BC Summer Games 2022

Games Information

bcsg2012lg

 

 

 

 

 

“The BC Summer Games are a track & field athlete’s first experience at a multi-sport games.  Athletes from all over the province come together to compete over 2 days.  The Province is separated by zones, and athletes are selected to their respective zone team.  The BC Summer Games is an important part of an athlete’s development.”


2022 BC Summer Games

Prince George, BC

July 22-24, 2022

2022 BC Summer Games Meet Information

*PLEASE NOTE: the 2022 BC Summer Games is open to athletes aged 14 (2008) and 15 (2007) years old.

Age as calculated on the age the athlete is as of 12/31/22


The External Sports Credit Program provides credits for athletes selected to a BC Summer Games Zone Team.  

Step 1 - BC Athletics Membership

If this page isn't automatically redirect, click here for more information.

Step 2 - BC Summer Games Fees

If this page isn't automatically redirect, click here for more information.

Zone Descriptions

 

BC Games Zone Structure

Zones (bcgames.org)



Kootenays (Zone 1) 

Zone 1 Rep. - Steven Royer (East Kootenay Track & Field Club)

Encompasses the Regional Districts of Central Kootenay, East Kootenay, Kootenay Boundary and Electoral Area A of Columbia-Shuswap Regional District. Includes the major centres of the city of Castlegar, the city of Cranbrook, the town of Creston, the city of Fernie, the town of Golden, the city of Grand Forks, the city of Kimberley, the city of Nelson, the city of Rossland, and the city of Trail.
Communities in the zone: Ainsworth, Argenta, Balfour, Beaverdell, Blind Bay, Blue River, Canal Flats, Canyon, Castlegar, Christina Lake, Cranbrook, Crawford Bay, Crescent Valley, Creston, Edgewater, Elkford, Elko, Erickson, Fairmont, Fairmont Hot Springs, Fernie, Fletcher Creek, Fort Steele, Fruitvale, Galloway, Genelle, Golden, Grand Forks, Grasmere, Gray Creek, Harrogate, Howser, Invermere, Jaffray, Kaslo, Kimberley, Kingsgate, Kootenay Bay, Lister, Marysville, Meadow Creek, Montrose, Moyie, Nakusp, Nelson, New Denver, Panorama Resort, Parson, Passmore, Procter, Radium, Riondel, Robson, Rossland, Salmo, Silverton, Skookumchuck, Slocan, Slocan Park, South Slocan, Sparwood, Ta Ta Creek, Thrums, Trail, Wardner, Warfield, Wasa, Westbridge, Windermere, Winlaw, Wynndel, Yahk, Ymir.


Thompson-Okanagan (Zone 2) 

Zone 2 Rep. - Miriam Dziadyk (Kamloops Track & Field Club)

Encompasses the Regional Districts of Central Okanagan, Columbia-Shuswap (excluding Electoral Area A), North Okanagan, Okanagan-Similkameen, Thompson-Nicola, and Electoral Areas A and B of the Squamish-Lillooet Regional District. Includes the major centres of the city of Armstrong, the town of Ashcroft, the city of Enderby, the city of Kamloops, the city of Kelowna, the district of Lillooet, the city of Merritt, the city of Peachland, the city of Penticton, the city of Revelstoke, the city of Salmon Arm, the town of Summerland, the city of Vernon, and the district of West Kelowna.  Communities in the zone: Armstrong, Ashcroft, Athalmer, Barriere, Big White, Blewett, Blueberry Creek, Boston Bar, Boswell, Bridesville, Brisco, Burton, Cache Creek, Calgary, Canoe, Cawston, Celista, Chase, Cherryville, Clearwater, Clinton, Coldstream, East Kelowna, Enderby, Falkland, Greenwood, Grindrod, Hedley, Heffley Creek, Kaleden, Kamloops, Kelowna, Keremeos, Knutsford, Lavington, Lillooet, Little Fort, Logan Lake, Louis Creek, Lower Nicola, Lumby, Lytton, Malakwa, Mara, McLure, Merritt, Midway, Monte Creek, Monte Lake, Naramata, Okanagan Centre, Okanagan Falls, Okanagan Mission, Oliver, Osoyoos, Oyama, Peachland, Penticton, Pinantan Lake, Princeton, Pritchard, Revelstoke, Rock Creek, Rutland, Salmon Arm, Savona, Shoreacres, Sicamous, Silverstar Mountain, Sorrento, Spallumcheen, Spences Bridge, Summerland, Tappen, Vavenby, Vernon, Walhachin, West Kelowna, Westwold, Winfield.


