Licensed to Valley Royals Track & Field Club
                                       HY-TEK's Meet Manager 7/26/2012 04:40 PM
                   BC SUMMER GAMES - 7/20/2012 to 7/22/2012                    
                                BEAR CREEK PARK                                
                                    LANGLEY                                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Women Outdoor Pentathlon
================================================================
BC Summer Ga: *  3246  2010        Meghan Palesch, Zone 3  South Surrey        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1   270 Katie Weaver        97 Zone 5,North Vancou       2961  
  2   262 Sophie Pauls        97 Zone 5,Vancouver          2933  
  3   172 Robyn Buckingham    97 Zone 3,Langley            2871  
  4   200 Jaclyn Pauley       98 Zone 3,Langley            2502  
  5   317 Andrea Psotka       97 Zone 6,Victoria           2365  
  6   309 Jessica Manness     97 Zone 6,Victoria           2281  
  7   192 Chloe Hetherington  98 Zone 3,Langley            2206  
  8   160 Marie-Josee Turner  97 Zone 2,Kelowna            2158  
  9   285 Lauren D'Agnolo     98 Zone 6,Victoria           2138  
 10   240 Gabriella Aquilini  98 Zone 5,Vancouver          1977  
 11   243 Marielle Caruth     97 Zone 5,North Vancou       1681  
 12   364 Shauna L. Hepburn   97 Zone 8,Prince Georg       1567  
 13   241 Sarah Bains         97 Zone 5,North Vancou       1133  
 
Event 1  Outdoor Pentathlon: #1 Women 80 Meter Hurdles 30" Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   262 Sophie Pauls        97 Zone 5,Vancouver         13.11  +0.0  2    672
  2   270 Katie Weaver        97 Zone 5,North Vancou      13.26  +0.0  2    652
  3   200 Jaclyn Pauley       98 Zone 3,Langley           13.38  +0.0  1    635
  4   172 Robyn Buckingham    97 Zone 3,Langley           13.39  +0.0  1    634
  5   317 Andrea Psotka       97 Zone 6,Victoria          13.59  +0.0  1    607
  6   309 Jessica Manness     97 Zone 6,Victoria          13.67  +0.0  1    597
  7   285 Lauren D'Agnolo     98 Zone 6,Victoria          13.68  +0.0  2    595
  8   192 Chloe Hetherington  98 Zone 3,Langley           14.26  +0.0  2    521
  9   160 Marie-Josee Turner  97 Zone 2,Kelowna           14.50  +0.0  2    492
 10   240 Gabriella Aquilini  98 Zone 5,Vancouver         14.54  +0.0  1    487
 11   364 Shauna L. Hepburn   97 Zone 8,Prince Georg      16.14  +0.0  2    313
 12   243 Marielle Caruth     97 Zone 5,North Vancou      16.94  +0.0  1    239
 13   241 Sarah Bains         97 Zone 5,North Vancou      17.27  +0.0  2    211
 
Event 1  Outdoor Pentathlon: #2 Women Shot Put 3 KG Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   270 Katie Weaver        97 Zone 5,North Vancou     10.68m     574
      9.18m  9.94m  10.68m            
  2   200 Jaclyn Pauley       98 Zone 3,Langley           9.30m     484
      9.04m  8.09m  9.30m            
  3   309 Jessica Manness     97 Zone 6,Victoria          8.98m     463
      8.24m  8.98m  8.24m            
  4   172 Robyn Buckingham    97 Zone 3,Langley           8.85m     454
      8.85m  8.44m  7.78m            
  5   192 Chloe Hetherington  98 Zone 3,Langley           8.63m     440
      8.63m  8.60m  8.43m            
  6   364 Shauna L. Hepburn   97 Zone 8,Prince Georg      8.54m     434
      7.45m  8.08m  8.54m            
  7   262 Sophie Pauls        97 Zone 5,Vancouver         8.43m     427
      8.17m  8.43m  8.20m            
  8   317 Andrea Psotka       97 Zone 6,Victoria          8.13m     408
      7.81m  7.60m  8.13m            
  9   243 Marielle Caruth     97 Zone 5,North Vancou      7.89m     392
      7.18m  7.71m  7.89m            
 10   160 Marie-Josee Turner  97 Zone 2,Kelowna           7.62m     375
      7.02m  7.17m  7.62m            
 11   285 Lauren D'Agnolo     98 Zone 6,Victoria          7.38m     359
      6.70m  7.38m  6.73m            
 12   240 Gabriella Aquilini  98 Zone 5,Vancouver         6.65m     313
      FOUL  6.65m  FOUL            
 13   241 Sarah Bains         97 Zone 5,North Vancou      4.72m     191
      4.55m  4.72m  4.63m            
 
Event 1  Outdoor Pentathlon: #3 Women High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   172 Robyn Buckingham    97 Zone 3,Langley           1.56m     689
     1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 
        O    P   XP    O  XXO 
  2   240 Gabriella Aquilini  98 Zone 5,Vancouver         1.53m     655
     1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 
        O    O    O  XXO    O    O  XXO   XO  XXX 
  3   262 Sophie Pauls        97 Zone 5,Vancouver         1.50m     621
     1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 
        O    O    O   XO  XXX 
  4   200 Jaclyn Pauley       98 Zone 3,Langley           1.44m     555
     1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 
        O    O  XXO  XXO  XXX 
  5   270 Katie Weaver        97 Zone 5,North Vancou      1.41m     523
     1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 
        O   XO   XO  XXO  XXX 
  6   317 Andrea Psotka       97 Zone 6,Victoria          1.38m     491
     1.29 1.32 1.35 1.38 1.41 
        O    O    O    O  XXX 
  6   364 Shauna L. Hepburn   97 Zone 8,Prince Georg      1.38m     491
     1.29 1.32 1.36 1.38 1.41 
       XO    O    O   XO  XXX 
  6   160 Marie-Josee Turner  97 Zone 2,Kelowna           1.38m     491
     1.26 1.29 1.32 1.36 1.38 1.41 
        O    O    O  XXO  XXO  XXX 
  6   192 Chloe Hetherington  98 Zone 3,Langley           1.38m     491
     1.32 1.35 1.38 1.41 
        O  XXO   XO  XXX 
 10   309 Jessica Manness     97 Zone 6,Victoria          1.26m     369
     1.23 1.26 1.29 
        O  XXO  XXX 
 10   243 Marielle Caruth     97 Zone 5,North Vancou      1.26m     369
     0.90 0.96 1.05 1.20 1.23 1.26 1.29 
        O    O    O   XO  XXO    O  XXX 
 12   241 Sarah Bains         97 Zone 5,North Vancou      1.17m     284
     0.90 0.93 0.96 0.99 1.05 1.08 1.11 1.14 1.17 1.20 
        O    O    O    O   XO    O   XO  XXO    O  XXX 
 --   285 Lauren D'Agnolo     98 Zone 6,Victoria             NH  
     1.26 
      XXX 
 
Event 1  Outdoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   262 Sophie Pauls        97 Zone 5,Vancouver         4.91m   NWI    535
     FOUL(+0.0) 4.77m(+0.0) 4.91m(-0.0)            
  2   172 Robyn Buckingham    97 Zone 3,Langley           4.59m  -0.3    451
     3.70m(+0.0) FOUL(0.1) 4.59m(-0.3)            
  3   270 Katie Weaver        97 Zone 5,North Vancou      4.57m   0.3    446
     4.57m(0.3) FOUL(0.4) 4.44m(-0.3)            
  4   285 Lauren D'Agnolo     98 Zone 6,Victoria          4.46m  +0.0    418
     FOUL(+0.0) 4.46m(+0.0) FOUL(-0.5)            
  5   200 Jaclyn Pauley       98 Zone 3,Langley           4.38m  -3.9    398
     3.97m(-2.3) 4.38m(-3.9) FOUL(1.1)            
  6   160 Marie-Josee Turner  97 Zone 2,Kelowna           4.29m  +0.0    376
     4.18m(-0.6) 4.21m(+0.0) 4.29m(+0.0)            
  7   240 Gabriella Aquilini  98 Zone 5,Vancouver         4.24m  -1.1    364
     4.24m(-1.1) 4.07m(+0.0) 4.03m(-0.2)            
  8   243 Marielle Caruth     97 Zone 5,North Vancou      4.23m  +0.0    362
     3.92m(+0.0) 4.23m(+0.0) 4.06m(-1.5)            
  9   317 Andrea Psotka       97 Zone 6,Victoria          4.15m  -0.3    343
     4.15m(-0.3) 4.06m(0.2) FOUL(1.3)            
 10   192 Chloe Hetherington  98 Zone 3,Langley           4.11m  +0.0    333
     3.95m(-0.0) 3.91m(+0.0) 4.11m(+0.0)            
 11   364 Shauna L. Hepburn   97 Zone 8,Prince Georg      4.09m  +0.0    329
     4.08m(-1.0) 4.09m(+0.0) PASS                 
 12   309 Jessica Manness     97 Zone 6,Victoria          3.85m  -1.4    274
     3.36m(-0.1) 3.85m(-1.4) 3.58m(0.8)            
 13   241 Sarah Bains         97 Zone 5,North Vancou      3.47m  +0.0    194
     3.47m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0)            
 
Event 1  Outdoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   270 Katie Weaver        97 Zone 5,North Vancou    2:24.31     766
  1   285 Lauren D'Agnolo     98 Zone 6,Victoria        2:24.31     766
  3   262 Sophie Pauls        97 Zone 5,Vancouver       2:31.22     678
  4   172 Robyn Buckingham    97 Zone 3,Langley         2:34.08     643
  5   309 Jessica Manness     97 Zone 6,Victoria        2:39.59     578
  6   317 Andrea Psotka       97 Zone 6,Victoria        2:45.12     516
  7   200 Jaclyn Pauley       98 Zone 3,Langley         2:53.32     430
  8   160 Marie-Josee Turner  97 Zone 2,Kelowna         2:53.86     424
  9   192 Chloe Hetherington  98 Zone 3,Langley         2:54.20     421
 10   243 Marielle Caruth     97 Zone 5,North Vancou    3:05.10     319
 11   241 Sarah Bains         97 Zone 5,North Vancou    3:13.09     253
 12   240 Gabriella Aquilini  98 Zone 5,Vancouver       3:26.60     158
 --   364 Shauna L. Hepburn   97 Zone 8,Prince Georg        DNF  
 
Event 2  Women Triple Jump
=====================================================================
BC Summer Ga: * 12.33m  2004        Sabrina Netty, Zone 3  Surrey              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   247 Stephanie Cho       97 Zone 5,Vancouver        10.97m  +0.0 
     FOUL(+0.0) 10.97m(+0.0) 10.79m(+0.0) 10.81m(+0.0) PASS      PASS     
  2   232 Nina Schultz        98 Zone 4,New Westmins     10.77m  +0.0 
     10.77m(+0.0) FOUL(+0.0) 10.13m(+0.0) 10.57m(-0.4) 10.34m(0.3) 10.08m(+0.0)
  3   302 Rachel Jerome       98 Zone 6,Ladysmith        10.51m  +0.0 
     10.48m(+0.0) 10.51m(+0.0) 9.80m(+0.0) FOUL      10.36m(+0.0) FOUL(+0.0)
  4   265 Megan Poon          97 Zone 5,West Vancouv     10.34m  +0.0 
     10.08m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 9.68m(+0.0) 9.92m(1.0) 10.34m(+0.0)
  5   137 Haven Dufty         98 Zone 2,Summerland       10.24m  +0.0 
     10.08m(-0.0) 9.56m(-1.2) 9.84m(+0.0) 10.04m(+0.0) 10.17m(-0.3) 10.24m(+0.0)
  6   273 Calli-Ann Abbott    98 Zone 6,Powell River     10.15m   0.3 
     9.99m(-0.7) 9.77m(-0.1) 10.03m(+0.0) 9.96m(+0.0) 9.71m(+0.0) 10.15m(0.3)
  7   133 Danielle Belliveau  97 Zone 2,Kamloops          9.95m  +0.0 
     FOUL(+0.0) 9.36m(+0.0) 9.92m(-0.6) 9.43m(+0.0) FOUL(-0.2) 9.95m(+0.0)
  8   316 Danika Postle       97 Zone 6,Victoria          9.92m  +0.0 
     9.92m(+0.0) 9.86m(+0.0) 9.14m(+0.0) 9.50m(+0.0) FOUL(+0.0) 9.36m(+0.0)
  9   360 Carlee Campbell     97 Zone 8,Prince Georg      9.91m   0.3 
     9.91m(0.3) 9.78m(+0.0) 9.55m(+0.0)         
 10   204 Katherine Reiss     97 Zone 3,Surrey            9.86m  +0.0 
     9.86m(+0.0) 9.78m(+0.0) 9.56m(-0.3)         
 11   193 Hannah Konrad       98 Zone 3,Abbotsford        9.73m   0.3 
     9.73m(0.3) 9.53m(+0.0) 9.53m(+0.0)         
 12   237 Zandalee Uyeyama    98 Zone 4,Richmond          9.44m  +0.0 
     9.44m(+0.0) FOUL(+0.0) 9.32m(+0.0)         
 13   129 Allie Stanley       98 Zone 1,Rossland          8.11m  +0.0 
     7.92m(+0.0) 8.11m(+0.0) 7.78m(+0.0)         
 14   121 Katherine Grady     98 Zone 1,Cranbrook         7.71m  +0.0 
     7.01m(+0.0) 7.71m(+0.0) 7.53m(+0.0)         
 
