Licensed to Ocean Athletics Track & Field Club
                                      HY-TEK's Meet Manager 02/11/2009 10:40 PM
           BC Junior Development XCountry Championships - 31/10/2009           
                                 Stanley Park                                  
                                    Results                                    
 
Event 2  Girls 9 2000 Metre Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1   499 Ribiero, Haley         Ocean Athletics        8:27.86  
  2   463 Martinez, Mariana      langley Mustangs       8:29.44  
  3   669 Petayo-Mazzone, So     St. Johns              8:58.74  
  4   616 Lee, Caroline          West Point G           9:02.82  
  5   536 Toy, Katherine         Southridge             9:11.42  
  6   648 Skuce, Mackenzie       York House S           9:13.32  
  7   596 Buss, Maddie           Vancouver Ol           9:37.94  
  8   619 Steiner, Giselle       West Point G           9:44.24  
  9   406 Anderson, Jessica      Coquitlam Ch           9:47.32  
 10   484 Flores-Aquilera, S     Ocean Athletics        9:49.22  
 11   417 Lo, Cynthia            Crofton Hous          10:02.58  
 12   423 Papic, Amanda          Crofton Hous          10:02.89  
 13   473 Bekar, Mya             Ocean Athletics       10:09.96  
 14   416 Hung, Lauren           Crofton Hous          10:12.77  
 15   412 Beale, Susan           Crofton Hous          10:15.97  
 16   527 Aisenstat, Jordan      Southridge            10:26.58  
 17   653 Wooder, Emily          York House S          10:31.22  
 18   708 Murphy, Jada           St. Johns             10:33.24  
 19   638 Hudson, Samantha       York House S          10:34.88  
 20   610 Munoz, Lorena          Victoria Tra          10:55.08  
 21   422 Pan, Megan             Crofton Hous          10:58.93  
 22   649 Smith, Rosie           York House S          11:34.57  
 23   411 Andruschak, Lily       Crofton Hous          11:52.97  
 24   419 Mulpuri, Varshita      Crofton Hous          11:53.98  
 25   631 Gahr, Janika           York House S          12:14.85  
 26   415 Horng, Rachel          Crofton Hous          12:58.56  
 27   420 Nezami, Tina           Crofton Hous          12:58.74  
 28   490 Kemp, Jenna            Ocean Athletics       13:13.23  
 
Event 2  Boys 9 2000 Metre Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   548 Kirkwood, Thomas       St. George's           7:44.14  
  2   702 von Dadelszen, Pie     St. George's           7:49.03  
  3   515 Mackie, Jaxon          Ray Sheppard           7:49.75  
  4   560 Mitchell, Michael      Thunderbirds           7:49.87  
  5   466 Graham, Hugh           Lord Kitchen           7:50.27  
  6   612 Zurkovic, Nicholas     West Bay Ele           8:11.61  
  7   617 Marra, Noah            West Point G           8:16.35  
  8   551 Matsubara, Yoshina     St. George's           8:17.02  
  9   535 Schindel, Daniel       Southridge             8:24.79  
 10   462 Martinez, Diego        langley Mustangs       8:25.74  
 11   547 Kieffer, Matthew       St. George's           8:42.63  
 12   529 Boughen, Christoph     Southridge             8:53.84  
 13   600 Maile, Matthew         Vancouver Ol           9:06.47  
 14   618 Martinez, Oliver       West Point G           9:20.12  
 15   665 McCallum, Conrad       St. Johns              9:27.38  
 16   565 Hunter, Ian            Unattached             9:29.04  
 17   531 Donnelly, Ethan        Southridge             9:36.62  
 18   663 Taylor, Dawson         Bowen Island           9:51.34  
 19   614 Gilberg, Jonathan      West Point G           9:57.05  
 20   533 Middelaer, Christi     Southridge            10:14.58  
 21   557 Zhang, Andrew          St. George's          10:17.62  
 22   475 Boparai, Mantajjit     Ocean Athletics       10:29.63  
 23   550 Lin, William           St. George's          10:40.28  
 24   553 Ostler, Alex           St. George's          10:52.47  
 25   537 Aujla, Justin          St. George's          11:28.97  
 26   544 Hicks, Will            St. George's          11:32.20  
 27   556 Szeto, Newton          St. George's          12:08.60  
 28   558 Zuo, Alan              St. George's          12:14.50  
 