Fraser Valley (Zone 3)

Zone Rep. - Paul Trustham (Valley Royals Track & Field Club)

Includes the major centres of the city of Abbotsford, the city of Chilliwack, the district of Hope, the City of Langley, the Township of Langley, the city of Maple Ridge, the district of Mission, and the city of Pitt Meadows.  Communities in the zone: Abbotsford, Agassiz, Aldergrove, Bradner, Chilliwack, Clayburn, Clearbrook, Cultus Lake, Deroche, Dewdney, Fort Langley, Haney, Harrison, Harrison Hot Springs, Harrison Mills, Hatzic, Hope, Lake Errock, Langley, Maple Ridge, Matsqui, Milner, Mission, Mount Lehman, Pitt Meadows, Rosedale, Ruskin, Sardis, Vedder Crossing, Walnut Grove, Whonnock, Yarrow.


Fraser River (Zone 4) 

Zone Rep. - Sabrina Nettey & Jasmine Gill (Universal Athletic Club)

Includes the major centres of the village of Anmore, the village of Belcarra, the city of Burnaby, the city of Coquitlam, the city of New Westminster, the city of Port Coquitlam, the city of Port Moody, the city of Surrey, and the city of White Rock.  Communities in the zone: Anmore, Belcarra, Burnaby, Cloverdale, Coquitlam, Crescent Beach, New Westminster, North Burnaby, Port Coquitlam, Port Moody, South Surrey, Surrey, and White Rock.


Vancouver-Coastal (Zone 5) 

Zone Rep. - Dawn Copping (NorWesters Track & Field Club)
 
Encompasses the Regional Districts of Squamish-Lillooet (excluding Electoral Areas A and B), Sunshine Coast, Electoral Area A of the Greater Vancouver Regional District. Includes the major centres of the District of Delta, the Village of Lions Bay, the corporation of North Delta, the city of North Vancouver, the district of North Vancouver, the city of Richmond, the corporation of Tsawwassen, the city of Vancouver, and the district of West Vancouver. Communities in the zone: Bowen Island, Brackendale, Britannia Beach, D'arcy, Delta, Garden Bay, Garibaldi Highlands, Gibsons, Granthams Landing, Halfmoon Bay, Ladner, Langdale, Lions Bay, Madeira Park, Mount Currie, North Delta, North Vancouver, Pemberton, Pender Harbour, Port Mellon, Roberts Creek, Richmond, Sechelt, Squamish, Steveston, Tsawwassen, Vancouver, West Vancouver, and Whistler.


Vancouver Island-Central Coast (Zone 6) 

Zone Rep. - Makayla Mitchell (Nanaimo Track & Field Club)

Encompasses the Regional Districts of Alberni-Clayoquot, Capital, Central Coast, Comox-Strathcona, Cowichan Valley, Mount Waddington, Nanaimo, and Powell River. Includes the major centres of the city of Campbell River, the town of Comox, the city of Courtenay, the village of Cumberland, the city of Duncan, the township of Esquimalt, the city of Ladysmith, the city of Nanaimo, the municipality of North Cowichan, the city of Oak Bay, the city of Port Alberni, the district of Port Hardy, the city of Powell River, the district of Saanich, the village of Sayward, the town of Sidney, and the city of Victoria.  Communities in the zone: Alert Bay, Black Creek, Bowser, Brentwood Bay, Buckley Bay, Campbell River, Cassidy, Cedar, Chemainus, Cobble Hill, Colwood, Comox, Coombs, Cortez Island, Courtenay, Cowichan Bay, Crofton, Cumberland, Deep Bay, Denman Island, Duncan, Errington, Esquimalt, Fanny Bay, French Creek, Fulford Harbour, Gabriola Island, Galiano Island, Ganges, Gillies Bay, Gold River, Heriot Bay, Holberg, Honeymoon Bay, Hornby Island, Ladysmith, Lake Cowichan, Langford, Lantzville, Lasqueti Island, Lazo, Lund, Malahat, Mansons Landing, Mayne Island, Merville, Mesachie Lake, Mill Bay, Nanaimo, Nanoose Bay, Parksville, Pender Island, Port Alberni, Port Alice, Port Hardy, Port McNeill, Powell River, Quadra Island, Qualicum, Qualicum Bay, Qualicum Beach, Quathiaski Cove, Refuge Cove, Royston, Saanich, Saanichton, Saltspring, Saltspring Island, Saratoga Beach, Saturna Island, Sayward, Shawnigan Lake, Sidney, Sointula, Sooke, Stuart Island, Tahsis, Tofino, Ucluelet, Union Bay, Vananda, Victoria, Westholme, Whaletown, Woss, Youbou.