Event 3  Men Shot Put 4  KG
================================================================
BC Summer Ga: * 18.70m  1983        Delore Lakusta, Zone 4  Delta              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   220 Chitraj Dosanjh     97 Zone 4,Surrey           14.24m  
      14.24m  FOUL  FOUL  13.65m  13.75m  13.97m
  2   132 Christopher Andrew  97 Zone 2,Revelstoke       13.87m  
      13.63m  13.87m  13.43m  13.19m  13.12m  13.11m
  3   260 Hai Minh Nguyen     97 Zone 5,Vancouver        11.31m  
      11.08m  11.17m  11.29m  11.08m  11.31m  9.72m
  4   135 Tyler MACLEOD       98 Zone 2,Kamloops         11.01m  
      10.98m  11.01m  FOUL  FOUL  10.56m  FOUL
  5   180 Sean Donnelly       97 Zone 3,Langley          10.85m  
      10.67m  10.32m  10.58m  10.85m  FOUL  9.75m
  6   374 Duncan Render       97 Zone 8,Tumbler Ridg      9.49m  
      8.34m  7.56m  9.49m  9.24m  9.34m  8.77m
  7   251 Chris Harris        97 Zone 5,Vancouver         9.48m  
      8.91m  8.25m  7.82m  9.14m  9.32m  9.48m
  8   321 Jared Sawatzky      98 Zone 6,Comox             9.42m  
      9.08m  9.42m  9.30m  9.19m  9.10m  9.19m
  9   352 Ashneel Rai         97 Zone 7,Greenville        8.67m  
      8.37m  8.67m  FOUL           
 10   142 Peter Grimm         98 Zone 2,Revelstoke        8.62m  
      8.50m  8.62m  8.62m         
 11   347 Brendan McMillan    97 Zone 7,Greenville        7.65m  
      7.54m  7.65m  7.23m         
 12   123 Tyler Hartleb       97 Zone 1,Castlegar         7.01m  
      7.01m  6.75m  FOUL         
 --   319 Seever Rondquist    98 Zone 6,Campbell Riv       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Event 4  Women Hammer Throw 3 KG
================================================================
BC Summer Ga: * 55.67m  2010        Asianna Covington, Zone 3  Surrey          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   171 Chanell Botsis      98 Zone 3,Coquitlam        50.19m  
      49.79m  46.31m  49.15m  49.22m  50.19m  49.53m
  2   178 Autumn Covington    97 Zone 3,Surrey           46.58m  
      46.58m        45.36m      
  3   202 Teagan Rasche       97 Zone 3,Port Coquitl     43.50m  
      42.89m     41.67m     43.50m   
  4   214 Tasha Willing       98 Zone 3,Chilliwack       41.22m  
            39.16m  38.82m  41.22m   
  5   380 Jenna Visser        93 Zone 3                  37.31m  
         36.06m     36.94m  37.31m  34.16m
  6   279 Kelsey Carrothers   98 Zone 6,Victoria         35.02m  
         35.02m            
  7   355 Patty Spicer        97 Zone 7,Telkwa           33.41m  
         33.41m           32.20m
  8   242 Gurleen Bhandal     98 Zone 5,Vancouver        28.68m  
      28.68m  26.98m            
  9   301 Lara Irwin          98 Zone 6,Victoria         25.07m  
         25.07m  21.23m         
 10   291 Mairina Frederikse  97 Zone 6,Victoria         24.77m  
      24.77m x  x             
 11   372 Cheyann Newman      97 Zone 8,Quesnel          24.01m  
      24.01m     23.79m         
 12   259 Brooke Mounsey      97 Zone 5,North Vancou     22.83m  
      21.91m  21.32m  22.83m         
 13   350 Kamalpreet Parhar   97 Zone 7,Houston          22.37m  
      22.37m  2.30m            
 --   324 Elizabeth Stewart-  98 Zone 6,Comox              FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 --   152 Tanna Northrup      97 Zone 2,Kelowna            FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Event 5  Women 1500 Meter Race Walk
================================================================
BC Summer Ga: * 7:27.48  2000        Megan Huzzey, Zone 6  Victoria            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   296 Natalie Henderson   97 Zone 6,Victoria        7:49.26  
  2   202 Teagan Rasche       97 Zone 3,Port Coquitl    8:04.58  
  3   292 Jacqueline E. Gaby  97 Zone 6,Sidney          8:29.09  
  4   246 Samantha Cho           Zone 5                 9:08.63  
  5   286 Angelina Davison-O  98 Zone 6,Victoria        9:18.37  
  6   362 Kelly Fry           98 Zone 8,Tumbler Ridg    9:27.12  
  7   258 Janna McLean        98 Zone 5,West Vancouv    9:41.72  
  8   361 Allision Frenette   97 Zone 8,Tumbler Ridg   10:31.28  
 
Event 6  Men 1500 Meter Race Walk
================================================================
BC Summer Ga: * 4:40.07  2010        Adam Commandeur, Zone 6  Courtenay        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   288 Nathan Downey       98 Zone 6,Campbell Riv    8:18.59  
  2   379 Leighton Wolf       98 Zone 8,Dawson Creek   10:59.73  
  3   283 Steven Coulter      97 Zone 6,Campbell Riv   12:40.31  
 
Event 7  Women 1200 Meter Run
================================================================
BC Summer Ga: * 3:37.4h  2010        Tanya Humeniuk, Zone 5  Vancouver         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   234 Sophia Stevenson    97 Zone 4,Burnaby         3:46.54  
  2   140 Kendall Fitzgerald  98 Zone 2,Kamloops        3:47.22  
  3   155 Glynis Sim          98 Zone 2,Canoe           3:47.93  
  4   188 Julia Greer         98 Zone 3,Surrey          3:48.68  
  5   212 Alicia Unruh        97 Zone 3,Abbotsford      3:50.14  
  6   313 Amy Morris          98 Zone 6,Nanaimo         3:50.59  
  7   205 Chelsea Ribeiro     97 Zone 3,Surrey          3:54.13  
  8   252 Nicole Hutchinson   97 Zone 5,West Vancouv    3:54.26  
  9   359 Sage Bialuski       98 Zone 8,Prince Georg    3:55.78  
 10   304 Tkia King           97 Zone 6,Nanaimo         3:57.45  
 11   138 Veronika Fagan      97 Zone 2,Kelowna         3:58.45  
 12   146 Cassie Laturnus     97 Zone 2,Kelowna         3:59.90  
 13   334 Zoe Bizarro         97 Zone 7,Smithers        3:59.94  
 14   245 Calli Charlton      98 Zone 5,Vancouver       4:00.53  
 15   126 Emily Simpson       98 Zone 1,Creston         4:02.96  
 16   130 Lindsay Weech       98 Zone 1,Fernie          4:07.67  
 17   125 Samantha Scheller   98 Zone 1,Jaffray         4:08.39  
 18   351 Ashley Pence        97 Zone 7,Smithers        4:10.71  
 19   246 Samantha Cho           Zone 5                 4:13.16  
 20   226 Natasha Louie       98 Zone 4,Burnaby         4:13.89  
 
Event 8  Men 1200 Meter Run
================================================================
BC Summer Ga: * 3:18.08  7/20/2012   Reid M. Muller, ZONE 3                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   197 Reid M. Muller      97 Zone 3,Maple  Ridge    3:18.08* 
  2   210 Nathan Tadesse      97 Zone 3,Surrey          3:18.81  
  3   300 Brendan Hoff        98 Zone 6,Campbell  Ri    3:19.88  
  4   213 Isaac K. Wadhwani   97 Zone 3,Maple Ridge     3:19.91  
  5   231 Jemal Reta          97 Zone 4,Burnaby         3:21.81  
  6   276 Josh Bailey         98 Zone 6,Nanaimo         3:23.08  
  7   151 Adam Murray         97 Zone 2,Kelowna         3:23.94  
  8   357 David Walker        97 Zone 7,Smithers        3:25.76  
  9   349 Alexander Nemethy   97 Zone 7,Vanderhoof      3:29.90  
 10   143 Davis Hughes-Geeki  98 Zone 2,Kelowna         3:35.08  
 11   249 Connor Dennehy      97 Zone 5,North Vancou    3:37.81  
 12   312 Rylee Mitchell      98 Zone 6,Port Alberni    3:38.62  
 13   179 Ben Demian          97 Zone 3,Langley         3:39.33  
 14   248 Cameron Davitt      97 Zone 5,North Vancou    3:39.50  
 15   235 Fraser R Stewart-B  98 Zone 4,New Westmins    3:47.53  
 16   145 Joey Kohut          98 Zone 2,Vernon          3:48.55  
 17   128 Thomas Stambulic    97 Zone 1,Cranbrook       4:08.37  
 
Event 9  Men Triple Jump
=====================================================================
BC Summer Ga: * 13.07m  1993        Shane Niemi, Zone 2  Kamloops              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   216 Alon Aminov         98 Zone 4,Richmond         11.84m  -0.3 
     11.57m(+0.0) 11.34m(+0.0) FOUL(+0.0) 11.41m(0.2) 11.32m(-0.1) 11.84m(-0.3)
  2   184 Bryce Fillion       97 Zone 3,Mission          11.13m   0.4 
     10.33m(+0.0) 10.58m(0.3) 10.65m(+0.0) 9.47m(0.6) 10.63m(+0.0) 11.13m(0.4)
  3   329 Ben Williams        98 Zone 6,Duncan           11.04m  +0.0 
     11.04m(+0.0) 10.73m(+0.0) 10.50m(0.2) FOUL      FOUL      10.89m(+0.0)
  4   282 Jason G. Clare      98 Zone 6,Nanaimo          11.02m  -0.2 
     10.84m(+0.0) 10.83m(+0.0) 10.84m(+0.0) 10.99m(-0.3) 10.86m(0.2) 11.02m(-0.2)
  5   376 Bret Wakabayashi    98 Zone 8,Prince Georg     10.59m  +0.0 
     FOUL      10.21m(0.4) 10.59m(+0.0) 9.97m(0.7) 10.52m(0.6) 10.46m(+0.0)
  6   274 Zachery Allemekind  97 Zone 6,Campbell Riv     10.24m  -0.4 
     10.24m(-0.4) 9.86m(-0.3) FOUL(-0.2) 9.66m(-0.2) 9.96m(-0.2) 9.89m(+0.0)
  7   352 Ashneel Rai         97 Zone 7,Greenville       10.16m  +0.0 
     9.25m(+0.0) 9.37m(0.6) 10.16m(+0.0) 9.91m(+0.0) FOUL(-0.0) 10.01m(+0.0)
  8   287 Andrew Derocher     98 Zone 6,Duncan            9.99m  -0.5 
     9.73m(0.6) 9.79m(+0.0) 9.99m(-0.5) 9.55m(+0.0) 9.51m(-0.5) 9.39m(+0.0)
  9   256 Felix Law           97 Zone 5,Vancouver         9.86m  +0.0 
     FOUL      9.86m(+0.0) FOUL                
 10   290 Ben Ferris          98 Zone 6,Victoria          8.33m   0.2 
     8.33m(0.2) FOUL      FOUL              
 
Event 10  Women Shot Put 3 KG
================================================================
BC Summer Ga: * 12.93m  2008        Eilsh MacDonald, Zone 3  South Surrey      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   214 Tasha Willing       98 Zone 3,Chilliwack       11.55m  
      FOUL  10.88m  11.55m  10.55m  11.34m  11.28m
  2   305 Martina Knappett    97 Zone 6,Nanaimo          10.80m  
      10.08m  10.49m  10.80m  9.56m  9.52m  10.26m
  3   239 Maria Acosta        97 Zone 5,North Vancou     10.58m  
      9.88m  10.58m  9.65m  10.02m  10.26m  9.77m
  4   279 Kelsey Carrothers   98 Zone 6,Victoria         10.27m  
      9.86m  9.65m  10.27m  9.70m  FOUL  10.21m
  5   215 Brittni Wolczyk     97 Zone 3,Port Coquitl     10.23m  
      8.21m  9.98m  9.65m  9.67m  9.86m  10.23m
  6   158 Noemi Stroda        98 Zone 2,Kelowna           9.66m  
      FOUL  9.66m  9.47m  9.55m  9.60m  9.31m
  7   366 Sydney Irving       97 Zone 8,Prince Georg      8.96m  
      8.96m  8.83m  8.32m  8.67m  8.40m  FOUL
  8   178 Autumn Covington    97 Zone 3,Surrey            8.89m  
      8.67m  8.89m  8.78m  FOUL  FOUL  8.59m
  9   378 Kadeja White        97 Zone 8,Prince Georg      8.87m  
      8.87m  8.37m  8.67m         
 10   120 MacKenzie Flood     98 Zone 1,Rossland          8.48m  
      7.83m  8.48m  8.25m         
 11   166 Jemima Alphonso     97 Zone 3,Surrey            8.36m  
      6.68m  7.96m  8.36m         
 12   161 Stef Wallach        97 Zone 2,Revelstoke        7.99m  
      7.76m  7.99m  7.92m         
 13   117 Robyn Anderson      97 Zone 1,Jaffray           7.92m  
      7.04m  7.92m  7.62m         
 14   348 Marlyn Morven       97 Zone 7,Greenville        7.47m  
      6.54m  7.47m  6.98m         
 15   242 Gurleen Bhandal     98 Zone 5,Vancouver         7.22m  
      FOUL  7.22m  FOUL         
 16   152 Tanna Northrup      97 Zone 2,Kelowna           6.98m  
      6.49m  6.98m  FOUL         
 17   350 Kamalpreet Parhar   97 Zone 7,Houston           6.92m  
      6.19m  6.74m  6.92m           
 18   354 Summer Schulte      97 Zone 7,Terrace           6.82m  
      5.81m  6.82m  6.22m         
 19   227 Samantha Maika      98 Zone 4,Richmond          6.54m  
      6.45m  6.45m  6.54m         
 20   237 Zandalee Uyeyama    98 Zone 4,Richmond          5.65m  
      4.97m  5.15m  5.65m         
 
Event 11  Men Hammer Throw 4 KG
================================================================
BC Summer Ga: * 59.67m  2004        Nolan Henderson, Zone 54  Richmond         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   132 Christopher Andrew  97 Zone 2,Revelstoke       48.94m  
      FOUL  48.94m  48.55m  FOUL  FOUL  FOUL
  2   328 Sam Willett         97 Zone 6,Victoria         45.48m  
      FOUL  FOUL  38.37m  45.48m  42.14m  FOUL
  3   189 Jeewan Grewal       97 Zone 3,Abbotsford       42.29m  
      FOUL  39.69m  39.65m  39.72m  42.29m  40.36m
  4   321 Jared Sawatzky      98 Zone 6,Comox            37.47m  
      FOUL  35.25m  36.56m  35.74m  FOUL  37.47m
  5   332 Timothy Wynans      97 Zone 6,Port Alberni     36.43m  
      36.43m  34.96m  FOUL  36.43m  36.20m  33.61m
  6   260 Hai Minh Nguyen     97 Zone 5,Vancouver        31.97m  
      31.97m  FOUL  28.62m  FOUL  FOUL  FOUL
  7   331 Nathaniel Wynans    97 Zone 6,Port Alberni     30.92m  
      30.92m  25.79m  29.47m  FOUL  26.50m  26.33m
  8   142 Peter Grimm         98 Zone 2,Revelstoke       29.47m  
      FOUL  28.18m  FOUL  FOUL  29.47m  23.52m
  9   311 Kenneth McAlpine    97 Zone 6,Duncan           22.29m  
      22.07m  22.29m  21.31m         
 10   374 Duncan Render       97 Zone 8,Tumbler Ridg     21.84m  
      21.54m  21.05m  21.84m         
 11   373 Elliot Reid         97 Zone 8,Tumbler Ridg     17.27m  
      17.22m  17.27m            
 12   308 Jamie MacKenzie     98 Zone 6,Parksville        8.45m  
      FOUL  8.45m  FOUL         
 
