Presented at the Annual Awards Dinner on Saturday, January 24, 2004, in Richmond, BC.
For further information please contact the BC Athletics office at (604) 737-3177 or bcathletics@bcathletics.org.
Track & Field: Juvenile |
Junior |
Senior |
Master
Road Running |
Cross Country |
Physical/Sensory Challenged
Officials |
Coaching |
Executive |
Hall of Fame |
Special Recognition
Juvenile
Female Track & Field Athlete of the Year
Corri-Ann Campbell-Fell - Vancouver BC - Vancouver Thunderbirds
Nominees:
Juvenile Female Track & Field Athlete of the Year
Carmen Ballard - Kelowna BC - Kelowna Track & Field Club
Rochelle Kokayko - Kelowna BC - Kelowna Track & Field Club
Juvenile
Male Track & Field Athlete of the Year
Chris Winter - North Vancouver BC - NorWesters Track & Field
Club
Nominees:
Juvenile Male Track & Field Athlete of the Year
Quinton Gamble - Fort St. John BC - Sub Zero Track & Field Club
Tyrell Mara - South Surrey BC - Kajaks Track & Field Club
Geoff Martinson - Prince George BC - Prince George Track & Field Club
Michael Mason - Nanoose Bay BC - Valley Royals
Junior
Female Track & Field Athlete of the Year
Krista Woodward - New Westminster BC - West Coast Pacers
Nominees:
Junior Female Track & Field Athlete of the Year
Megan Huzzey - Victoria BC - Victoria Track & Field Club
Yvonne Mensah - Surrey BC - Kajaks Track & Field Club
Novelle Murray - Surrey BC - Kajaks Track & Field Club
Junior
Male Track & Field Athlete of the Year
Daniel Mezheritsky - Vancouver BC - Vancouver Thunderbirds
Nominees:
Junior Male Track & Field Athlete of the Year
Kol Henrickson - Richmond BC - Kajaks Track & Field Club
Sam Pawluk - Richmond BC - Kajaks Track & Field Club
Senior
Female Track & Field Athlete of the Year
Courtney Babcock - Missoula MT - Mountain West
Nominees:
Senior Female Track & Field Athlete of the Year
Diane Cummins - Victoria BC - Pacific Athletics
Stephanie McCann - Surrey BC - Valley Royals
Malindi Elmore - Kelowna BC
Senior
Male Track & Field Athlete of the Year
Gary Reed - Victoria BC - Pacific Athletics
Nominees:
Senior Male Track & Field Athlete of the Year
Shane Niemi - Kamloops BC - Kamloops Track & Field Club
Master
Female Track & Field Athlete of the Year
Maureen de St. Croix - Surrey BC - Kajaks Track & Field Club
Master
Male Track & Field Athlete of the Year
Harold Morioka - Surrey BC - Tri-City Greyhounds
2003
Senior Female Road Runner of the Year
Tina Connelly - Port Coquitlam BC
2003
Senior Male Road Runner of the Year
Jeff Schiebler - New Westminster BC - Kajaks Track & Field
Club
Master
Female Road Runner of the Year
Nancy Tinari - Coquitlam BC - Phoenix Athletics Association
Master
Male Road Runner of the Year
Richard Lee - Port Coquitlam BC
2003
Juvenile Female Cross Country Runner of the Year
Carmen Ballard - Kelowna BC - Kelowna Track & Field Club
2003
Juvenile Male Cross Country Runner of the Year
Chris Winter -
North Vancouver BC - NorWesters Track & Field Club
2003
Junior Female Cross Country Runner of the Year
Sabrina Reeve - Langley BC - Royal City Track & Field Club
2003
Junior Male Cross Country Runner of the Year
Sam Pawluk - Richmond BC - Kajaks Track & Field Club
2003
Senior Female Cross Country Runner of the Year
Malindi Elmore - Kelowna BC
2003
Senior Male Cross Country Runner of the Year
Mark Bomba - Coquitlam BC - Kajaks Track & Field Club
Master
Female Cross Country Runner of the Year
Maureen de St. Croix - Surrey BC - Kajaks Track & Field Club
Master
Male Cross Country Runner of the Year
Rob Lonergan - North Vancouver BC - Hershey Harriers
2003
Female Physical/Sensory Challenged Athlete of the Year
Courtney Knight - Burnaby BC - West Coast Pacers
2003
Male Physical/Sensory Challenged Athlete of the Year
Kelly Smith - Vancouver BC - WC Race Series
2003
Official of the Year (Ian McNeil Award)
Al McLeod - Kamloops BC - Kamloops Track & Field Club
2003
Long Standing Service Awards (Ralph Coates
Memorial Award)
Peter Fejfar - Delta BC
2003
Rookie Official of the Year (Mary Temple Award)
Karen Davidson - Surrey BC
2003
David Coupland Inspirational Award
Daniel Mezheritsky - Vancouver BC - Vancouver Thunderbirds
2003
Excellence in Coaching - Junior Development Category
John May -
Black Creek, BC - Comox Valley Cougars Track & Field Club
2003
Excellence in Coaching - Senior Category
Glen Haugo -
New Westminster, BC - South Fraser Track & Field Club
Brit Townsend - Coquitlam, BC - SFU and Valley Royals Track & Field Club
2003 -
Excellence in Coaching - High Performance Category
Wynn Gmitroski -
Victoria, BC - PacificSport – Victoria
Executive
of the Year
Vancouver Thunderbirds Board of Directors
BC
Athletics Hall of Fame Inductee
Ron Bunting -
Surrey, BC - Kajaks Track & Field Club
Special
Recognition
BC Members of the 2003 VIV IAAF World Championships in Athletics – Paris