  9:12.60  2     
      8 Griffin, George            9 COLLINGWOOD SCHOOL         9:19.40  1     
      9 Cronkhite, Adam            9 ST. GEORGE'S JUNIOR SCHOO  9:48.20  2     
     10 Mounsey, Alex              9 COLLINGWOOD SCHOOL        10:11.30  1     
     11 Kattler, Kyle              9 COLLINGWOOD SCHOOL        10:14.70  1     
     12 Gartland, Kyle             9 COLLINGWOOD SCHOOL        11:38.40  1     
     13 Park, Michael              9 ST. GEORGE'S JUNIOR SCHOO 11:53.50  2     
     14 Sutcliffe, Jeff            9 COLLINGWOOD SCHOOL        13:21.00  1     
     15 Quicho, Carlos             9 COLLINGWOOD SCHOOL        13:22.30  1     
      - Babbitt, Liam              9 WEST POINT GREY ACADEMY        DNS  1     
      - McRae, Connor              9 COLLINGWOOD SCHOOL             DNS  1     
                       Event 3 Boys 10-10 2,000 Meter Run                      
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
        1 McHaffie, Scott           10 SOUTH FRASER TRACK CLUB    9:52.30      
        2 McHaffie, Spencer         10 SOUTH FRASER TRACK CLUB    9:53.40      
        3 Irwin, Mackenzie          10 COLLINGWOOD SCHOOL         9:54.30      
        4 Moonie, Devon             10 Kamloops                   9:58.20      
        5 Smith, Braydn             10 COLLINGWOOD SCHOOL        10:10.20      
        6 Kerfoot, Alexander        10 COLLINGWOOD SCHOOL        10:15.80      
        7 Ursic, Malcolm            10 COLLINGWOOD SCHOOL        11:26.90      
        8 Davie, Matthew            10 SOUTHPOINTE ACADEMY       13:12.60      
        9 McCarlie, Paul            10 SOUTHPOINTE ACADEMY       13:19.00      
       10 Terado, Alexander         10 WEST POINT GREY ACADEMY   13:22.80      
       11 Stein, Jordan             10 NORWESTERS TRACK CLUB     15:18.10      
        - Hehar, Navdeep            10 SOUTH FRASER TRACK CLUB        DNS      
        - Burnett, Kadin            10 COLLINGWOOD SCHOOL             DNS      
                                                                               
                       Event 5 Boys 11-11 2,000 Meter Run                      
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
        1 Konantz, William          11 COLLINGWOOD SCHOOL         9:14.80      
        2 Blair, Michael            11 Unattached                 9:22.90      
        3 Drake, Joshua             11 SOUTH FRASER TRACK CLUB    9:23.60      
        4 Powrie, Jake              11 VANCOUVER THUNDERBIRDS     9:34.60      
        5 Chew, Mason               11 COLLINGWOOD SCHOOL         9:47.50      
        6 Cliff, William            11 ST. GEORGE'S JUNIOR SCHOO  9:53.90      
        7 Buss, Mitchel             11 LANGLEY MUSTANGS          10:01.70      
        8 Neal, Keffri              11 KAJAKS TRACK CLUB         10:10.00      
        9 Su, Kieffer               11 Unattached                10:12.50      
       10 Lloyd, Adam               11 GOLDEN EARS ATHLETICS     10:13.60      
       11 Miles, Austin             11 WEST VAN TRACK CLUB       10:14.30      
       12 Donnelly, Braeden         11 LANGLEY MUSTANGS          10:23.00      
       13 Timperly, Simon           11 Unattached                10:31.80      
        - Lay, Evan                 11 ST. GEORGE'S JUNIOR SCHOO      DNS      
        - Florencio, Brandon        11 SOUTHPOINTE ACADEMY            DNS      
        - Mann, Chanpreet           11 SOUTH FRASER TRACK CLUB        DNS              
                                                                               
                       Event 7 Boys 12-12 3,200 Meter Run                      
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
        1 Bill, Simon               12 NORWESTERS TRACK CLUB     13:25.70      
        2 Behnsen, Kurt             12 Kamloops                  13:35.20      
        3 Meehan, Liam              12 VALLEY ROYALS TRACK CLUB  14:01.50      
        4 Spallek, Dominic          12 NORWESTERS TRACK CLUB     14:19.50      
        5 Sydneysmith, Dylan        12 WEST VAN TRACK CLUB       14:20.40      
        6 Kang, Karn                12 SOUTH FRASER TRACK CLUB   16:45.30      
        - Ling, David               12 KAJAKS TRACK CLUB              DNS      
                                                                               