Event 12  Women 100 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
BC Summer Ga: * 12.14  2006        Christabel Nettey, Zone 3   Surrey          
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   218 Zion Corrales-Nels  98 Zone 4,Burnaby           12.70Q  0.6  1 
  2   195 Stephanie Mernagh   97 Zone 3,Surrey            12.96Q -0.4  3 
  3   203 Lexy Reimer         97 Zone 3,Surrey            13.12Q  0.2  2 
  4   167 Natalie C. Auerspe  97 Zone 3,Maple Ridge       13.15Q  0.2  4 
  5   322 Taryn Smiley        97 Zone 6,Duncan            12.91q  0.6  1 
  6   206 Hannah Rolfe        98 Zone 3,Langley           13.13q  0.2  2 
  7   150 Avery Marshall      98 Zone 2,Kamloops          13.16q -0.4  3 
  8   302 Rachel Jerome       98 Zone 6,Ladysmith         13.17q  0.2  2 
  9   344 Hannah Jay          98 Zone 7,Terrace          J13.17   0.2  2 
 10   272 Michelle Yee        97 Zone 5,Vancouver         13.22  -0.4  3 
 10   298 Casey Heyd          98 Zone 6,Duncan            13.22   0.2  2 
 12   281 Hannah Cater        97 Zone 6,Victoria          13.30  -0.4  3 
 13   198 Gagandeep Nijjar    97 Zone 3,Surrey            13.35   0.6  1 
 14   314 Tayler Morton       97 Zone 6,Comox             13.37   0.2  4 
 15   221 Meghan Higashitani  98 Zone 4,Richmond          13.53  -0.4  3 
 16   268 Chantel Van Hombee  97 Zone 5,Vancouver         13.61   0.2  4 
 17   258 Janna McLean        98 Zone 5,West Vancouv      13.73   0.2  2 
 18   148 Hailey MacLeod      97 Zone 2,West Kelowna      13.88   0.2  4 
 19   343 Ashlynn Jackson     97 Zone 7,Smithers          14.05   0.2  4 
 20   223 Jeanette Lim        97 Zone 4,Burnaby           14.10   0.2  4 
 21   345 Janay Ma            97 Zone 7,Smithers          14.20  -0.4  3 
 22   119 Zoe Chore           98 Zone 1,Cranbrook         14.25   0.2  4 
 23   183 Anastasia F. Evans  97 Zone 3,Coquitlam         14.44   0.6  1 
 24   118 Nicole Byford       98 Zone 1,Cranbrook        J14.44   0.6  1 
 25   122 Sarah Grady         98 Zone 1,Cranbrook         14.46  -0.4  3 
 26   378 Kadeja White        97 Zone 8,Prince Georg      14.80   0.2  4 
 
Event 12  Women 100 Meter Dash
=====================================================================
BC Summer Ga: * 12.14  2006        Christabel Nettey, Zone 3   Surrey          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   218 Zion Corrales-Nels  98 Zone 4,Burnaby           12.63   0.9 
  2   322 Taryn Smiley        97 Zone 6,Duncan            12.87   0.9 
  3   203 Lexy Reimer         97 Zone 3,Surrey            12.96   0.9 
  4   195 Stephanie Mernagh   97 Zone 3,Surrey            12.99   0.9 
  5   167 Natalie C. Auerspe  97 Zone 3,Maple Ridge       13.04   0.9 
  5   206 Hannah Rolfe        98 Zone 3,Langley           13.04   0.9 
  7   302 Rachel Jerome       98 Zone 6,Ladysmith         13.09   0.9 
  8   150 Avery Marshall      98 Zone 2,Kamloops          13.15   0.9 
 
Event 13  Men 100 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
BC Summer Ga: * 11.06  1987        Peter Ogilvie, Zone 4  Burnaby              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   194 Matthew McLean      97 Zone 3,Surrey            11.72Q  0.6  2 
  2   244 Matthew Chan        97 Zone 5,Vancouver         11.84Q  1.0  1 
  3   327 Thompson Weegar     98 Zone 6,Port  Albern      12.15Q  0.5  3 
  4   184 Bryce Fillion       97 Zone 3,Mission           11.91Q  1.0  1 
  5   375 Daniel Stratton     97 Zone 8,Prince Georg      11.99Q  0.6  2 
  6   225 Darien Louie        97 Zone 4,Burnaby           12.32Q  0.5  3 
  7   293 Ethan Getty         97 Zone 6,Victoria          11.94q  1.0  1 
  8   275 Charlie Andrews     97 Zone 6,Nanaimo           12.06q  0.6  2 
  9   353 Andrew Schmidt      97 Zone 7,Smithers          12.21   0.6  2 
 10   263 Micah Peters        97 Zone 5,Vancouver         12.24   0.6  2 
 11   371 Omar Medina         98 Zone 8,Valemount         12.35   0.5  3 
 12   162 Reece Walsh         98 Zone 2,Kelowna           12.36   0.5  3 
 13   261 Drew Oller          97 Zone 5,Vancouver         12.42   0.5  3 
 14   230 Ian Prevost         97 Zone 4,Burnaby           12.50   0.6  2 
 15   201 Daniel Pavlic       98 Zone 3,Langley           12.72   0.5  3 
 16   358 Gavin Bernard       98 Zone 8,Prince Georg      12.73   1.0  1 
 17   127 Kieran Simpson      97 Zone 1,Creston           12.79   0.5  3 
 18   325 Konrad Suesser      97 Zone 6,Victoria          12.90   1.0  1 
 19   356 Justin Stewart      97 Zone 7,Greenville        13.48   0.5  3 
 20   337 Smiddy Grandison    97 Zone 7,Greenville        14.13   1.0  1 
 
Event 13  Men 100 Meter Dash
=====================================================================
BC Summer Ga: * 11.06  1987        Peter Ogilvie, Zone 4  Burnaby              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   244 Matthew Chan        97 Zone 5,Vancouver         11.63   0.4 
  2   194 Matthew McLean      97 Zone 3,Surrey            11.73   0.4 
  3   184 Bryce Fillion       97 Zone 3,Mission           11.95   0.4 
  4   275 Charlie Andrews     97 Zone 6,Nanaimo           12.05   0.4 
  5   327 Thompson Weegar     98 Zone 6,Port  Albern      12.08   0.4 
  6   375 Daniel Stratton     97 Zone 8,Prince Georg      12.11   0.4 
  7   225 Darien Louie        97 Zone 4,Burnaby           12.26   0.4 
  8   293 Ethan Getty         97 Zone 6,Victoria          12.31   0.4 
 
Event 14  Men 400 Meter Dash Special O
================================================================
BC Summer Ga: * 1:02.05  7/20/2012   Mason Keddy, Zone 0                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   108 Mason Keddy         95 Zone 0,Comox-6         1:02.05* 
  2   105 Brad Hogan          83 Zone 0,Courtneay-6     1:06.13  
  3   109 Matthew Lai         91 Zone 0,Richmond-4      1:08.98  
  4   116 Andrew Weale        88 Zone 0,Vancouver-5     1:15.12  
  5   102 Ethan Mountain      97 Zone 0                 1:17.11  
  6   103 Anthony Cardiff     89 Zone 0,Buraby-4        1:18.53  
  7   112 Jake Penney         94 Zone 0,Kelowna-2       1:19.53  
 
Event 15  Women 300 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
BC Summer Ga: * 39.90  2010        Elisa Joyce, Zone 2  Kelowna                
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   218 Zion Corrales-Nels  98 Zone 4,Burnaby           40.68Q  1 
  2   318 Jenaya Pynn         97 Zone 6,Nanaimo           42.63Q  3 
  3   167 Natalie C. Auerspe  97 Zone 3,Maple Ridge       42.96Q  2 
  4   236 Raquel Tjernagel    97 Zone 4,New Westmins      40.78Q  1 
  5   253 Hannah Johnston     98 Zone 5,Vancouver         42.73Q  3 
  6   315 Alyssa Mousseau     98 Zone 6,Nanimo            43.61Q  2 
  7   198 Gagandeep Nijjar    97 Zone 3,Surrey            43.59q  3 
  8   149 Nicole Mann         97 Zone 2,Okanagan Fal      43.73q  2 
  9   365 Carolina Hilller    97 Zone 8,Prince Georg      43.85   2 
 10   196 Tosha Moore         98 Zone 3,Surrey            44.02   1 
 11   335 Carly Davis         98 Zone 7,Terrace           44.46   3 
 12   144 Kennedy Kneller     97 Zone 2,Kelowna           44.77   1 
 13   199 Georgia Paterson    98 Zone 3,Surrey            45.22   2 
 14   264 Megan Picken        98 Zone 5,Vancouver         45.58   1 
 15   229 Shayla Phipps       98 Zone 4,Delta             45.86   3 
 16   118 Nicole Byford       98 Zone 1,Cranbrook         47.19   2 
 17   369 Rebeka Kidd         97 Zone 8,Prince Georg      47.76   3 
 18   165 Lisa Allingham      98 Zone 3,Langley           48.18   1 
 19   348 Marlyn Morven       97 Zone 7,Greenville        48.73   2 
 20   122 Sarah Grady         98 Zone 1,Cranbrook         49.21   3 
 
Event 15  Women 300 Meter Dash
================================================================
BC Summer Ga: * 39.90  2010        Elisa Joyce, Zone 2  Kelowna                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1   236 Raquel Tjernagel    97 Zone 4,New Westmins      40.16  
  2   218 Zion Corrales-Nels  98 Zone 4,Burnaby           40.84  
  3   167 Natalie C. Auerspe  97 Zone 3,Maple Ridge       42.41  
  4   318 Jenaya Pynn         97 Zone 6,Nanaimo           42.65  
  5   253 Hannah Johnston     98 Zone 5,Vancouver         43.04  
  6   149 Nicole Mann         97 Zone 2,Okanagan Fal      44.36  
  7   315 Alyssa Mousseau     98 Zone 6,Nanimo            44.64  
 
Event 16  Men 300 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
BC Summer Ga: * 36.09  7/20/2012   Jake Hanna, ZONE 3                          
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   190 Jake Hanna          97 Zone 3,Surrey            37.35Q  1 
  2   293 Ethan Getty         97 Zone 6,Victoria          37.90Q  2 
  3   266 Kenneth Schultze    97 Zone 5,West Vancouv      37.56Q  1 
  4   191 Zachary Hetheringt  97 Zone 3,Maple Ridge       39.13Q  2 
  5   375 Daniel Stratton     97 Zone 8,Prince Georg      39.07Q  1 
  6   225 Darien Louie        97 Zone 4,Burnaby           39.47Q  2 
  7   278 Kabir Bellerose     97 Zone 6,Nanoose Bay       39.28q  1 
  8   181 Dean Ellenwood      98 Zone 3,Langley           39.49q  1 
  9   254 Austin Keith        97 Zone 5,Vancouver         40.26   2 
 10   164 Martin Allen        97 Zone 3,Langley           40.73   1 
 11   325 Konrad Suesser      97 Zone 6,Victoria          40.85   1 
 12   358 Gavin Bernard       98 Zone 8,Prince Georg      42.09   2 
 13   228 James McDonald      97 Zone 4,Delta             42.46   1 
 14   156 Adam Smith          98 Zone 2,Revelstoke        43.12   2 
 15   340 Patrick Holmberg    97 Zone 7,Terrace           44.85   2 
 16   124 Sam McGilvery       98 Zone 1,Invermere         51.46   2 
 
Event 16  Men 300 Meter Dash
================================================================
BC Summer Ga: * 36.09  7/20/2012   Jake Hanna, ZONE 3                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1   190 Jake Hanna          97 Zone 3,Surrey            36.09* 
  2   266 Kenneth Schultze    97 Zone 5,West Vancouv      36.61  
  3   293 Ethan Getty         97 Zone 6,Victoria          38.28  
  4   191 Zachary Hetheringt  97 Zone 3,Maple Ridge       38.91  
  5   225 Darien Louie        97 Zone 4,Burnaby           39.21  
  6   375 Daniel Stratton     97 Zone 8,Prince Georg      39.35  
  7   181 Dean Ellenwood      98 Zone 3,Langley           39.61  
 
Event 17  Men Javelin Throw 600 G
================================================================
BC Summer Ga: * 53.68m  2000        Shawn McIsaac, Zone 3  Chilliwack          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   182 Jordan Ellingson    98 Zone 3,Maple Ridge      49.11m  
      48.00m  48.71m  46.32m  45.44m  47.09m  49.11m
  2   319 Seever Rondquist    98 Zone 6,Campbell Riv     46.49m  
      46.49m  FOUL  FOUL  FOUL  43.09m  39.79m
  3   230 Ian Prevost         97 Zone 4,Burnaby          44.02m  
      43.04m  43.80m  42.83m  44.02m  38.55m  43.03m
  4   328 Sam Willett         97 Zone 6,Victoria         40.91m  
      37.23m  35.14m  40.59m  38.50m  40.86m  40.91m
  5   180 Sean Donnelly       97 Zone 3,Langley          39.44m  
      39.44m  FOUL            
  6   326 Maxwell Szczawinsk  98 Zone 6,Victoria         39.19m  
      35.74m  37.18m  37.07m  39.19m  FOUL  35.75m
  7   312 Rylee Mitchell      98 Zone 6,Port Alberni     38.87m  
      37.55m  FOUL  37.09m  36.05m  38.87m  38.10m
  8   311 Kenneth McAlpine    97 Zone 6,Duncan           33.87m  
      33.87m  28.88m  33.27m  25.49m  31.30m  25.38m
  9   251 Chris Harris        97 Zone 5,Vancouver        33.84m  
      29.79m  30.94m  33.84m         
 10   185 Brent Gatlabayan    97 Zone 3,Surrey           33.76m  
      33.76m  32.06m  30.82m         
 11   336 Glyn Doyle          97 Zone 7,Smithers         33.48m  
      25.67m  32.79m  33.48m         
 12   154 Jared Sexsmith      98 Zone 2,Lumby            32.61m  
      27.00m  30.09m  32.61m         
 13   153 Austin Sandrin      97 Zone 2,Kelowna          32.52m  
      FOUL  31.02m  32.52m           
 14   373 Elliot Reid         97 Zone 8,Tumbler Ridg     26.85m  
      26.66m  26.85m  25.43m         
 15   271 Christopher Weiss   97 Zone 5,West Vancouv     26.18m  
      22.04m  25.93m  26.18m         
 16   320 Isaac Sandri        98 Zone 6,Nanaimo          26.03m  
      FOUL  FOUL  26.03m         
 17   347 Brendan McMillan    97 Zone 7,Greenville       25.74m  
      FOUL  FOUL  25.74m         
 18   123 Tyler Hartleb       97 Zone 1,Castlegar        20.82m  
      20.82m  15.99m  14.07m         
 