Event 3  Girls 10 2000 Metre Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   502 Steer, Danielle        Ocean Athletics        7:58.67  
  2   453 Champoux, Megan        langley Mustangs       8:01.46  
  3   679 Forsyth, Marie Lou     Thunderbirds           8:09.17  
  4   407 Cave, Megan            Coquitlam Ch           8:12.33  
  5   580 MacGregor, Gabe        Valley Royal           8:30.17  
  6   500 Samson, Megan          Ocean Athletics        8:32.81  
  7   699 Rastad, Emma           Norwesters             8:34.26  
  8   430 Lapointe, Annelise     Exceleration           8:39.16  
  9   525 MacKenzie, Meaghan     Southpointe            8:41.76  
 10   697 Goodwin, Anna          Norwesters             8:42.15  
 11   604 Pringle, Madeleine     Vancouver Ol           8:42.66  
 12   749 Hall, Jorden           Ocean Athletics        8:45.16  
 13   615 Kirsh, Leiah           West Point G           8:51.83  
 14   566 Knowles, Kasey         Unattached             8:51.84  
 15   501 Schreier, Emerald      Ocean Athletics        8:52.75  
 16   701 Sim, Jenna             Norwesters             8:55.97  
 17   750 Good, Carly            Ocean Athletics        8:57.26  
 18   620 Stresing, Stephani     West Point G           8:59.21  
 19   562 Walt, Eleni noŽlle     Thunderbirds           9:01.51  
 20   667 Morrison, Hannah       St. Johns              9:02.08  
 21   634 Gjervan, Sophia        York House S           9:11.50  
 22   563 Chevrier, Lauren       Unattached             9:13.42  
 23   571 Bako, Jensen           Valley Royal           9:13.95  
 24   613 Dodd, Hannah           West Point G           9:24.72  
 25   674 Belliveau, Sophie      Thunderbirds           9:44.42  
 26   593 Takhar, Mehroop        Valley Royal           9:53.40  
 27   644 Lindsay, Charlotte     York House S           9:55.65  
 28   652 Tosefsky, Kira         York House S           9:57.57  
 29   651 Swart, Marna           York House S          10:39.07  
 30   670 Tsai, Audrey           St. Johns             10:55.47  
 31   703 leard, emma            Crofton Hous          11:03.85  
 32   413 Chow, Kaileigh         Crofton Hous          11:21.33  
 33   639 Johnston, Ally         York House S          11:42.38  
 34   414 Chow, Kaitlin          Crofton Hous          11:45.16  
 
Event 3  Boys 10 2000 Metre Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   456 Harrison, Joel         langley Mustangs       7:22.45  
  2   602 Nobbs, Thomas          Vancouver Ol           7:37.06  
  3   403 Treagus, Michael       Caufeild Sch           7:51.30  
  4   700 Riddell, Mackenzie     Norwesters             7:51.50  
  5   554 Pelayo Mazzone, Ro     St. George's           7:58.44  
  6   601 McLennan, Connor       Vancouver Ol           8:00.44  
  7   454 Devries, Tijs          langley Mustangs       8:08.03  
  8   523 Pope, Chris            South Point            8:25.70  
  9   540 French, Rhys           St. George's           8:28.43  
 10   485 Forsyth, Luke          Ocean Athletics        8:31.23  
 11   706 Palaty, Willem         St. George's           8:31.63  
 12   493 Lalor, Shay            Ocean Athletics        8:31.80  
 13   698 Parsakish, Nima        Norwesters             8:40.70  
 14   441 Lee, Jamieson          Kajaks                 9:09.60  
 15   541 Gjervan, James         St. George's           9:12.79  
 16   543 Ha, Brandon            St. George's           9:44.30  
 
