2012BCAthleticsAwards

2012 Midget 15 Track & Field Athletes of the Year
Name Events Awarded In Club Hometown
Robyn Buckingham Jumps, Combined Events LANG Langley, BC
Stephanie Cho Sprints, Hurdles, Jumps, Combined Events VOCA Vancouver, BC
Autumn Covington Throws KJAK Surrey, BC
Anastasia Evans Jumps COQC Coquitlam, BC
Jessica Hanson Jumps, Combined Events VOCA Vancouver, BC
Sophie Pauls Combined Events TBIR Vancouver, BC
Jenaya Pynn Distance NTFC Nanaimo, BC
Teagan Rasche Distance, Throws LANG Port Coquitlam, BC
Alexzandra Smith-Van Dyke Jumps KAML Kamloops, BC
Sophia Stevenson Distance BBYS Burnaby, BC
Raquel Tjernagel Sprints COQC New Westminster, BC
Katie Weaver Combined Events NORW West Vancouver, BC
Brittni Wolczyk Throws LANG Port Coquitlam, BC
Christopher Andrews Throws UNBC Revelstoke, BC
Matthew Chan Sprints TBIR Vancouver, BC
Eric Chatten Jumps LANG Coquitlam, BC
Nickolas Colyn Distance LANG Langley, BC
Jake Hanna Sprints, Hurdles OATF Surrey, BC
Micah Peters Jumps UNBC Vancouver, BC
Jemal Reta Distance NWSA Vancouver, BC
Kenneth Schultze Hurdles WVAN West Vancouver, BC
Isaac Wadhwani Distance GOLD Maple Ridge, BC
       
2012 Track & Field Athlete of the Year Nominees
Name Category Club Hometown
Asianna Covington Youth Female Nominee KJAK Surrey
Georgia Ellenwood Youth Female Nominee LANG Langley
Meghan Palesch Youth Female Nominee OATF Surrey
Kala Stone Youth Female Nominee KAML  
Keely Watts-Walting Youth Female Nominee OACS Kelowna
Regan Yee Youth Female Nominee BVAS South Hazelton
Sebastian Adugalski Youth Male Nominee OATF Delta
Andrew de Visser Youth Male Nominee TBIR Vancouver
Aaron Stroda Youth Male Nominee UNBC Kelowna
Rostam Turner Youth Male Nominee OACS Kelowna
Katelyn Hayward Junior Female Nominee UVIC Victoria
Samantha Kennedy Junior Female Nominee KJAK Surrey
Katherine Tourigny Junior Female Nominee VOCA Vancouver
Devan Wiebe Junior Female Nominee PTGR Vancouver
Spencer Allen Junior Male Nominee KAML Kamloops
Adam Keenan Junior Male Nominee KAML Victoria
Benjamin Thorne Junior Male Nominee WALK Kitimat
James Turner Junior Male Nominee OACS Kelowna
Nicola Evangelista Senior Female Nominee WALK Vancouver
Jessica Smith Senior Female Nominee VRTC North Vancouver
Dylan Armstrong Senior Male Nominee KAML Kamloops
Inaki Gomez Senior Male Nominee WALK Vancouver
Cameron Levins Senior Male Nominee CXVC Black Creek
Michael Mason Senior Male Nominee VRTC Nanoose Bay
Curtis Moss Senior Male Nominee KJAK Burnaby
Justin Rodhe Senior Male Nominee KAML Kamloops
       