Event 18  Men 100 Meter Dash Special O
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   106 Jake Hooper         91 Zone 0,Comox-6           13.13   2.4 
  2   108 Mason Keddy         95 Zone 0,Comox-6           13.40   2.4 
  3   105 Brad Hogan          83 Zone 0,Courtneay-6       13.59   2.4 
  4   109 Matthew Lai         91 Zone 0,Richmond-4        13.79   2.4 
  5   102 Ethan Mountain      97 Zone 0                   14.88   2.4 
  6   116 Andrew Weale        88 Zone 0,Vancouver-5       14.95   2.4 
  7   112 Jake Penney         94 Zone 0,Kelowna-2         15.09   2.4 
  8   103 Anthony Cardiff     89 Zone 0,Buraby-4          16.28   2.4 
 
Event 19  Women Pole Vault
================================================================
BC Summer Ga: * 3.10m  2008        Shawni Hayhurst, Zone 7  Smithers           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   157 Alexzandra Smith-V  97 Zone 2,Kamloops          2.80m  
     2.50 2.60 2.80 2.90 
        O    O    O  XXX 
  2   238 Kinsey Weir         97 Zone 4,Burnaby           2.50m  
     2.00 2.20 2.30 2.40 2.50 2.60 
        O    O    O    O    O  XXX 
  3   258 Janna McLean        98 Zone 5,West Vancouv      2.30m  
     1.70 1.80 1.90 2.00 2.10 2.20 2.30 2.40 
        O    O    O    O    O   XO   XO   XX 
  4   239 Maria Acosta        97 Zone 5,North Vancou      2.20m  
     2.00 2.10 2.20 2.30 
      XXO   XO    O  XXX 
  4   175 Rachel Choboter     98 Zone 3,Aldergrove        2.20m  
     1.70 1.80 1.90 2.00 2.10 2.20 2.30 
        O    O    O    O   XO    O  XXX 
 
Event 20  Men Pole Vault
================================================================
BC Summer Ga: * 3.75m  1998        Matt Clifford, Zone 3  Abbotsford           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   209 Spencer Spenst      97 Zone 3,Abbotsford        2.80m  
     2.60 2.80 3.00 
        O    O    X 
  2   282 Jason G. Clare      98 Zone 6,Nanaimo           2.70m  
     2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 
        O   XO    O    O  XXX 
  3   271 Christopher Weiss   97 Zone 5,West Vancouv     J2.70m  
     2.10 2.20 2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 
        O    O    O    O    O    O   XO  XXX 
  4   307 Austin Long         98 Zone 6,Comox             2.50m  
     2.30 2.40 2.50 2.60 
        O    O   XO  XXX 
 
Event 21  Men Long Jump
=====================================================================
BC Summer Ga: * 6.54m  1992        Aaron Hart, Zone 3  Port Coquitlam          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   371 Omar Medina         98 Zone 8,Valemount         5.95m  -0.3 
     5.93m(1.0) 5.95m(-0.3) 5.68m(-1.6) 5.67m(0.2)      
  2   256 Felix Law           97 Zone 5,Vancouver         5.40m  +0.0 
     5.39m(+0.0) FOUL(1.3) 4.91m(-1.5) 5.40m(+0.0) 5.24m(-0.5) 5.31m(1.0)
  3   127 Kieran Simpson      97 Zone 1,Creston           5.32m  +0.0 
     5.07m(0.2) 4.98m(0.6) 5.22m(0.2) 5.29m(0.5) 5.32m(+0.0) 5.17m(-1.3)
  4   184 Bryce Fillion       97 Zone 3,Mission           5.25m   0.7 
     5.25m(0.7) 5.20m(2.6) 4.25m(-1.0) 4.61m(-0.1) 4.55m(0.2) 5.14m(-0.7)
  5   233 Marco Sherwood      98 Zone 4,Burnaby           5.23m  -1.3 
     5.22m(0.8) 4.99m(-0.5) 5.10m(-0.7) 5.23m(-1.3) 5.11m(0.7) 4.68m(-1.0)
  6   368 Parker Jamieson     97 Zone 8,Prince Georg      5.22m   0.5 
     5.09m(+0.0) 5.05m(0.4) FOUL(+0.0) FOUL(0.8) 5.18m(-1.4) 5.22m(0.5)
  7   154 Jared Sexsmith      98 Zone 2,Lumby             5.10m  -1.2 
     5.08m(-1.0) 5.08m(-0.4) 5.02m(-1.2) 5.05m(-0.7) FOUL(0.6) 5.10m(-1.2)
  8   230 Ian Prevost         97 Zone 4,Burnaby          J5.10m  -0.9 
     4.86m(-0.5) 5.10m(-0.9) 4.88m(-0.7) 4.36m(0.6) 5.01m(-1.2) 4.77m(-1.5)
  9   274 Zachery Allemekind  97 Zone 6,Campbell Riv      5.04m   0.9 
     4.92m(+0.0) 5.04m(0.9) FOUL(-0.2)         
 10   327 Thompson Weegar     98 Zone 6,Port  Albern      5.03m   0.5 
     FOUL(-0.5) 5.03m(0.5) 4.60m(-0.7)         
 11   352 Ashneel Rai         97 Zone 7,Greenville        4.90m  -1.3 
     4.90m(-1.3) FOUL      FOUL              
 12   261 Drew Oller          97 Zone 5,Vancouver         4.83m  -1.0 
     4.08m(0.5) FOUL(-1.1) 4.83m(-1.0)         
 13   170 Tim Bertness        97 Zone 3,Abbotsford        4.81m   0.2 
     FOUL      4.81m(0.2) FOUL(-0.8)         
 14   201 Daniel Pavlic       98 Zone 3,Langley           4.79m   0.2 
     FOUL(-0.6) 4.79m(0.2)            
 15   376 Bret Wakabayashi    98 Zone 8,Prince Georg      4.64m  -0.7 
     1.96m(-1.1) FOUL(0.6) 4.64m(-0.7)         
 16   147 Chris Loland        98 Zone 2,Vernon            4.57m  -0.7 
     FOUL      FOUL      4.57m(-0.7)         
 17   356 Justin Stewart      97 Zone 7,Greenville        4.51m   1.6 
     FOUL      4.51m(1.6) 4.36m(+0.0)         
 
Event 22  Men High Jump
================================================================
BC Summer Ga: * 1.96m  2004        Shawn Swartz, Zone 3  Port Coquitlam        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   263 Micah Peters        97 Zone 5,Vancouver         1.75m  
     1.65 1.70 1.75 
        O    O    O 
  2   307 Austin Long         98 Zone 6,Comox             1.70m  
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 
        O    O    O    O   XO  XXX 
  2   173 Eric Chatten        97 Zone 3,Coquitlam         1.70m  
     1.60 1.65 1.70 1.75 
        O    O   XO  XXX 
  4   163 Jero Abad              Zone 3,Surrey           J1.70m  
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 
        O    O    O  XXO    O  XXO  XXX 
  5   154 Jared Sexsmith      98 Zone 2,Lumby             1.65m  
     1.55 1.60 1.65 1.70 
        O    O    O  XXX 
  6   255 Michael Knowles     98 Zone 5,West Vancouv      1.60m  
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        O    O  XXO   XO  XXX 
  7   216 Alon Aminov         98 Zone 4,Richmond          1.55m  
     1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O  XXO  XXX 
  8   323 Kaelan E. Smith     97 Zone 6,Sidney            1.50m  
     1.45 1.50 1.55 
        O   XO  XXX 
  9   147 Chris Loland        98 Zone 2,Vernon            1.45m  
     1.40 1.45 1.50 
        O    O  XXX 
  9   287 Andrew Derocher     98 Zone 6,Duncan            1.45m  
     1.40 1.45 1.50 
       XO   XO  XXX 
  9   290 Ben Ferris          98 Zone 6,Victoria          1.45m  
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        O   XO    O  XXX 
 12   124 Sam McGilvery       98 Zone 1,Invermere         1.40m  
     1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O   XO  XXX 
 13   347 Brendan McMillan    97 Zone 7,Greenville        1.35m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O  XXO  XXX 
 14   337 Smiddy Grandison    97 Zone 7,Greenville        1.30m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O  XXX 
 
Event 23  Women Discus Throw 1 KG
================================================================
BC Summer Ga: * 38.51m  1998        Caroline Hay, Zone 5  North Vancouver      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   171 Chanell Botsis      98 Zone 3,Coquitlam        33.32m  
      FOUL  30.65m  33.32m  30.78m  FOUL  FOUL
  2   215 Brittni Wolczyk     97 Zone 3,Port Coquitl     33.11m  
      32.60m  31.77m  30.31m  32.25m  FOUL  33.11m
  3   214 Tasha Willing       98 Zone 3,Chilliwack       32.22m  
      FOUL  28.50m  30.16m  28.86m  32.22m  31.77m
  4   178 Autumn Covington    97 Zone 3,Surrey           31.15m  
      27.03m  29.75m  28.65m  28.28m  31.15m  29.83m
  5   341 Mikayla Holmes      97 Zone 7,Terrace          30.49m  
      27.83m  FOUL  30.49m  FOUL  29.70m  FOUL
  5   279 Kelsey Carrothers   98 Zone 6,Victoria         30.49m  
      27.83m  FOUL  30.49m  FOUL  29.70m  FOUL
  7   291 Mairina Frederikse  97 Zone 6,Victoria         27.20m  
      26.20m  25.86m  23.75m  25.40m  27.20m  FOUL
  8   242 Gurleen Bhandal     98 Zone 5,Vancouver        25.65m  
      25.35m  25.65m  25.33m  24.75m  25.28m  25.00m
  9   119 Zoe Chore           98 Zone 1,Cranbrook        24.28m  
      23.62m  21.22m  24.28m  23.95m  FOUL  22.57m
 10   305 Martina Knappett    97 Zone 6,Nanaimo          24.27m  
      24.27m  6.56m  FOUL         
 11   289 Una Farrar          98 Zone 6,Victoria         23.31m  
      FOUL  23.31m  21.18m         
 12   378 Kadeja White        97 Zone 8,Prince Georg     21.46m  
      FOUL  21.46m  20.75m         
 13   131 Madison Allen       97 Zone 2,Kamloops         21.24m  
      21.24m  19.94m  20.40m         
 14   259 Brooke Mounsey      97 Zone 5,North Vancou     20.10m  
      20.10m  FOUL  FOUL         
 15   372 Cheyann Newman      97 Zone 8,Quesnel          20.08m  
      20.08m  17.47m  18.85m         
 16   354 Summer Schulte      97 Zone 7,Terrace          19.82m  
      19.34m  FOUL  19.82m         
 17   158 Noemi Stroda        98 Zone 2,Kelowna          19.00m  
      FOUL  18.61m  19.00m         
 18   217 Sara Cathcart       98 Zone 4,Richmond         15.65m  
      14.76m  15.65m  14.54m         
 19   120 MacKenzie Flood     98 Zone 1,Rossland         14.41m  
      FOUL  FOUL  14.41m         
 20   223 Jeanette Lim        97 Zone 4,Burnaby          12.62m  
      FOUL  FOUL  12.62m            
 
Event 24  Men Outdoor Pentathlon
================================================================
BC Summer Ga: *  2798  2010        Michael Muniak, Zone 3  Surrey              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   382 Jasper Schiadel     97 Zone 5                    3097* 
  2   297 Zane Hernandez      97 Zone 6,Powell River       2721  
  3   381 Ryan Higuchi        97 Zone 3,Chilliwack         2410  
  4   295 Chase Gundersen     97 Zone 6,Duncan             2175  
  5   363 Ryan Gaiesky        98 Zone 8,Prince Georg       2146  
  6   186 Tanner Geary        98 Zone 3,Cultus Lake        1754  
 
Event 24  Outdoor Pentathlon: #1 Men 100 Meter Hurdles 33" Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   382 Jasper Schiadel     97 Zone 5                   14.16   0.7    814
  2   297 Zane Hernandez      97 Zone 6,Powell River      15.52   0.7    651
  3   295 Chase Gundersen     97 Zone 6,Duncan            16.21   0.7    574
  4   363 Ryan Gaiesky        98 Zone 8,Prince Georg      16.42   0.7    552
  5   381 Ryan Higuchi        97 Zone 3,Chilliwack        16.77   0.7    515
  6   186 Tanner Geary        98 Zone 3,Cultus Lake       19.28   0.7    288
 
Event 24  Outdoor Pentathlon: #2 Men Shot Put 4 KG Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   297 Zane Hernandez      97 Zone 6,Powell River     11.41m     571
      FOUL  FOUL  11.41m            
  2   382 Jasper Schiadel     97 Zone 5                   9.85m     477
      9.85m  FOUL  9.07m            
  3   295 Chase Gundersen     97 Zone 6,Duncan            8.91m     420
      8.58m  FOUL  8.91m            
  4   363 Ryan Gaiesky        98 Zone 8,Prince Georg      8.06m     370
      7.57m  8.06m  7.55m            
  5   381 Ryan Higuchi        97 Zone 3,Chilliwack        7.95m     363
      7.79m  7.95m  6.92m            
  6   186 Tanner Geary        98 Zone 3,Cultus Lake       7.33m     327
      7.33m  FOUL  6.80m            
 