Event 4  Girls 11 2000 Metre Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   487 Greer, Julia           Ocean Athletics        7:38.20  
  2   496 Paige, Dominika        Ocean Athletics        8:01.31  
  3   689 Page, Samantha         New West Spa           8:07.65  
  4   603 Picken, Megan          Vancouver Ol           8:19.95  
  5   472 Bekar, Kiana           Ocean Athletics        8:23.98  
  6   599 Madison, Maya          Vancouver Ol           8:28.44  
  7   459 Klassen, Adrianna      langley Mustangs       8:29.54  
  8   578 Konrad, Hannah         Valley Royal           8:29.85  
  9   445 Bazian, Brooke         Kamloops Tra           8:32.06  
 10   474 Boparai, Joldenjee     Ocean Athletics        8:33.47  
 11   597 Cho, Samantha          Vancouver Ol           8:39.17  
 12   570 Scholz, Malia          Universal At           8:42.34  
 13   481 Dobie, Hanna           Ocean Athletics        8:42.40  
 14   503 Zhu, Quinyuan          Ocean Athletics        8:47.16  
 15   418 Moonje, Sarah          Crofton Hous           8:56.37  
 16   436 Tinkham, Mikayla       Golden Ears            9:01.70  
 17   606 Walton, Teagan         Vancouver Ol           9:04.82  
 18   642 Leiterman - Joy, C     York House S           9:06.50  
 19   590 Silverman, Sofia       Valley Royal           9:11.18  
 20   704 Scragg, Katlan         Crofton Hous           9:40.81  
 21   637 Hicks, Abbey           York House S           9:41.62  
 22   433 Shannon, Aimee         Exceleration           9:49.86  
 23   429 Haliburton, Eloise     Exceleration           9:54.18  
 24   408 Chow, Cheryl           Coquitlam Ch           9:56.27  
 25   491 Kemp, Marya            Ocean Athletics       10:00.03  
 26   458 Hetherington, Chlo     langley Mustangs      10:06.32  
 27   421 Pan, Lauren            Crofton Hous          10:20.27  
 28   424 Papic, Jennifer        Crofton Hous          10:38.36  
 29   572 Blair, Kaitllyn        Valley Royal          11:01.89  
 30   646 Mcdonald, Katie        York House S          11:09.19  
 31   654 You, Jiwon you         York House S          11:09.93  
 32   630 Cheema, Anisha         York House S          11:27.09  
 
Event 4  Boys 11 2000 Metre Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   455 Fletcher, Jordan       langley Mustangs       7:04.67  
  2   401 Harris, Thomson        Bayview Comm           7:22.22  
  3   659 Huskisson, Grady       Bowen Island           7:23.17  
  4   470 Higgins, Carter        Nanaimo Trac           7:53.00  
  5   439 Lumb, Kieran           Jules Quesne           7:59.82  
  6   711 Elliott, Max           St. George's           8:01.51  
  7   709 Pitblado, Owen         St. George's           8:02.69  
  8   546 Huang, Kenneth         St. George's           8:11.89  
  9   495 Moore, Donavan         Ocean Athletics        8:13.50  
 10   568 Spenst, Levi           Unattached             8:18.23  
 11   428 Blondal, Ari           Exceleration           8:23.77  
 12   675 Bohlmann, Nikhil       Thunderbirds           8:42.21  
 13   545 Horng, Nathan          St. George's          12:15.83  
 