North West (Zone 7) 

Zone Rep. - Haynes Dighton

Encompasses the Regional Districts of Bulkley-Nechako, Kitimat-Stikine, and Skeena-Queen Charlotte. Includes the major centres of the village of Burns Lake, the district municipality of Fort St. James, the district of Houston, the district municipality of Kitimat, the village of Masset, the village of Port Clements, the city of Prince Rupert, the town of Smithers, the district of Stewart, the city of Terrace, and the district of Vanderhoof.  Communities in the zone: Atlin, Bella Coola, Burns Lake, Cedarvale, Dodge Cove, Endako, Engen, Fort Fraser, Fort St James, Francois Lake, Fraser Lake, Gitwinksihlkw, Granisle, Greenville, Hagensborg, Hazelton, Houston, Kemano, Kispiox, Kitimaat Village, Kitimat, Kitkatla, Kitwanga, Kleena Kleene, Masset, Moricetown, New Aiyansh, New Hazelton, New Remo, Nimpo Lake, Port Clements, Port Edward, Prince Rupert, Queen Charlotte City, Quick, Sandspit, Smithers, South Hazelton, Southbank, Stewart, Takysie Lake, Telkwa, Terrace, Thornhill, Tintagel, Topley, Vanderhoof.


Cariboo-North East (Zone 8) 

Zone 8 Rep. - Becky Whitehouse

Encompasses the Regional Districts of Cariboo, Fort Nelson-Liard, Fraser-Fort George, and Peace River. Includes the major centres of the district of Chetwynd, the city of Dawson Creek, the city of Fort Nelson, the city of Fort St. John, the district ofHudson Hope, the city of Prince George, the city of Quesnel, the town of Tumbler Ridge, and the city of Williams Lake.  Communities in the zone: 100 Mile House, 108 Mile House, 108 Mile Ranch, 150 Mile House, 70 Mile House, Alexis Creek, Alkali Lake, Anahim Lake, Arras, Baldonnel, Bear Lake, Big Lake Ranch, Bridge Lake, Buick, Canim Lake, Cecil Lake, Charlie Lake, Chetwynd, Dawson Creek, Dog Creek, Dunster, Farmington, Forest Grove, Fort Nelson, Fort St John, Goodlow, Groundbirch, Hixon, Horsefly, Hudson's Hope, Lac La Hache, Likely, Lone Butte, Mackenzie, McBride, McLeese Lake, McLeod Lake, Montney, Pouce Coupe, Prince George, Progress, Quesnel, Red Rock, Riske Creek, Rolla, Rose Prairie, Sugarcane, Summit Lake, Tatla Lake, Taylor, Tomslake, Tumbler Ridge, Upper Fraser, Valemount, Wells, Whitehorse, Williams Lake, Willow River, Wonowon.



British Columbia Amateur Athletics Association
Suite 2001 B 
3713 Kensington Ave,
Burnaby, BC V5B 0A7
Tel: 604-333-3550
Fax: 604-333-3551
http://www.bcathletics.org

 

Past Results

bcgames

2012 BC Summer Games
July 19-22, Surrey, BC
View Results

2010 BC Summer Games
July 22-25, Langley, BC
View Results
BCSG Records after Langley 2010

2008 BC Summer Games
July 24-27, Kelowna, BC
View Results
BCSG Records after Kelowna 2008

2006 BC Summer Games
July 28-30, Kamloops, BC
View Results | Pentathlon scores

2004 BC Summer Games
July 15-18, Abbotsford, BC
View Results
BCSG Records after Abbotsford 2004

2002 BC Summer Games
August 1-4, Nanaimo, BC
View Results

External Sports Credit Program

The External Sport Credit Program provides credits for athletes named to Provincial Teams, Canadian Teams, Targeted Talent ID Programs, Camps and other Provincial Sport Organization Talent ID Programs. 

Athletes taking part in the 2022 BC Summer Games are eligible for the External Sport Credit Program

A full list of the sports and programs can be found at http://www.bced.gov.bc.ca/graduation/ext_credentials/athlete_programs.php

Request for an External Sports Credit Program letter

The following information is required:

  1. Athlete's name
  2. The full name of the School he/she attends
  3. The full mailing address for the School
  4. The phone number for the School
  5. The full name of his/her counsellor
  6. The counsellor's email address
  7. BC Summer Games Zone Team(s) selected to and year
  8. BC Teams selected to and year
  9. Athlete's email address
  10. Parent's email address

With this information BC Athletics will write a letter to the school counsellor and provide a copy to the athlete and parent.

Questions?? Please contact Brian McCalder