Event 24  Outdoor Pentathlon: #3 Men High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   382 Jasper Schiadel     97 Zone 5                   1.61m     472
     1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 
        O    O    O    O    O    O   XO    O    O   XO  XXX 
  2   297 Zane Hernandez      97 Zone 6,Powell River      1.52m     404
     1.46 1.49 1.52 1.55 
        O    O    O  XXX 
  2   381 Ryan Higuchi        97 Zone 3,Chilliwack        1.52m     404
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 
        O    O    O   XO  XXO  XXX 
  4   363 Ryan Gaiesky        98 Zone 8,Prince Georg      1.49m     381
     1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 
        O   XO  XXO    O    O   XO  XXX 
  5   295 Chase Gundersen     97 Zone 6,Duncan            1.40m     317
     1.34 1.37 1.40 1.43 
        O    O    O  XXX 
  5   186 Tanner Geary        98 Zone 3,Cultus Lake       1.40m     317
     1.34 1.37 1.40 1.43 
        O    O    O  XXX 
 
Event 24  Outdoor Pentathlon: #4 Men Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   382 Jasper Schiadel     97 Zone 5                   5.96m  -0.5    578
     5.73m(-0.3) FOUL(-1.2) 5.96m(-0.5)            
  2   381 Ryan Higuchi        97 Zone 3,Chilliwack        5.45m  +0.0    471
     5.43m(-0.5) 5.38m(-0.1) 5.45m(+0.0)            
  3   295 Chase Gundersen     97 Zone 6,Duncan            5.36m  +0.0    453
     5.36m(+0.0) 5.23m(-0.3) FOUL                 
  4   297 Zane Hernandez      97 Zone 6,Powell River      5.32m  -0.3    445
     5.18m(+0.0) 5.16m(-1.1) 5.32m(-0.3)            
  5   363 Ryan Gaiesky        98 Zone 8,Prince Georg      4.44m  +0.0    280
     4.44m(+0.0) FOUL(-1.2) 4.40m(-1.3)            
  6   186 Tanner Geary        98 Zone 3,Cultus Lake       4.22m  +0.0    242
     4.11m(0.3) 4.09m(+0.0) 4.22m(+0.0)            
 
Event 24  Outdoor Pentathlon: #5 Men 1000 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   382 Jasper Schiadel     97 Zone 5                 2:50.90     756
  2   381 Ryan Higuchi        97 Zone 3,Chilliwack      3:00.76     657
  3   297 Zane Hernandez      97 Zone 6,Powell River    3:01.45     650
  4   186 Tanner Geary        98 Zone 3,Cultus Lake     3:08.83     580
  5   363 Ryan Gaiesky        98 Zone 8,Prince Georg    3:10.67     563
  6   295 Chase Gundersen     97 Zone 6,Duncan          3:28.66     411
 
Event 25  Women 80 Meter Hurdles 30"
========================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
BC Summer Ga: * 11.67  2000        Yvonne Mensah, Zone 3   Surrey              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   277 Chicago Bains       98 Zone 6,Duncan            12.02Q  0.2  2 
  2   232 Nina Schultz        98 Zone 4,New Westmins      12.29Q  1.2  1 
  3   273 Calli-Ann Abbott    98 Zone 6,Powell River      12.44Q  1.2  1 
  4   196 Tosha Moore         98 Zone 3,Surrey            12.49Q  0.2  2 
  5   239 Maria Acosta        97 Zone 5,North Vancou      12.90Q  1.2  1 
  6   333 Haley Allen         97 Zone 7,Telkwa            13.89Q  0.2  2 
  7   137 Haven Dufty         98 Zone 2,Summerland        13.10q  1.2  1 
  8   269 Diana Voloshin      97 Zone 5,Vancouver         13.94q  0.2  2 
  9   168 Kiana Bekar         98 Zone 3,Surrey            14.07   1.2  1 
 10   141 Amy Gagnon          97 Zone 2,Revelstoke        14.61   0.2  2 
 11   224 Caitlin Louie       98 Zone 4,Burnaby           15.10   0.2  2 
 12   345 Janay Ma            97 Zone 7,Smithers          15.26   1.2  1 
 13   117 Robyn Anderson      97 Zone 1,Jaffray           15.35   0.2  2 
 14   169 Paige Bergen        98 Zone 3,Abbotsford        15.57   1.2  1 
 15   361 Allision Frenette   97 Zone 8,Tumbler Ridg      17.52   0.2  2 
 --   208 Emma Smithson       97 Zone 3,Langley              DQ   1.2  1  RULE 162-6
 
Event 25  Women 80 Meter Hurdles 30"
=====================================================================
BC Summer Ga: * 11.67  2000        Yvonne Mensah, Zone 3   Surrey              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   277 Chicago Bains       98 Zone 6,Duncan            11.80   1.4 
  2   232 Nina Schultz        98 Zone 4,New Westmins      12.02   1.4 
  3   196 Tosha Moore         98 Zone 3,Surrey            12.16   1.4 
  4   273 Calli-Ann Abbott    98 Zone 6,Powell River      12.23   1.4 
  5   239 Maria Acosta        97 Zone 5,North Vancou      12.91   1.4 
  6   137 Haven Dufty         98 Zone 2,Summerland        13.23   1.4 
  7   333 Haley Allen         97 Zone 7,Telkwa            15.41   1.4 
 --   269 Diana Voloshin      97 Zone 5,Vancouver           DNF   1.4 
 
Event 26  Men 100 Meter Hurdles 33"
=====================================================================
BC Summer Ga: * 13.58  2008        Nick Blackburn, Zone 6  Courtenay           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   266 Kenneth Schultze    97 Zone 5,West Vancouv      14.07   0.5 
  2   323 Kaelan E. Smith     97 Zone 6,Sidney            16.03   0.5 
  3   255 Michael Knowles     98 Zone 5,West Vancouv      17.61   0.5 
  4   294 Michael Giles       97 Zone 6,Sidney            17.74   0.5 
 
Event 27  Women 1500 Meter Steeplechase 30" NO WATER
================================================================
BC Summer Ga: * 4:51.41  2010        Tanya Humeniuk, Zone 5  Vancouver         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   205 Chelsea Ribeiro     97 Zone 3,Surrey          5:11.05  
  2   304 Tkia King           97 Zone 6,Nanaimo         5:11.42  
  3   146 Cassie Laturnus     97 Zone 2,Kelowna         5:13.25  
  4   330 Joanna Williams     97 Zone 6,Campbell Riv    5:15.18  
  5   245 Calli Charlton      98 Zone 5,Vancouver       5:21.09  
  6   211 Mikayla J. Tinkham  98 Zone 3,Maple Ridge     5:22.75  
  7   334 Zoe Bizarro         97 Zone 7,Smithers        5:24.11  
  8   252 Nicole Hutchinson   97 Zone 5,West Vancouv    5:24.19  
  9   139 Shola Fashanu       98 Zone 2,Kelowna         5:29.70  
 10   130 Lindsay Weech       98 Zone 1,Fernie          5:30.59  
 11   280 Amelia A. Casciola  97 Zone 6,Sidney          5:59.11  
 12   292 Jacqueline E. Gaby  97 Zone 6,Sidney          6:19.01  
 13   227 Samantha Maika      98 Zone 4,Richmond        6:20.83  
 14   346 Alyssa Margerm      97 Zone 7,Houston         6:31.77  
 15   362 Kelly Fry           98 Zone 8,Tumbler Ridg    6:36.32  
 
Event 28  Men 1500 Meter Steeplechase 30" NO WATER
================================================================
BC Summer Ga: * 4:21.21  7/21/2012   Jemal Reta, ZONE 4                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   231 Jemal Reta          97 Zone 4,Burnaby         4:21.21* 
  2   176 Nickolas Colyn      97 Zone 3,Langley         4:21.35  
  3   134 Sean Bergman        98 Zone 2,Kelowna         4:35.31  
  4   187 Sterling Ginther    97 Zone 3,Surrey          4:42.03  
  5   299 Carter Higgins      98 Zone 6,Nanaimo         4:48.83  
  6   249 Connor Dennehy      97 Zone 5,North Vancou    4:49.54  
  7   159 Bryce Turner        98 Zone 2,Kamloops        4:52.27  
  8   235 Fraser R Stewart-B  98 Zone 4,New Westmins    4:55.87  
  9   222 Shea Jobson-Stier   97 Zone 4,New Westmins    4:57.39  
 10   257 Dakota McGovern     98 Zone 5,North Vancou    5:00.24  
 11   283 Steven Coulter      97 Zone 6,Campbell Riv    5:00.63  
 12   179 Ben Demian          97 Zone 3,Langley         5:05.61  
 13   336 Glyn Doyle          97 Zone 7,Smithers        5:06.83  
 14   367 Liam Jamieson       97 Zone 8,Prince Georg    5:09.00  
 15   368 Parker Jamieson     97 Zone 8,Prince Georg    5:10.24  
 16   306 Jesse Law           97 Zone 6,Port Alberni    5:15.44  
 17   370 Brandon Lysholm     97 Zone 8,Dawson Creek    5:16.40  
 18   320 Isaac Sandri        98 Zone 6,Nanaimo         5:30.27  
 
Event 29  Men 800 Meter Run Special O
================================================================
BC Summer Ga: * 2:25.68  7/21/2012   Mason Keddy, Zone 0                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   108 Mason Keddy         95 Zone 0,Comox-6         2:25.68* 
  2   106 Jake Hooper         91 Zone 0,Comox-6         2:36.23  
  3   102 Ethan Mountain      97 Zone 0                 2:48.14  
  4   116 Andrew Weale        88 Zone 0,Vancouver-5     2:48.40  
 
Event 30  Men 800 Meter Run
===================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
BC Summer Ga: * 1:58.90  1980        Mark Bushchewitz, Zone 5  Vancouver       
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   181 Dean Ellenwood      98 Zone 3,Langley         2:06.71Q  1 
  2   213 Isaac K. Wadhwani   97 Zone 3,Maple Ridge     2:07.76Q  2 
  3   210 Nathan Tadesse      97 Zone 3,Surrey          2:07.07Q  1 
  4   143 Davis Hughes-Geeki  98 Zone 2,Kelowna         2:08.11Q  2 
  5   197 Reid M. Muller      97 Zone 3,Maple  Ridge    2:07.10Q  1 
  6   151 Adam Murray         97 Zone 2,Kelowna         2:09.08Q  2 
  7   276 Josh Bailey         98 Zone 6,Nanaimo         2:07.39q  1 
  8   248 Cameron Davitt      97 Zone 5,North Vancou    2:17.44q  2 
  9   254 Austin Keith        97 Zone 5,Vancouver       2:17.74   1 
 10   299 Carter Higgins      98 Zone 6,Nanaimo         2:18.72   1 
 11   368 Parker Jamieson     97 Zone 8,Prince Georg    2:22.64   1 
 12   340 Patrick Holmberg    97 Zone 7,Terrace         2:27.68   2 
 13   128 Thomas Stambulic    97 Zone 1,Cranbrook       2:30.18   2 
 --   312 Rylee Mitchell      98 Zone 6,Port Alberni         DQ   2  RULE # 163-3  MOVED
 
Event 30  Men 800 Meter Run
================================================================
BC Summer Ga: * 1:58.90  1980        Mark Bushchewitz, Zone 5  Vancouver       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1   181 Dean Ellenwood      98 Zone 3,Langley         2:02.12  
  2   197 Reid M. Muller      97 Zone 3,Maple  Ridge    2:02.22  
  3   210 Nathan Tadesse      97 Zone 3,Surrey          2:02.58  
  4   143 Davis Hughes-Geeki  98 Zone 2,Kelowna         2:07.33  
  5   213 Isaac K. Wadhwani   97 Zone 3,Maple Ridge     2:07.53  
  6   151 Adam Murray         97 Zone 2,Kelowna         2:07.73  
  7   276 Josh Bailey         98 Zone 6,Nanaimo         2:12.29  
  8   248 Cameron Davitt      97 Zone 5,North Vancou    2:12.86  
 
Event 32  Men Discus Throw 1 KG
================================================================
BC Summer Ga: * 58.32m  1996        Dylan Armstrong, Zone 2  Kamloops          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   328 Sam Willett         97 Zone 6,Victoria         45.94m  
      41.86m  38.96m  FOUL  44.81m  45.10m  45.94m
  2   319 Seever Rondquist    98 Zone 6,Campbell Riv     44.19m  
      39.40m  34.34m  38.59m  39.85m  44.19m  FOUL
  3   220 Chitraj Dosanjh     97 Zone 4,Surrey           41.32m  
      FOUL  40.11m  41.00m  40.59m  41.32m  FOUL
  4   135 Tyler MACLEOD       98 Zone 2,Kamloops         40.13m  
      38.22m  37.96m  37.99m  40.13m  39.90m  FOUL
  5   153 Austin Sandrin      97 Zone 2,Kelowna          39.98m  
      30.01m  FOUL  37.45m  39.98m  FOUL  32.40m
  6   132 Christopher Andrew  97 Zone 2,Revelstoke       38.73m  
      36.41m  38.73m  38.09m  FOUL  FOUL  FOUL
  7   326 Maxwell Szczawinsk  98 Zone 6,Victoria         38.53m  
      38.53m  FOUL  36.44m  FOUL  38.17m  FOUL
  8   189 Jeewan Grewal       97 Zone 3,Abbotsford       38.26m  
      37.02m  37.84m  FOUL  38.26m  FOUL  37.87m
  9   260 Hai Minh Nguyen     97 Zone 5,Vancouver        36.17m  
      35.86m  36.17m  28.88m         
 10   374 Duncan Render       97 Zone 8,Tumbler Ridg     34.74m  
      34.74m  FOUL  FOUL         
 11   274 Zachery Allemekind  97 Zone 6,Campbell Riv     34.05m  
      33.50m  32.79m  34.05m         
 12   185 Brent Gatlabayan    97 Zone 3,Surrey           33.36m  
      FOUL  31.80m  33.36m         
 13   338 Lucas Groves        97 Zone 7,Smithers         32.44m  
      FOUL  32.44m  26.68m         
 14   337 Smiddy Grandison    97 Zone 7,Greenville       21.31m  
      21.31m  FOUL  FOUL         
 15   123 Tyler Hartleb       97 Zone 1,Castlegar        20.74m  
      20.74m  FOUL  19.54m         
 16   373 Elliot Reid         97 Zone 8,Tumbler Ridg     20.33m  
      18.37m  20.33m  19.18m         
 