Event 5  Girls 12 2000 Metre Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   695 Weaver, Katie          Norwesters             7:35.39  
  2   498 Ribeiro, Chelsea       Ocean Athletics        7:37.49  
  3   512 Mylie, Emma            Peninsula TC           7:38.18  
  4   595 Unruh, Alicia          Valley Royal           7:51.44  
  5   598 Hanson, Jessica        Vancouver Ol           7:53.78  
  6   435 Johnstone, Christi     Golden Ears            7:54.69  
  7   442 Nager, Selina          Kajaks                 8:03.53  
  8   564 Chevrier, Nicole       Unattached             8:07.45  
  9   488 Hall, Georgia          Ocean Athletics        8:08.74  
 10   635 Goh, Esther            York House S           8:20.98  
 11   561 Walt, Anne-Sophie      Thunderbirds           8:37.82  
 12   518 Treagus, Jessie        Rockridge              8:43.81  
 13   573 Chapman, Delaney       Valley Royal           8:45.03  
 14   696 Acosta, Maria          Norwesters             8:45.52  
 15   640 Karim, Arizah          York House S           8:48.89  
 16   673 Belliveau, Maddie      Thunderbirds           8:54.51  
 17   582 Motion, Catherine      Valley Royal           8:56.12  
 18   661 McGregor, Katie        Bowen Island           9:11.55  
 19   508 Chestnut, Jessie       Oceanside              9:16.62  
 20   633 Gjervan, Olivia        York House S           9:21.04  
 
Event 5  Boys 12 2000 Metre Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   690 Reta, Jamal            New West Spa           6:54.02  
  2   405 Murray, Adam           Chute Lake E           6:58.43  
  3   444 Bazian, Addison        Kamloops Tra           7:06.14  
  4   567 Knowles, Russell       Unattached             7:09.12  
  5   694 Sim, Kayden            Norwesters             7:24.81  
  6   549 Kirsh, Ben             St. George's           7:33.50  
  7   552 Mitchell, Colin        St. George's           7:36.63  
  8   538 Chow, Keith            St. George's           7:45.07  
  9   591 Spenst, Spencer        Valley Royal           7:52.22  
 10   542 Graham, Ross           St. George's           7:57.20  
 11   410 Waters, Levi           Coquitlam Ch           7:57.40  
 12   461 Klassen, Jude          langley Mustangs       8:25.71  
 13   539 Chow, Kennedy          St. George's           8:43.15  
 14   685 Montanarella, Piet     Thunderbirds           9:18.90  
 15   464 Roberts, Keegan        langley Mustangs       9:21.82  
 16   576 Grewal, Jeewan         Valley Royal          10:45.47  
 
Event 6  Girls 13 4000 Metre Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   467 DeSchiffart, Erica     Nanaimo Trac          15:05.34  
  2   469 DeSchiffart, Marit     Nanaimo Trac          15:12.96  
  3   514 Berringer, Heather     Prince of Wa          16:29.62  
  4   587 Ross, Sarya            Valley Royal          16:56.79  
  5   513 Purhar, Simrin         Phoenix               17:03.79  
  6   688 Berrow, Natalie        New West Spa          17:49.79  
  7   687 Wong, Madison          Thunderbirds          18:17.81  
  8   660 Huskisson, Josie       Bowen Island          18:22.31  
  9   655 Blomberg, Maia         Bowen Island          19:00.66  
 10   489 Hall, Jemma            Ocean Athletics       19:48.95  
 11   657 Brougham, Callie       Bowen Island          20:48.92  
 12   494 Marlyn, Allison        Ocean Athletics       23:19.59  
 