2012 Track & Field Athletes of the Year - WINNERS
Georgia Ellenwood Youth Female Athlete of the Year
Rostam Turner Youth Male Athletes of the Year (2)
Aaron Stroda
Samantha Kennedy Junior Female Athlete of the Year
Adam Keenan Junior Male Athletes of the Year (2)
Benjamin Thorne
Jessica Smith Senior Female Athlete of the Year
Dylan Armstrong Senior Male Athletes of the Year (3)
Cameron Levins
Michael Mason
2012 Cross Country Runners of the Year
Name Award Club Hometown
Nicole Hutchinson Midget 15 Female HHAC West Vancouver
Chelsea Ribeiro Midget 15 Female OATF Surrey
Nickolas Colyn Midget 15 Male LANG Langley
Kala Stone Youth Female KAML Kamloops
Jesse Hooton Youth Male HHAC North Vancouver
Jackie Regan Junior Female UNBC Vancouver
Tim Delcourt Junior Male CTC1 Surrey
Fiona Benson Senior Female TWUS Peace River
Luc Bruchet Senior Male OATF Surrey
2012 Para-athletics Athletes of the Year
Name Category Club Hometown
Michelle Stilwell Para-athletics Female Athlete WCRS Nanoose Bay
Braedon Dolfo Para-athletics Male Athlete LANG Langley
       
2012 Executive of the Year
Name Award Club Hometown
Jessie Dosanjh Executive of the Year UATH Delta, BC
       
2012 Jane Swan Award
Name Award Club Hometown
Dawn Copping Jane Swan Award NORW North Vancouver
2012 Excellence in Officiating Awards
Name Award Club Hometown
Erin Bell Dave Coupland Award UNBC North Vancouver
Ted de St. Croix Ian McNeil Award OATF Surrey
Vincente Sequeira Mary Temple Award CRVC Campbell River
Ina Wallace Ralph Coates Award UNBC Sidney
       
2012 Masters Athletes of the Year
Name Award Club Hometown
Christa Bortignon Masters Female Track & Field Athlete GREY West Vancouver
Norm Lesage Masters Male Track & Field Athlete GREY Burnaby
Gwen McFarlan Masters Female Road Running Athlete KJAK Richmond
Kevin O'Connor Masters Male Road Running Athlete VFAC Vancouver
Juilette Christie Masters Female Cross Country Runner PIHR Vancouver
Norm Tinkham Masters Male Cross Country Runner GOLD Maple Ridge
       
2012 Road Runners of the Year
Name Award Club Hometown
Natasha Fraser Senior Female PIHR Port Moody
Samuel Pawluk Senior Male PTGR Richmond
Kirsten Lee Junior Female PTGR Port Coquitlam
Joel Deschiffart Junior Male NTFC Nanaimo
       
2012 Excellence in Coaching
Name Award Club Hometown
Moseley Jack Junior Development Coaching Excellence KJAK Richmond
Richard Collier Senior Coaching Excellence KJAK Richmond
Dr Anatoliy Bondarchuk High Performance Coaching Excellence KAML Kamloops
Gerry Dragomir High Performance Coaching Excellence WALK Vancouver
Don Steen High Performance Coaching Excellence KJAK Burnaby
       
2012 BC Athletics Hall of Fame Inductee
Steve King Athlete, Coach, Poet, Lyricist, Narrator, Author, Publisher, Educator/Guest Speaker, Counsellor, Announcer, Builder (Athletics & Triathlon)
 