Event 33  Women 800 Meter Run
===================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
BC Summer Ga: * 2:13.10  1979        Pat Wellman, Zone 6  Victoria             
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   318 Jenaya Pynn         97 Zone 6,Nanaimo         2:21.10Q  2 
  2   264 Megan Picken        98 Zone 5,Vancouver       2:21.60Q  1 
  3   193 Hannah Konrad       98 Zone 3,Abbotsford      2:21.80Q  1 
  4   188 Julia Greer         98 Zone 3,Surrey          2:22.19Q  2 
  5   315 Alyssa Mousseau     98 Zone 6,Nanimo          2:22.13Q  1 
  6   138 Veronika Fagan      97 Zone 2,Kelowna         2:23.65Q  2 
  7   140 Kendall Fitzgerald  98 Zone 2,Kamloops        2:22.56q  1 
  8   126 Emily Simpson       98 Zone 1,Creston         2:25.20q  1 
  9   359 Sage Bialuski       98 Zone 8,Prince Georg    2:26.37   2 
 10   229 Shayla Phipps       98 Zone 4,Delta           2:27.41   1 
 11   219 Arianna Dewith      98 Zone 4,Burnaby         2:31.65   1 
 12   250 Jessica Hanson      97 Zone 5,Vancouver       2:32.72   2 
 13   351 Ashley Pence        97 Zone 7,Smithers        2:37.21   2 
 14   130 Lindsay Weech       98 Zone 1,Fernie          2:39.72   2 
 --   234 Sophia Stevenson    97 Zone 4,Burnaby              DQ   2  RULE 163-5 CUT IN TO
 
Event 33  Women 800 Meter Run
================================================================
BC Summer Ga: * 2:13.10  1979        Pat Wellman, Zone 6  Victoria             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1   318 Jenaya Pynn         97 Zone 6,Nanaimo         2:18.20  
  2   315 Alyssa Mousseau     98 Zone 6,Nanimo          2:19.40  
  3   138 Veronika Fagan      97 Zone 2,Kelowna         2:20.23  
  4   193 Hannah Konrad       98 Zone 3,Abbotsford      2:22.50  
  5   140 Kendall Fitzgerald  98 Zone 2,Kamloops        2:22.59  
  6   188 Julia Greer         98 Zone 3,Surrey          2:24.13  
  7   264 Megan Picken        98 Zone 5,Vancouver       2:29.64  
  8   126 Emily Simpson       98 Zone 1,Creston         2:32.34  
 
Event 34  Women Javelin Throw 500G
================================================================
BC Summer Ga: * 43.06m  7/21/2012   Chanell Botsis, ZONE 3                     
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   171 Chanell Botsis      98 Zone 3,Coquitlam        43.06m* 
      37.27m  40.77m  41.82m  41.32m  43.06m  40.97m
  2   215 Brittni Wolczyk     97 Zone 3,Port Coquitl     41.89m  
      41.89m  34.16m  39.70m  38.38m  41.46m  FOUL
  3   202 Teagan Rasche       97 Zone 3,Port Coquitl     36.06m  
      35.42m  34.09m  36.06m  34.07m  FOUL  FOUL
  4   291 Mairina Frederikse  97 Zone 6,Victoria         29.56m  
      28.10m  27.54m  29.56m  FOUL  FOUL  FOUL
  5   207 Natalie Rycroft     97 Zone 3,Maple Ridge      28.26m  
      25.53m  28.26m  FOUL  24.87m  24.76m  24.88m
  6   380 Jenna Visser        93 Zone 3                  28.22m  
      23.85m  25.58m  25.49m  28.22m  FOUL  FOUL
  7   372 Cheyann Newman      97 Zone 8,Quesnel          25.02m  
      18.18m  23.16m  25.02m  23.66m  FOUL  21.99m
  8   238 Kinsey Weir         97 Zone 4,Burnaby          24.69m  
      21.44m  19.03m  24.69m  20.01m  19.96m  23.48m
  9   120 MacKenzie Flood     98 Zone 1,Rossland         23.83m  
      17.08m  23.83m  22.53m         
 10   269 Diana Voloshin      97 Zone 5,Vancouver        23.53m  
      FOUL  23.53m  21.91m         
 11   354 Summer Schulte      97 Zone 7,Terrace          23.31m  
      23.31m  22.10m  21.92m         
 12   289 Una Farrar          98 Zone 6,Victoria         23.06m  
      20.51m  22.20m  23.06m         
 13   161 Stef Wallach        97 Zone 2,Revelstoke       21.72m  
      FOUL  FOUL  21.72m         
 14   125 Samantha Scheller   98 Zone 1,Jaffray          20.98m  
      20.98m  18.75m  20.80m         
 15   259 Brooke Mounsey      97 Zone 5,North Vancou     17.36m  
      FOUL  FOUL  17.36m         
 16   377 Joey Watt           97 Zone 8,Tumbler Ridg     14.50m  
      13.93m  14.39m  14.50m         
 17   350 Kamalpreet Parhar   97 Zone 7,Houston          13.94m  
      13.12m  13.94m  13.05m           
 18   219 Arianna Dewith      98 Zone 4,Burnaby          11.36m  
      FOUL  11.36m  10.55m         
 
Event 35  Men Shot Put S/O   4 KG
================================================================
BC Summer Ga: * 9.77m  7/21/2012   Jake Hooper, Zone 0                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   106 Jake Hooper         91 Zone 0,Comox-6           9.77m* 
      9.77m  9.11m  8.65m         
  2   103 Anthony Cardiff     89 Zone 0,Buraby-4          9.51m  
      8.92m  8.81m  9.51m           
  3   105 Brad Hogan          83 Zone 0,Courtneay-6       8.38m  
      6.65m  8.38m  8.33m         
  4   116 Andrew Weale        88 Zone 0,Vancouver-5       7.95m  
      6.04m  7.95m  7.72m         
  5   108 Mason Keddy         95 Zone 0,Comox-6           7.56m  
      7.56m  FOUL  6.95m         
  6   109 Matthew Lai         91 Zone 0,Richmond-4        6.63m  
      6.17m  6.63m  FOUL         
  7   112 Jake Penney         94 Zone 0,Kelowna-2         6.42m  
      6.42m  6.41m  6.10m         
  8   102 Ethan Mountain      97 Zone 0                   4.15m  
      FOUL  FOUL  4.15m         
 
Event 36  Women Long Jump
=====================================================================
BC Summer Ga: * 6.12m  2006        Christabel Netty, Zone 3  Surrey            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   247 Stephanie Cho       97 Zone 5,Vancouver         5.20m  +0.0 
     5.06m(+0.0) 5.20m(+0.0) 5.13m(-0.2) 5.11m(-0.8)      
  2   344 Hannah Jay          98 Zone 7,Terrace           5.17m  +0.0 
     FOUL      5.17m(+0.0)    4.75m(-1.4)      
  3   302 Rachel Jerome       98 Zone 6,Ladysmith         5.07m  +0.0 
     FOUL(+0.0) 5.07m(+0.0) FOUL(-1.2) 4.87m(-0.2) 4.89m(-0.9) 4.84m(-5.0)
  4   265 Megan Poon          97 Zone 5,West Vancouv      4.73m  -0.1 
     4.68m(+0.0) 2.27m(+0.0) 4.29m(-0.6) 4.40m(-1.3) 4.52m(-0.4) 4.73m(-0.1)
  5   217 Sara Cathcart       98 Zone 4,Richmond          4.64m  -0.5 
     4.32m(+0.0) 4.41m(+0.0) 4.50m(-1.2) 3.73m(-0.2) FOUL(-0.9) 4.64m(-0.5)
  6   133 Danielle Belliveau  97 Zone 2,Kamloops          4.57m  +0.0 
     4.56m(+0.0) 4.29m(+0.0) 4.36m(+0.0) 4.25m(-0.6) 4.57m(+0.0) FOUL(-1.6)
  7   343 Ashlynn Jackson     97 Zone 7,Smithers          4.49m  +0.0 
     4.49m(+0.0) 4.35m(+0.0) 4.48m(+0.0) FOUL(-0.3) 4.35m(-0.2) 4.40m(-0.4)
  8   360 Carlee Campbell     97 Zone 8,Prince Georg      4.46m   NWI 
     4.40m(+0.0) 4.20m(-0.4) 4.30m(+0.0) 4.46m(-0.0) 4.31m(-0.2) 4.03m(+0.0)
  9   199 Georgia Paterson    98 Zone 3,Surrey            4.32m  -0.3 
     4.32m(-0.3) 4.10m(+0.0) 4.27m(-0.3)         
 10   366 Sydney Irving       97 Zone 8,Prince Georg      4.10m  +0.0 
     FOUL      4.09m(+0.0) 4.10m(+0.0)         
 11   168 Kiana Bekar         98 Zone 3,Surrey            4.07m  -0.8 
     FOUL(+0.0) 3.95m(+0.0) 4.07m(-0.8)         
 12   221 Meghan Higashitani  98 Zone 4,Richmond          4.06m  +0.0 
     4.06m(+0.0) 3.27m(+0.0) 3.25m(+0.0)         
 13   129 Allie Stanley       98 Zone 1,Rossland          3.93m  +0.0 
     FOUL      3.93m(+0.0) 3.83m(+0.0)         
 14   125 Samantha Scheller   98 Zone 1,Jaffray           3.89m  +0.0 
     3.89m(+0.0) 3.75m(+0.0) 3.77m(-0.7)         
 
Event 37  Women High Jump
================================================================
BC Summer Ga: * 1.73m  2006        Holly Parent, Zone 6  Victoria              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   206 Hannah Rolfe        98 Zone 3,Langley           1.60m  
     1.50 1.55 1.60 1.65 
      XXO    O    O  XXX 
  2   250 Jessica Hanson      97 Zone 5,Vancouver        J1.60m  
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        O    O    O   XO   XO  XXX 
  3   360 Carlee Campbell     97 Zone 8,Prince Georg      1.50m  
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        O    O    O    O   XO  XXX 
  4   183 Anastasia F. Evans  97 Zone 3,Coquitlam         1.45m  
     1.40 1.45 1.50 
        O    O  XXX 
  5   335 Carly Davis         98 Zone 7,Terrace          J1.45m  
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        O   XO  XXO  XXX 
  6   217 Sara Cathcart       98 Zone 4,Richmond         J1.45m  
     1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O    O  XXO  XXO  XXX 
  7   207 Natalie Rycroft     97 Zone 3,Maple Ridge       1.40m  
     1.35 1.40 1.45 
        O    O  XXX 
  7   316 Danika Postle       97 Zone 6,Victoria          1.40m  
     1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O    O  XXX 
  9   133 Danielle Belliveau  97 Zone 2,Kamloops          1.35m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
       XO    O   XO   XO  XXX 
 10   342 Jessie Hutchinson   98 Zone 7,Smithers          1.30m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O  XXX 
 10   298 Casey Heyd          98 Zone 6,Duncan            1.30m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O  XXX 
 10   237 Zandalee Uyeyama    98 Zone 4,Richmond          1.30m  
     1.25 1.30 1.35 
        O    O  XXX 
 13   284 Heather Cruickshan  98 Zone 6,Port Alberni      1.25m  
     1.25 1.30 
        O  XXX 
 13   131 Madison Allen       97 Zone 2,Kamloops          1.25m  
     1.20 1.25 1.30 
       XO   XO  XXX 
 15   129 Allie Stanley       98 Zone 1,Rossland          1.20m  
     1.20 1.25 
       XO  XXX 
 --   269 Diana Voloshin      97 Zone 5,Vancouver            NH  
     1.30 
      XXX 
 
Event 38  Men Long Jump Special (
=====================================================================
BC Summer Ga: * 4.46m  7/20/2012   Brad Hogan, Zone 0                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   105 Brad Hogan          83 Zone 0,Courtneay-6       4.46m*  NWI 
     4.46m(NWI) 4.40m(NWI) 4.21m(NWI)           
  2   106 Jake Hooper         91 Zone 0,Comox-6           4.05m   NWI 
     3.78m(NWI) 4.05m(NWI) 4.05m(NWI)         
  3   108 Mason Keddy         95 Zone 0,Comox-6           3.61m   NWI 
     3.61m(NWI) FOUL      FOUL              
  4   109 Matthew Lai         91 Zone 0,Richmond-4        3.33m   NWI 
     FOUL      3.33m(NWI) FOUL              
  5   112 Jake Penney         94 Zone 0,Kelowna-2         3.16m   NWI 
     FOUL      3.16m(NWI) 2.83m(NWI)         
  6   103 Anthony Cardiff     89 Zone 0,Buraby-4          3.07m   NWI 
     2.68m(NWI) 2.76m(NWI) 3.07m(NWI)         
  7   116 Andrew Weale        88 Zone 0,Vancouver-5       2.97m   NWI 
     2.87m(NWI) 2.97m(NWI) 2.73m(NWI)         
  8   102 Ethan Mountain      97 Zone 0                   2.51m   NWI 
     2.51m(NWI) 2.09m(NWI) FOUL              
 