Event 6  Girls 14 4000 Metre Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   452 Humeniuk, Tanya        Killarney Se          14:30.97  
  2   589 Siemens, Alexandra     Valley Royal          14:42.69  
  3   486 Ginther, Ally          Ocean Athletics       15:28.60  
  4   497 Palesch, Meghan        Ocean Athletics       15:35.80  
  5   482 Dobie, Reta            Ocean Athletics       15:56.76  
  6   480 Davis, Tessa           Ocean Athletics       16:22.93  
  7   447 Stone, Kala            Kamloops Tra          16:29.52  
  8   434 Shannon, Robynne       Exceleration          16:36.10  
  9   404 Townsend, Dana         Charles Best          17:03.59  
 10   516 Hirst, Rachel          Rockridge             17:32.01  
 11   626 Hardie, Quinn          Westview Sec          18:28.77  
 12   583 Motion, Nicole         Valley Royal          18:33.52  
 13   509 Chestnut, Taylor       Oceanside             19:45.72  
 14   748 Butler, Colleen        Ocean Athletics       19:54.47  
 15   450 Maryschuk, Katie       Kelowna Trac          20:02.04  
 16   678 Edeer, Nazde           Thunderbirds          21:12.20  
 17   707 Grewal, Manpret        Valley Royal          24:52.64  
 
Event 6  Girls 15 4000 Metre Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   683 MacKenzie, Kansas      Thunderbirds          15:19.80  
  2   479 Cho, Rachel            Ocean Athletics       15:38.00  
  3   681 Noel, Peggy            Thunderbirds          16:13.72  
  4   671 Allison, Katrina       Thunderbirds          16:35.98  
  5   608 Griffin, Sarah         Victoria Tra          17:42.12  
  6   402 Bill, Alexandra        Carson Graha          17:55.90  
  7   577 Jackman, Francesca     Valley Royal          17:58.41  
  8   680 Huser, Emily           Thunderbirds          18:11.56  
  9   437 Wynne, Laura           Handsworth            18:15.46  
 10   446 Bazian, Desiree        Kamloops Tra          18:49.33  
 11   451 Maryschuk, Sarah       Kelowna Trac          19:55.49  
 
Event 7  Boys 13 4000 Metre Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   511 Oxland, Thomas         Oceanside             14:06.49  
  2   510 Oxland, Peter          Oceanside             14:11.08  
  3   483 Figueroa, Brandon      Ocean Athletics       14:17.69  
  4   693 Ward, Santiago         New West Spa          15:07.63  
  5   457 Hellner, James         langley Mustangs      15:15.36  
  6   627 Gin, Jordan            White Rock C          15:20.67  
  7   692 Strome, Ethan          New West Spa          16:12.97  
  8   579 Konrad, jamie          Valley Royal          16:38.84  
  9   440 Gaio, Christopher      Kajaks                18:32.32  
 10   691 Saric, Marco           New West Spa          19:50.48  
 11   588 Schmidt, jayden        Valley Royal          20:10.41  
 
Event 7  Boys 14 4000 Metre Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   622 Miles, James           West Vancouv          14:16.40  
  2   621 Morris, Sam            West Vancouv          14:17.65  
  3   682 Knetchel, trevor       Thunderbirds          14:47.94  
  4   517 Jarvis, Bennett        Rockridge             14:56.32  
  5   357 Kenler, Logan          New West Spa          14:59.10  
  6   431 Lapointe, Carsten      Exceleration          15:04.07  
  7   448 Wiggins, Kain          Kamloops Tra          15:20.56  
  8   592 Stuyt, Morgan          Valley Royal          16:20.53  
  9   478 Butler, Alex           Ocean Athletics       16:48.32  
 10   520 Rokeby, Simon          Royal City T          17:00.80  
 11   358 Reta, Yohannes         New West Spa          17:14.68  
 
Event 7  Boys 15 4000 Metre Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   559 Gravel, Christian      Thunderbirds          13:26.71  
  2   468 DeSchiffart, Joel      Nanaimo Trac          13:44.81  
  3   686 Moore, Gaelen          Thunderbirds          13:50.61  
  4   443 Riddell, Patrick       Kajaks                14:12.28  
  5   569 Wong, Billy            Unattached            14:33.31  
  6   625 Trembley, Connor       West Vancouv          14:42.28  
  7   628 Gin, Luke              White Rock C          15:57.58