2012 Outstanding Athletes of the Year
Michelle Stilwell Oustanding Female
Cameron Levins Outstanding Male
 
2012 Canadian Teams Recognition
The following BC members of Canadian Teams competing in 2012 will be recognized for their accomplishments.
2012 WORLD INDOOR CHAMPIONSHIP
Dylan Armstrong Kamloops KAML Shot put
Dr Anatoliy Bondarchuk Kamloops KAML National Coach
Dr Wilbour Kelsick Port Moody Medical Staff
Justin Rodhe Kamloops KAML Shot put
2012 NACAC CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP
Maria Bernard Calgary, AB CALW Jr Women 4km
Markus Bill Vancouver AITS Team Manager
Ryan Cassidy Grande-Digue, N.B. O2NB Sr Men 8km
Cameron Levins Black Creek CXVC Sr Men 8km
Kansas Mackenzie Vancouver TBIR Jr Women 4km
Samuel Pawluk Richmond PTGR Sr Men 8km
Jerry Ziak Vancouver UNBC Sr Men 8km
IAAF WORLD RACE WALKING CUP
Creighton Connolly Winfield UNBC 20km RW
Gerry Dragomir Vancouver WALK Team Manager
Evan Dunfee Richmond WALK 20km RW
Nicola Evangelista Vancouver WALK 20km RW
Inaki Gomez Vancouver WALK 20km RW
Benjamin Thorne Kitimat WALK 20km RW
PANAMERICAN COMBINED EVENTS CUP
Natasha Miller Abbotsford   Heptathlon
BOLDER BOULDER 10K
Marilyn Arsenault Victoria UNBC  
Samuel Pawluk Richmond PTGR  
Rob Watson Guelph ON    
NACAC U-23
Evan Dunfee Richmond WALK 20km RW
Django Lovett Langley VRTC High Jump
Christine Lowe Coquitlam COQC 400m Hurdles
Christabel Nettey Surrey UNBC Long Jump
Sabrina Nettey Surrey UATH Long Jump
Janet Neufeld New Westminster UNBC Team Manager
Tiffany Perkins Abbotsford LANG Javelin
Thomas Riva Qualicum Beach UVIC 800m
Lauren Stuart Smithers UNBC Hammer
Taryn Suttie Saskatchewan STFC Shot put
2012 WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS
Benjamin Ayesu-Attah Coquitlam COQC 400m
Asianna Covington Surrey KJAK Discus
Gerry Dragomir Vancouver WALK Team Manager
Georgia Ellenwood Langley LANG Heptathlon
Adam Keenan Victoria KAML Hammer
Sullivan Parker Vancouver UNBC Shot put
Benjamin Thorne Kitimat WALK 20km RW
James Turner Kelowna OACS Decathlon
Jillian Weir Vancouver UNBC Shot put
Devan Wiebe Vancouver PTGR 800m
Thelma Wright Vancouver UNBC Head Coach
2012 OLYMPIC GAMES
Dylan Armstrong Kamloops KAML Shot put
Dr Anatoliy Bondarchuk Kamloops KAML Event Coach
Garfield Crooks Vancouver Massage Therapist
Sultana Frizell Perth, ON Hammer
Elizabeth Gleadle Vancouver CHIN Javelin
Wynn Gmitroski Victoria UNBC Event Coach
Inaki Gomez Vancouver WALK 20km RW
Kibw Johnson San Fransisco, CA USATF Hammer
Dr Wilbour Kelsick Port Moody Chiropractor
Cameron Levins Black Creek CXVC 5000m / 10,000m
Michael Mason Nanoose Bay VRTC High Jump
Curtis Moss Burnaby KJAK Javelin
Bob Powls Vernon Physiotherapist
Justin Rodhe Kamloops KAML Shot put
Jessica Smith North Vancouver VRTC 800m
Hilary Stellingwerff Sarnia ON 1500m
Dr Trent Stellingwerff Victoria Nutritionist
Dr Linda Thyer Vancouver   Physician
2012 PARALYMPIC GAMES
Nathan Dewitt Surrey WCRS T34 100m & 200m
Braedon Dolfo Langley LANG T11-13 4x100m / T13 100m & 200m
Laurier Primeau Burnaby TWUS Head Coach
Michelle Stilwell Nanoose Bay WCRS T52 100m & 200m
Yvonne Visser Nanaimo Massage Therapist
Dustin Walsh Coquitlam LANG T11-13 4x100m
Dylan Williamson Fort Langley LANG Guide Runner for Dustin Walsh
WORLD MOUNTAIN RUNNING CHAMPIONSHIP
Stacey Cleveland Penticton PENP 8.8K
Catrin Jones Victoria UNBC 8.8K
Robert Krar Flagstaff AZ UNBC 14.1K
Ed McCarthy Vancouver UNBC 14.1K
Shannon Penway North Vancouver UNBC 8.8K
2012 CHIBA EKIDEN ROAD RACE TEAM
Jon Brown Victoria   Team Leader
Geoff Martinson Prince George PGTF  
Rob Watson Guelph ON