Event 40  Women 200 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
BC Summer Ga: * 24.99  2008        Shai-Ann Davis, Zone 3   Richmond           
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   218 Zion Corrales-Nels  98 Zone 4,Burnaby           25.50Q  1.4  2 
  2   236 Raquel Tjernagel    97 Zone 4,New Westmins      25.68Q  0.6  4 
  3   195 Stephanie Mernagh   97 Zone 3,Surrey            26.09Q  2.3  1 
  4   203 Lexy Reimer         97 Zone 3,Surrey            26.70Q  1.1  3 
  5   198 Gagandeep Nijjar    97 Zone 3,Surrey            26.42q  1.4  2 
  5   322 Taryn Smiley        97 Zone 6,Duncan            26.42q  1.4  2 
  7   272 Michelle Yee        97 Zone 5,Vancouver         26.45q  2.3  1 
  8   273 Calli-Ann Abbott    98 Zone 6,Powell River      26.60q  1.4  2 
  9   298 Casey Heyd          98 Zone 6,Duncan            26.71   0.6  4 
 10   167 Natalie C. Auerspe  97 Zone 3,Maple Ridge       26.78   0.6  4 
 11   267 Hailey Szybunka     98 Zone 5,North Vancou      27.08   1.1  3 
 12   365 Carolina Hilller    97 Zone 8,Prince Georg      27.45   0.6  4 
 13   150 Avery Marshall      98 Zone 2,Kamloops          27.48   0.6  4 
 14   149 Nicole Mann         97 Zone 2,Okanagan Fal      27.55   1.1  3 
 15   199 Georgia Paterson    98 Zone 3,Surrey            27.63   1.4  2 
 16   221 Meghan Higashitani  98 Zone 4,Richmond          27.74   1.1  3 
 17   144 Kennedy Kneller     97 Zone 2,Kelowna           27.97   2.3  1 
 18   148 Hailey MacLeod      97 Zone 2,West Kelowna      28.25   2.3  1 
 19   268 Chantel Van Hombee  97 Zone 5,Vancouver         28.37   0.6  4 
 20   343 Ashlynn Jackson     97 Zone 7,Smithers          28.44   2.3  1 
 21   339 Larissa Hayward     98 Zone 7,Terrace           29.22   0.6  4 
 22   118 Nicole Byford       98 Zone 1,Cranbrook         29.39   1.1  3 
 23   119 Zoe Chore           98 Zone 1,Cranbrook         29.49   1.4  2 
 24   348 Marlyn Morven       97 Zone 7,Greenville        29.80   1.1  3 
 25   121 Katherine Grady     98 Zone 1,Cranbrook         31.08   0.6  4 
 26   342 Jessie Hutchinson   98 Zone 7,Smithers          31.54   2.3  1 
 
Event 40  Women 200 Meter Dash
=====================================================================
BC Summer Ga: * 24.99  2008        Shai-Ann Davis, Zone 3   Richmond           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   236 Raquel Tjernagel    97 Zone 4,New Westmins      25.15   0.4 
  2   218 Zion Corrales-Nels  98 Zone 4,Burnaby           25.78   0.4 
  3   195 Stephanie Mernagh   97 Zone 3,Surrey            26.36   0.4 
  4   273 Calli-Ann Abbott    98 Zone 6,Powell River      26.79   0.4 
  5   322 Taryn Smiley        97 Zone 6,Duncan            26.86   0.4 
  6   198 Gagandeep Nijjar    97 Zone 3,Surrey            26.91   0.4 
  7   203 Lexy Reimer         97 Zone 3,Surrey            26.92   0.4 
  8   272 Michelle Yee        97 Zone 5,Vancouver         26.93   0.4 
 
Event 41  Men 200 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
BC Summer Ga: * 22.58  1987        Peter Ogilvie, Zone 4  Burnaby              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   190 Jake Hanna          97 Zone 3,Surrey            23.68Q -0.1  2 
  2   244 Matthew Chan        97 Zone 5,Vancouver         23.92Q  NWI  1 
  3   353 Andrew Schmidt      97 Zone 7,Smithers          24.58Q  0.3  3 
  4   293 Ethan Getty         97 Zone 6,Victoria          24.15Q -0.1  2 
  5   275 Charlie Andrews     97 Zone 6,Nanaimo           24.29Q  NWI  1 
  6   278 Kabir Bellerose     97 Zone 6,Nanoose Bay       24.73Q  0.3  3 
  7   375 Daniel Stratton     97 Zone 8,Prince Georg      24.26q -0.1  2 
  8   327 Thompson Weegar     98 Zone 6,Port  Albern      24.52q  NWI  1 
  9   225 Darien Louie        97 Zone 4,Burnaby           24.66   NWI  1 
 10   191 Zachary Hetheringt  97 Zone 3,Maple Ridge       24.67   NWI  1 
 11   261 Drew Oller          97 Zone 5,Vancouver         24.82   0.3  3 
 12   162 Reece Walsh         98 Zone 2,Kelowna           25.17  -0.1  2 
 13   164 Martin Allen        97 Zone 3,Langley           25.29  -0.1  2 
 14   358 Gavin Bernard       98 Zone 8,Prince Georg      25.34   0.3  3 
 15   201 Daniel Pavlic       98 Zone 3,Langley           25.56  -0.1  2 
 16   254 Austin Keith        97 Zone 5,Vancouver         25.64  -0.1  2 
 17   233 Marco Sherwood      98 Zone 4,Burnaby           25.78   0.3  3 
 18   127 Kieran Simpson      97 Zone 1,Creston           25.97   0.3  3 
 19   135 Tyler MACLEOD       98 Zone 2,Kamloops          26.03   NWI  1 
 20   228 James McDonald      97 Zone 4,Delta             26.31  -0.1  2 
 21   356 Justin Stewart      97 Zone 7,Greenville        27.31   NWI  1 
 22   156 Adam Smith          98 Zone 2,Revelstoke        27.42   0.3  3 
 --   371 Omar Medina         98 Zone 8,Valemount            DQ   NWI  1  RULE 162.6 FLASE STA
 
Event 41  Men 200 Meter Dash
=====================================================================
BC Summer Ga: * 22.58  1987        Peter Ogilvie, Zone 4  Burnaby              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   190 Jake Hanna          97 Zone 3,Surrey            22.78   0.4 
  2   244 Matthew Chan        97 Zone 5,Vancouver         23.83   0.4 
  3   293 Ethan Getty         97 Zone 6,Victoria          24.00   0.4 
  4   275 Charlie Andrews     97 Zone 6,Nanaimo           24.28   0.4 
  5   375 Daniel Stratton     97 Zone 8,Prince Georg      24.33   0.4 
  6   353 Andrew Schmidt      97 Zone 7,Smithers          24.59   0.4 
  7   278 Kabir Bellerose     97 Zone 6,Nanoose Bay       24.80   0.4 
  8   135 Tyler MACLEOD       98 Zone 2,Kamloops          25.83   0.4 
 
Event 42  Women 200 Meter Hurdles 30"
========================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
BC Summer Ga: * 27.94  7/21/2012   Stephanie Cho, ZONE 5                       
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   247 Stephanie Cho       97 Zone 5,Vancouver       * 27.94Q +0.0  2 
  2   232 Nina Schultz        98 Zone 4,New Westmins      28.65Q -0.6  1 
  3   253 Hannah Johnston     98 Zone 5,Vancouver         29.03Q -0.6  1 
  4   277 Chicago Bains       98 Zone 6,Duncan            29.31Q +0.0  2 
  5   281 Hannah Cater        97 Zone 6,Victoria          29.88Q -0.6  1 
  6   196 Tosha Moore         98 Zone 3,Surrey            30.89Q +0.0  2 
  7   208 Emma Smithson       97 Zone 3,Langley           30.55q -0.6  1 
  8   310 Kyla May            97 Zone 6,Campbell Riv      30.93q -0.6  1 
  9   267 Hailey Szybunka     98 Zone 5,North Vancou      31.69  -0.6  1 
 10   345 Janay Ma            97 Zone 7,Smithers          32.29  +0.0  2 
 11   137 Haven Dufty         98 Zone 2,Summerland        32.35  -0.6  1 
 12   224 Caitlin Louie       98 Zone 4,Burnaby           32.43  +0.0  2 
 13   333 Haley Allen         97 Zone 7,Telkwa            33.11  +0.0  2 
 14   141 Amy Gagnon          97 Zone 2,Revelstoke        33.46  +0.0  2 
 15   122 Sarah Grady         98 Zone 1,Cranbrook         35.19  +0.0  2 
 16   121 Katherine Grady     98 Zone 1,Cranbrook         35.20  -0.6  1 
 
Event 42  Women 200 Meter Hurdles 30"
=====================================================================
BC Summer Ga: * 27.94  7/21/2012   Stephanie Cho, ZONE 5                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   247 Stephanie Cho       97 Zone 5,Vancouver         28.21   1.3 
  2   277 Chicago Bains       98 Zone 6,Duncan            28.28   1.3 
  3   232 Nina Schultz        98 Zone 4,New Westmins      28.49   1.3 
  4   253 Hannah Johnston     98 Zone 5,Vancouver         28.67   1.3 
  5   196 Tosha Moore         98 Zone 3,Surrey            29.62   1.3 
  6   281 Hannah Cater        97 Zone 6,Victoria          29.78   1.3 
  7   208 Emma Smithson       97 Zone 3,Langley           30.31   1.3 
  8   310 Kyla May            97 Zone 6,Campbell Riv      31.17   1.3 
 
Event 43  Men 200 Meter Hurdles 30"
========================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
BC Summer Ga: * 24.95  7/22/2012   Jake Hanna, ZONE 3                          
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   266 Kenneth Schultze    97 Zone 5,West Vancouv      26.05Q  1.1  2 
  2   190 Jake Hanna          97 Zone 3,Surrey            26.72Q  2.6  1 
  3   278 Kabir Bellerose     97 Zone 6,Nanoose Bay       27.26Q  1.1  2 
  4   174 Simrit Chhina       98 Zone 3,Surrey            27.98Q  2.6  1 
  5   299 Carter Higgins      98 Zone 6,Nanaimo           28.26Q  2.6  1 
  6   233 Marco Sherwood      98 Zone 4,Burnaby           28.52Q  1.1  2 
  7   307 Austin Long         98 Zone 6,Comox             28.65q  2.6  1 
  8   255 Michael Knowles     98 Zone 5,West Vancouv      28.87q  2.6  1 
  9   340 Patrick Holmberg    97 Zone 7,Terrace           31.44   1.1  2 
 10   370 Brandon Lysholm     97 Zone 8,Dawson Creek      32.30   1.1  2 
 
Event 43  Men 200 Meter Hurdles 30"
=====================================================================
BC Summer Ga: * 24.95  7/22/2012   Jake Hanna, ZONE 3                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   190 Jake Hanna          97 Zone 3,Surrey            24.95*  1.7 
  2   266 Kenneth Schultze    97 Zone 5,West Vancouv      26.34   1.7 
  3   278 Kabir Bellerose     97 Zone 6,Nanoose Bay       26.88   1.7 
  4   174 Simrit Chhina       98 Zone 3,Surrey            28.23   1.7 
  5   233 Marco Sherwood      98 Zone 4,Burnaby           28.26   1.7 
  6   299 Carter Higgins      98 Zone 6,Nanaimo           28.30   1.7 
  7   255 Michael Knowles     98 Zone 5,West Vancouv      29.31   1.7 
  8   307 Austin Long         98 Zone 6,Comox             29.80   1.7 
 
Event 44  Women 2000 Meter Run
================================================================
BC Summer Ga: * 6:24.91  2010        Tanya Humeniuk, Zone 5  Vancouver         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   155 Glynis Sim          98 Zone 2,Canoe           6:37.39  
  2   140 Kendall Fitzgerald  98 Zone 2,Kamloops        6:37.50  
  3   212 Alicia Unruh        97 Zone 3,Abbotsford      6:41.72  
  4   313 Amy Morris          98 Zone 6,Nanaimo         6:44.86  
  5   205 Chelsea Ribeiro     97 Zone 3,Surrey          6:49.09  
  6   252 Nicole Hutchinson   97 Zone 5,West Vancouv    6:52.49  
  7   211 Mikayla J. Tinkham  98 Zone 3,Maple Ridge     6:58.26  
  8   359 Sage Bialuski       98 Zone 8,Prince Georg    6:59.14  
  9   304 Tkia King           97 Zone 6,Nanaimo         6:59.33  
 10   334 Zoe Bizarro         97 Zone 7,Smithers        7:01.74  
 11   330 Joanna Williams     97 Zone 6,Campbell Riv    7:08.36  
 12   126 Emily Simpson       98 Zone 1,Creston         7:15.09  
 13   117 Robyn Anderson      97 Zone 1,Jaffray         7:24.05  
 14   246 Samantha Cho           Zone 5                 7:24.41  
 15   366 Sydney Irving       97 Zone 8,Prince Georg    7:25.24  
 16   351 Ashley Pence        97 Zone 7,Smithers        7:29.24  
 17   226 Natasha Louie       98 Zone 4,Burnaby         7:30.14  
 18   227 Samantha Maika      98 Zone 4,Richmond        8:16.18  
 
Event 45  Men 2000 Meter Run
================================================================
BC Summer Ga: * 5:46.23  7/22/2012   Jemal Reta, ZONE 4                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   231 Jemal Reta          97 Zone 4,Burnaby         5:46.23* 
  2   176 Nickolas Colyn      97 Zone 3,Langley         5:47.53  
  3   276 Josh Bailey         98 Zone 6,Nanaimo         5:52.49  
  4   300 Brendan Hoff        98 Zone 6,Campbell  Ri    5:58.00  
  5   213 Isaac K. Wadhwani   97 Zone 3,Maple Ridge     5:58.55  
  6   357 David Walker        97 Zone 7,Smithers        6:09.22  
  7   134 Sean Bergman        98 Zone 2,Kelowna         6:10.23  
  8   187 Sterling Ginther    97 Zone 3,Surrey          6:12.80  
  9   349 Alexander Nemethy   97 Zone 7,Vanderhoof      6:14.47  
 10   249 Connor Dennehy      97 Zone 5,North Vancou    6:29.28  
 11   159 Bryce Turner        98 Zone 2,Kamloops        6:31.66  
 12   145 Joey Kohut          98 Zone 2,Vernon          6:31.67  
 13   257 Dakota McGovern     98 Zone 5,North Vancou    6:34.30  
 14   222 Shea Jobson-Stier   97 Zone 4,New Westmins    6:41.80  
 15   128 Thomas Stambulic    97 Zone 1,Cranbrook       7:01.10  
 16   370 Brandon Lysholm     97 Zone 8,Dawson Creek    7:05.80  
 --   235 Fraser R Stewart-B  98 Zone 4,New Westmins        DNF  
 
Event 46  Men 200 Meter Dash Special O
=====================================================================
BC Summer Ga: * 27.02  7/22/2012   Jake Hooper, Zone 0                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   106 Jake Hooper         91 Zone 0,Comox-6           27.02* +0.0 
  2   108 Mason Keddy         95 Zone 0,Comox-6           27.76  +0.0 
  3   105 Brad Hogan          83 Zone 0,Courtneay-6       27.97  +0.0 
  4   109 Matthew Lai         91 Zone 0,Richmond-4        29.96  +0.0 
  5   116 Andrew Weale        88 Zone 0,Vancouver-5       31.88  +0.0 
  6   112 Jake Penney         94 Zone 0,Kelowna-2         32.49  +0.0 
  7   102 Ethan Mountain      97 Zone 0                   32.94  +0.0 
  8   103 Anthony Cardiff     89 Zone 0,Buraby-4          34.40  +0.0 
 