                       Event 9 Boys 13-13 3,200 Meter Run                      
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
        1 Slade, David              13 SOUTH FRASER TRACK CLUB   12:28.80      
        2 Polos, Ian                13 Kamloops                  12:31.90      
        3 Benson, James             13 GOLDEN EARS ATHLETICS     13:04.70      
        4 Archer, Sydney            13 WEST POINT GREY ACADEMY   14:29.50      
                                                                               
                      Event 11 Boys 14-14 4,000 Meter Run                      
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
        1 Diemer, Mathew            14 NORWESTERS TRACK CLUB     16:27.60      
        2 Hardy-Poirier, Alistair   14 NORWESTERS TRACK CLUB     16:28.70      
        3 Hall, Andrew              14 LANGLEY MUSTANGS          17:23.60      
        4 Butler, Michael           14 SOUTH FRASER TRACK CLUB   19:31.60      
        - Dunfee, Evan              14 KAJAKS TRACK CLUB              DNS      
                                                                               
                      Event 13 Boys 15-15 4,000 Meter Run                      
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
        1 Scowcroft, Daniel         15 KAJAKS TRACK CLUB         16:07.50      
        2 Wasylyshyn, Adam          15 NORWESTERS TRACK CLUB     16:37.50      
        3 Newmarch, Will            15 Kamloops                  16:57.90      
        4 Barrett, David            15 LANGLEY MUSTANGS          19:19.10
                                                                                   
                      Event 16 Men's 16-19 6,000 Meter Run                     
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
                       -----------  Men 16-17 -----------                      
        1 Phillips, Roberto         16 NORWESTERS TRACK CLUB     24:21.40      
        2 Adair, Michael            17 NORWESTERS TRACK CLUB     24:21.80      
        3 Mueller, Matt             16 NORWESTERS TRACK CLUB     24:22.10      
        - Lane, Jeff                17 NORWESTERS TRACK CLUB          DNS      
        - Clegg, Kyle               17 NORWESTERS TRACK CLUB          DNS      
                                                                               
                      Event 17 Men's 20-85 6,000 Meter Run                     
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 10/16/04                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME     PTS  
    ===== ============================ ========================= ======== ===  
                       -----------  Men 20-39 -----------                      
        1 Grant, Bruce              38 Unattached                24:45.00      
                                                                               
                       -----------  Men 40-49 -----------                      
        1 Moon, Mike                43 ST. GEORGE'S JUNIOR SCHOO 21:35.20      
        2 Gaspar, Carlos            41 Lions Gate Road Runners   21:56.30      
        3 Lane, Rob                 48 Unattached                23:23.90      
        4 Lotnick, Dwayne           43 LANGLEY MUSTANGS          23:58.20      
        5 Gabel, Vincent            44 Unattached                24:29.20      
        6 Franson, Rob              46 Unattached                25:40.60      
        7 Meehan, James             48 Unattached                26:48.70      
        8 Barrett, Nigel            48 LANGLEY MUSTANGS          30:21.00      
        9 Eso, Jim                  45 Semiahmoo Runners         31:40.00      
                                                                               
                       -----------  Men 50-59 -----------                      
        1 Brownsey, Roger           54 Lions Gate Road Runners   24:51.90      
        2 Jamieson, Alex            59 KAJAKS TRACK CLUB         24:54.20      
        3 Dingman, David            50 Unattached                26:28.00      
        4 Dragomir, Gerry           53 Unattached                26:30.80      
        5 Hastie, Tom               56 Semiahmoo Runners         26:57.80      
        6 Ribi, Willi               52 Lions Gate Road Runners   27:01.60      
        7 Benson, Al                51 Semiahmoo Runners         28:40.20      
        8 Dolsen, David             55 LANGLEY MUSTANGS          40:37.26      
                                                                               
                       -----------  Men 60-69 -----------                      
        1 Fenz, Hans                68 Unattached                29:04.20      
        2 Daniel, Rob               65 Unattached                31:29.00      

Top