Event 47  Mixed 4x100 Meter Relay Special O
================================================================
BC Summer Ga: * 1:06.80  7/22/2012   Zone 0, Zone 0                            
                         A Armstrong, P Norton, B Hogan, E MOUNTAIN        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Zone 0  'B'                                         1:06.80* 
     1) 101 April Armstrong 95          2) 110 Paige Norton 93            
     3) 105 Brad Hogan 83               4) 102 Ethan Mountain 97          
  2 Zone 0  'A'                                         1:07.75  
     1) 115 Laura Strauss 89            2) 107 Lisa Anne Hunter 83        
     3) 112 Jake Penney 94              4) 106 Jake Hooper 91             
  3 Zone 0  'D'                                         1:08.60  
     1) 114 Amanda Schleppe 91          2) 111 Kayley Ohlund 87           
     3) 109 Matthew Lai 91              4) 116 Andrew Weale 88            
  4 Zone 0  'C'                                         1:11.43  
     1) 104 Jeneka Greif 94             2) 113 Kellie Robertson 88        
     3) 103 Anthony Cardiff 89          4) 108 Mason Keddy 95             
 
Event 48  Women 4x100 Meter Relay
================================================================
BC Summer Ga: * 49.83  7/22/2012   ZONE 6, ZONE 6                              
                       H CATER, C BAINS, T MORTON, T SMILEY              
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Zone 6  'A'                                           49.83* 
     1) 281 Hannah Cater 97             2) 277 Chicago Bains 98           
     3) 314 Tayler Morton 97            4) 322 Taryn Smiley 97            
  2 Zone 3  'A'                                           50.11  
     1) 195 Stephanie Mernagh 97        2) 198 Gagandeep Nijjar 97        
     3) 203 Lexy Reimer 97              4) 169 Paige Bergen 98            
  3 Zone 4  'A'                                           50.72  
     1) 223 Jeanette Lim 97             2) 218 Zion Corrales-Nelson 98    
     3) 232 Nina Schultz 98             4) 221 Meghan Higashitani 98      
  4 Zone 5  'A'                                           51.55  
     1) 272 Michelle Yee 97             2) 268 Chantel Van Hombeeck 97    
     3) 267 Hailey Szybunka 98          4) 258 Janna McLean 98            
  5 Zone 2  'A'                                           53.86  
     1) 148 Hailey MacLeod 97           2) 141 Amy Gagnon 97              
     3) 137 Haven Dufty 98              4) 150 Avery Marshall 98          
  6 Zone 7  'A'                                           54.70  
     1) 342 Jessie Hutchinson 98        2) 345 Janay Ma 97                
     3) 343 Ashlynn Jackson 97          4) 344 Hannah Jay 98              
  7 Zone 8  'A'                                           55.09  
     1) 360 Carlee Campbell 97          2) 366 Sydney Irving 97           
     3) 378 Kadeja White 97             4) 365 Carolina Hilller 97        
  8 Zone 1  'A'                                           55.91  
     1) 119 Zoe Chore 98                2) 125 Samantha Scheller 98       
     3) 122 Sarah Grady 98              4) 118 Nicole Byford 98           
 
Event 49  Men 4x100 Meter Relay
================================================================
BC Summer Ga: * 45.07  2008        Zone 3, Zone 3 Fraser Valley                
                       Taylor-Lewis, Whiteley, Marshalok, Gademanns      
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Zone 6  'A'                                           46.62  
     1) 327 Thompson Weegar 98          2) 278 Kabir Bellerose 97         
     3) 325 Konrad Suesser 97           4) 275 Charlie Andrews 97         
  2 Zone 5  'A'                                           47.07  
     1) 244 Matthew Chan 97             2) 263 Micah Peters 97            
     3) 261 Drew Oller 97               4) 382 Jasper Schiadel 97         
  3 Zone 8  'A'                                           48.08  
     1) 371 Omar Medina 98              2) 358 Gavin Bernard 98           
     3) 376 Bret Wakabayashi 98         4) 375 Daniel Stratton 97         
  4 Zone 4  'A'                                           49.37  
     1) 230 Ian Prevost 97              2) 225 Darien Louie 97            
     3) 216 Alon Aminov 98              4) 233 Marco Sherwood 98          
  5 Zone 7  'A'                                           50.64  
     1) 337 Smiddy Grandison 97         2) 353 Andrew Schmidt 97          
     3) 347 Brendan McMillan 97         4) 352 Ashneel Rai 97             
  6 Zone 2  'A'                                           51.22  
     1) 135 Tyler MACLEOD 98            2) 132 Christopher Andrews 97     
     3) 153 Austin Sandrin 97           4) 162 Reece Walsh 98             
  7 Zone 1  'A'                                           58.27  
     1) 127 Kieran Simpson 97           2) 124 Sam McGilvery 98           
     3) 128 Thomas Stambulic 97         4) 123 Tyler Hartleb 97           
 -- Zone 3  'A'                                              DQ   RULE 170.7 PASSED OU
     1) 184 Bryce Fillion 97            2) 194 Matthew McLean 97          
     3) 201 Daniel Pavlic 98            4) 164 Martin Allen 97            
 
Event 50  Women 4x400 Meter Relay
================================================================
BC Summer Ga: * 3:55.80  1994        Zone 3, Zone 3  Fraser Valley             
                         Boylan, Dennis, Hanson-Monnie, Inman              
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Zone 5  'A'                                         4:02.72  
     1) 247 Stephanie Cho 97            2) 253 Hannah Johnston 98         
     3) 264 Megan Picken 98             4) 250 Jessica Hanson 97          
  2 Zone 4  'A'                                         4:06.05  
     1) 229 Shayla Phipps 98            2) 236 Raquel Tjernagel 97        
     3) 234 Sophia Stevenson 97         4) 219 Arianna Dewith 98          
  3 Zone 6  'A'                                         4:07.41  
     1) 310 Kyla May 97                 2) 285 Lauren D'Agnolo 98         
     3) 315 Alyssa Mousseau 98          4) 318 Jenaya Pynn 97             
  4 Zone 2  'A'                                         4:11.62  
     1) 144 Kennedy Kneller 97          2) 138 Veronika Fagan 97          
     3) 146 Cassie Laturnus 97          4) 149 Nicole Mann 97             
  5 Zone 3  'A'                                         4:19.37  
     1) 196 Tosha Moore 98              2) 193 Hannah Konrad 98           
     3) 165 Lisa Allingham 98           4) 199 Georgia Paterson 98        
  6 Zone 1  'A'                                         4:45.10  
     1) 117 Robyn Anderson 97           2) 130 Lindsay Weech 98           
     3) 121 Katherine Grady 98          4) 129 Allie Stanley 98           
 
Event 51  Men 4x400 Meter Relay
================================================================
BC Summer Ga: * 3:32.26  1986        Zone 5, Zone 3 Vancouver, Squami          
                         Zone 5 Team                                       
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Zone 3  'A'                                         3:35.78  
     1) 190 Jake Hanna 97               2) 181 Dean Ellenwood 98          
     3) 191 Zachary Hetherington 97     4) 197 Reid M. Muller 97          
  2 Zone 6  'A'                                         3:44.51  
     1) 299 Carter Higgins 98           2) 276 Josh Bailey 98             
     3) 300 Brendan Hoff 98             4) 293 Ethan Getty 97             
  3 Zone 5  'A'                                         3:53.80  
     1) 382 Jasper Schiadel 97          2) 256 Felix Law 97               
     3) 254 Austin Keith 97             4) 255 Michael Knowles 98         
  4 Zone 2  'A'                                         3:57.14  
     1) 156 Adam Smith 98               2) 151 Adam Murray 97             
     3) 134 Sean Bergman 98             4) 143 Davis Hughes-Geekie 98     
  5 Zone 4  'A'                                         4:00.39  
     1) 231 Jemal Reta 97               2) 222 Shea Jobson-Stier 97       
     3) 235 Fraser R Stewart-Barnett 98 4) 228 James McDonald 97          
  6 Zone 7  'A'                                         4:01.57  
     1) 340 Patrick Holmberg 97         2) 336 Glyn Doyle 97              
     3) 349 Alexander Nemethy 97        4) 357 David Walker 97            
  7 Zone 8  'A'                                         4:11.31  
     1) 367 Liam Jamieson 97            2) 368 Parker Jamieson 97         
     3) 363 Ryan Gaiesky 98             4) 370 Brandon Lysholm 97         
 
Event 52  Women 100 Meter Dash Special O
=====================================================================
BC Summer Ga: * 15.47  7/20/2012   Laura Strauss, Zone 0                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   115 Laura Strauss       89 Zone 0,Smithers-7        15.47*  2.0 
  2   101 April Armstrong     95 Zone 0,Burnaby-4         16.21   2.0 
  3   111 Kayley Ohlund       87 Zone 0,Surrey-3          17.21   2.0 
  4   110 Paige Norton        93 Zone 0,Abbotsford-3      17.78   2.0 
  5   104 Jeneka Greif        94 Zone 0,Kelowna-2         18.60   2.0 
  6   114 Amanda Schleppe     91 Zone 0,Kelowna-2         19.30   2.0 
  7   113 Kellie Robertson    88 Zone 0,Surrey-3          19.33   2.0 
  8   107 Lisa Anne Hunter    83 Zone 0,Richmond-4        24.85   2.0 
 
Event 53  Women 200 Meter Dash Special O
=====================================================================
BC Summer Ga: * 32.51  7/22/2012   Laura Strauss, Zone 0                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   115 Laura Strauss       89 Zone 0,Smithers-7        32.51* -0.2 
  2   101 April Armstrong     95 Zone 0,Burnaby-4         35.45  -0.2 
  3   111 Kayley Ohlund       87 Zone 0,Surrey-3          37.40  -0.2 
  4   110 Paige Norton        93 Zone 0,Abbotsford-3      39.90  -0.2 
  5   113 Kellie Robertson    88 Zone 0,Surrey-3          39.97  -0.2 
  6   104 Jeneka Greif        94 Zone 0,Kelowna-2         40.66  -0.2 
  7   114 Amanda Schleppe     91 Zone 0,Kelowna-2         40.86  -0.2 
  8   107 Lisa Anne Hunter    83 Zone 0,Richmond-4        54.23  -0.2 
 
Event 54  Women Shot Put S/O 6 LB
================================================================
BC Summer Ga: * 6.25m  7/21/2012   Jeneka Greif, Zone 0                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   104 Jeneka Greif        94 Zone 0,Kelowna-2         6.25m* 
      6.25m  5.78m  5.63m         
  2   114 Amanda Schleppe     91 Zone 0,Kelowna-2         6.03m  
      5.33m  6.03m  5.92m         
  3   101 April Armstrong     95 Zone 0,Burnaby-4         5.40m  
      FOUL  4.33m  5.40m         
  4   115 Laura Strauss       89 Zone 0,Smithers-7        4.98m  
      4.25m  4.98m  4.25m         
  5   111 Kayley Ohlund       87 Zone 0,Surrey-3          4.22m  
      3.86m  4.22m  3.93m         
  6   113 Kellie Robertson    88 Zone 0,Surrey-3          3.68m  
      3.68m  3.52m  3.39m         
  7   110 Paige Norton        93 Zone 0,Abbotsford-3      3.35m  
      FOUL  FOUL  3.35m           
 --   107 Lisa Anne Hunter    83 Zone 0,Richmond-4         FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Event 56  Women Long Jump Special (
=====================================================================
BC Summer Ga: * 3.14m  7/20/2012   Laura Strauss, Zone 0                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   115 Laura Strauss       89 Zone 0,Smithers-7        3.14m*  NWI 
     2.80m(NWI) 3.14m(NWI) 3.07m(NWI)         
  2   104 Jeneka Greif        94 Zone 0,Kelowna-2         2.96m   NWI 
     2.07m(NWI) 2.92m(NWI) 2.96m(NWI)         
  3   101 April Armstrong     95 Zone 0,Burnaby-4         2.87m   NWI 
     2.87m(NWI) 2.27m(NWI) 2.44m(NWI)         
  4   114 Amanda Schleppe     91 Zone 0,Kelowna-2         2.70m   NWI 
     2.70m(NWI) 2.45m(NWI) FOUL              
  5   111 Kayley Ohlund       87 Zone 0,Surrey-3          2.57m   NWI 
     2.57m(NWI) FOUL      2.47m(NWI)         
  6   110 Paige Norton        93 Zone 0,Abbotsford-3      2.21m   NWI 
     2.21m(NWI) FOUL      2.14m(NWI)           
  7   107 Lisa Anne Hunter    83 Zone 0,Richmond-4        2.13m   NWI 
     1.82m(NWI) 2.13m(NWI) 1.93m(NWI)         
  8   113 Kellie Robertson    88 Zone 0,Surrey-3          1.81m   NWI 
     1.69m(NWI) FOUL      1.81m(NWI)         
 
Event 57  Women 400 Meter Dash Special O
================================================================
BC Summer Ga: * 1:24.92  7/20/2012   Kayley Ohlund, Zone 0                     
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   111 Kayley Ohlund       87 Zone 0,Surrey-3        1:24.92* 
  2   113 Kellie Robertson    88 Zone 0,Surrey-3        1:35.89  
  3   104 Jeneka Greif        94 Zone 0,Kelowna-2       1:37.55  
  4   110 Paige Norton        93 Zone 0,Abbotsford-3    1:43.43  
 --   114 Amanda Schleppe     91 Zone 0,Kelowna-2           DNF  
 
Event 58  Women 800 Meter Run Special O
================================================================
BC Summer Ga: * 3:31.47  7/21/2012   Kayley Ohlund, Zone 0                     
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   111 Kayley Ohlund       87 Zone 0,Surrey-3        3:31.47* 
  2   113 Kellie Robertson    88 Zone 0,Surrey-3        3:42.49  
  3   110 Paige Norton        93 Zone 0,Abbotsford-3    4:09.26